کمیک کان 2018

«گربه سیاه» (Black Cat) كیست؟

black cat

مقدمه: «گربه سیاه» (The Black Cat) یکی از شخصیت های معروف و محبوب داستان های اسپایدرمن است. او توسط نویسنده ای به نام «مارو ولف من» و طراحی به نام «کیث پولارد» خلق و اولین بار در شماره 194 کمیک استریپ "اسپایدرمن شگفت انگیز" (جولای 1979) به خوانندگان معرفی شد.

«فلیشیا هاردی» (Felicia Hardy) فقط 13 سال داشت که فهمید پدری که همواره الگویش بوده، یک زندگی مخفیانه دارد. در واقع، پدرش یعنی «والتر هاردی» (Walter Hardy) وانمود میکرد که یک تاجر است و باید مدام در سفر باشد در حالیکه یک سارق زبردست و کارکشته بود! سپس او دستگیر و به حبس ابد محکوم شد. اینجا بود که فلیشیا تصمیم گرفت وقتی بزرگ شد راه پدرش را ادامه دهد. سالها گذشت تا اينكه وقتي فلیشیا در دانشگاه مشغول تحصیل بود اتفاق بدی برایش افتاد و از سوی یکی از هم کلاسی هایش مورد آزار و اذیت قرار گرفت. این مساله باعث شد تا او مصمم شود خودش را از هر نظر قوی کند تا دیگر مورد تهاجم قرار نگیرد. در نتیجه فليشيا به ورزش های گوناگون روی آورد تا بر قدرت، توان و چابکی خود بیافزاید. او هنرهای رزمی و ژیمناستیک نیز آموخت و به مهارت های دیگری همچون باز کردن گاو صندوق و تكنيك هاي پيشرفته سرقت دست یافت.

felicia -hardy

پس از سالها تلاش و آماده سازی فلیشیا در نهایت لباس ویژه ای برای خودش دوخت تا هویت اش را مخفی نگه دارد. او در ضمن خودش را «گربه سیاه» (The Black Cat) نامید و تصمیم گرفت زندگی جدیدی سرشار از هیجان، ماجراجویی و تفریح داشته باشد. از آنجائیکه گفته میشود گربه های سیاه نحس هستند و بدشانسی می آورند، فلیشیا هم سعی کرد از این خرافات قدیمی به نفع خودش استفاده کند. به همین دلیل او پیش از آنکه دست به سرقت بزند، محیط اطراف را کاملاً زیر نظر میگرفت و مورد مطالعه قرار میداد تا راه های فرار احتمالی را پیدا کند. او سپس تله ها یا وسایل خاصی در محل قرار میداد تا در نتیجه کسانی که به تعقیب اش می پردازند دچار حوادث غیرمترقبه شوند. به عبارتی دیگر، نیروهای پلیس که به تعقیب او میپرداختند مدام دچار حوادثی مثل فرو ریختن دیوار، پاره شدن طناب و یا از کنترل خارج شدن خودرو میشدند و به اشتباه فکر میکردند که دچار بدشانسی شده اند در حالیکه تمام این حوادث از پیش توسط گربه سیاه طراحی شده بود! گربه سیاه تصمیم گرفت پدرش را از زندان آزاد کند (زيرا ميخواست او در خانه خودش بمیرد نه در زندان) اما در این راه با اسپایدرمن روبرو شد. رویارویی اسپایدرمن با گربه سیاه ادامه یافت تا جاييكه نوعی رابطه عاشقانه اما پرتنش میان آنها شکل گرفت. البته اسپایدرمن ابتدا نسبت به علاقه و صداقت گربه سیاه تردید داشت و فکر میکرد او با این کار فقط میخواهد از چنگ قانون بگریزد ولی رفته رفته به عشق او ایمان آورد و آنها اوقات بسیاری را با هم سپری کردند.

black-cat-spiderman-romance

در هر حال رابطه رومانتیک میان آنها موجب شد تا گربه سیاه مجاب شود اعمال و رفتار خلافکارانه خود را کنار بگذارد و حتی به عنوان دستیار اسپایدرمن را در مبارزه با جرم و جنایت ياري دهد. به همین دلیل او موفق شد از سوی مقامات پلیس مورد عفو قرار گیرد. البته لازم به ذکر است که گربه سیاه عاشق اسپایدرمن شده بود نه پیتر پارکر! زیرا یکبار از اسپایدرمن خواست تا ماسک خود را بردارد اما با دیدن چهره معمولی پیتر پارکر از او خواست تا فوراً ماسکش را به صورت بزند!

در واقع، گربه سیاه که عاشق هیجان و ماجراجویی بود نمیتوانست فردی مثل پیتر را که یک زندگی معمولی داشت را تحمل کند.

 spiderman-unmasked-before-black-cat

spiderman-unmasked-before-black-cat-2

 پس از مدتی اسپایدرمن نگران گربه سیاه شد زیرا میدانست او هیچ نیروی فوق بشری ندارد و ممکن است از سوی دشمنان قدرتمند اش مثل «هاب گابلین»، «دکتر اختاپوس» یا ... صدمه ببیند. به همین دلیل اسپایدرمن بارها از گربه سیاه خواست تا او را در مبارزاتش همراهی نکند. اما گربه سياه گوشش به این حرف ها بدهکار نبود و حتي تصمیم گرفت هر طور شده به نیروهای فوق بشری دست یابد و برای همین منظور نزد تعدادی دانشمند رفت. این دانشمندان آزمایشات خاصی روی گربه سیاه انجام دادند تا او واقعاً دارای نیروی نحسی شود! به عبارتی دیگر، حریفان گربه سیاه هنگام مبارزه با او دچار بدبیاری و بدشانسی میشدند و مثلاً تفنگ شان منفجر میشد یا بیخود و بیجهت پایشان لیز میخورد و به زمین میخوردند! گربه سیاه سریعاً نزد اسپایدرمن برگشت و به او گفت که دیگر نباید نگرانش باشد چون دارای نیروی فوق بشری شده و میتواند از خودش دفاع کند. اما خیلی زود مشخص شد که دانشمندانی که به گربه سیاه نیروی فوق بشری اهدا کردند برای رئیس کل جنایتکاران شهر نیویورک یعنی «کینگ پین» (Kingpin) کار میکرده اند! در واقع، کینگ پین عمداً از آنها خواسته بود تا این کار را انجام دهند تا از اسپایدرمن انتقام بگیرد (قرار بود نحسی گربه سیاه روی اسپایدرمن نیز تاثیر منفی بگذارد و او را به کشتن دهد). در هر حال، اسپایدرمن متوجه نقشه کینگ پین شد و از آنجائیکه گربه سیاه نزد دانشمندان کینگ پین رفته بود، از دستش ناراحت شد و رابطه اش را با او قطع کرد.

spiderman-kingpin-black-cat

  گربه سیاه هم که فهمید توسط کینگ پین فریب خورده نزد ابرقهرمانی به نام «دکتر استرنج» (Dr. Strange) رفت تا نحسی اش را از او بگیرد. دکتر استرنج هم این کار را انجام داد و بدین ترتیب گربه سیاه دوباره به حالت اولیه خود بازگشت. او که رابطه اش با اسپایدرمن را تمام شده میدید، به اروپا رفت و در آنجا با فردی خطرناک به نام Foreigner آشنا شد. گربه سیاه مدت نسبتاً زیادی در اروپا ماند و وقتی به نیویورک برگشت متوجه شد که پیتر با مری جین ازدواج کرده است. او که بسیار ناراحت و عصبانی شده بود، سعی کرد با «فلاش تامپسون» (هم کلاسی قدیمی پیتر) دوست شود تا اینجوری لج پیتر را در بیاورد! در هر حال گربه سیاه بلاخره اصلاح شد و یک شرکت امنیتی خصوصی تاسیس کرد که به مشتریان محافظ و خدمات امنیتی ارائه میداد. البته او حس ماجراجویی اش را از دست نداد و سعی کرد با استفاده از تجهیزات گوناگون به نوعی به نیروهای ویژه ای دست یابد. او حس ماجراجویی اش را نیز حفظ کرد و بارها به کمک اسپایدرمن شتافت. مثلاً در جریان داستان معروف Maximum Carnage  گربه سياه به اسپایدرمن کمک کرد تا بر يكي از دشمنان خطرناك اش به نام «كارنيج» پيروز شود و یا وقتی چندی پیش او بار ديگر به اسپایدرمن کمک کرد تا زن عمویش را که توسط «نورمن آزبورن» ربوده شده بود نجات دهد.

black-cat-helping-spiderman

 

البته داستان های اخیر اسپایدرمن نشان میدهد که او همچنان به سرقت جواهرات علاقمند است. ولی چیزی که درباره گربه سیاه قطعی به نظر میرسد این است که او همواره به اسپایدرمن علاقه خواهد داشت و در مواقع ضروری به او کمک خواهد کرد.

 

نکته مهم: بسیاری از علاقمندان به کمیک استریپ به اشتباه فکر میکنند که گربه سیاه از روی یکی از کاراکترهای معروف داستان های «بتمن» یعنی «زن گربه ای» (Catwoman) کپی برداری شده است. البته درست است که زن گربه ای چندين سال قبل از گربه سياه خلق شد ولی او آن موقع از نظر ظاهری یا شخصیت پردازی خیلی با گربه سیاه فرق ميكرد. در واقع، تقریباً 10 سال پس از پیدا شدن سر و کله گربه سیاه در داستان های اسپایدرمن بود که نویسنده ای به نام «فرانک میلر» در کمیک استریپ معروفی به نام "بتمن: سال نخست" (Batman: Year One) زن گربه ای را طوری به تصویر کشید که هم از نظر لباس و ویژگی های شخصیتی به گربه سياه داستان هاي مرد عنكبوتي  شباهت داشت (!)

مطالب مرتبط:

اتحاد گربه سیاه و الكترو (اپدیت: لینک دانلود اضافه شد)

"اسپایدرمن برتر" با "گربه سیاه" ملاقات میکند!

چه كسی قرار بود نقش «گربه سیاه» را در "اسپایدرمن 4" بازی كند؟

اپديت: فیلم سینمایی «گربه سیاه» یا «زن عنكبوتی» در راه است؟

5 شخصیت مونث دنیای مرد عنكبوتی كه سونی برای فیلم اختصاصی در نظر دارد

طرح های به كار گرفته نشده از «دكتر اختاپوس»، «گربه سیاه»، «گرین گابلین» و «مرد شنی» در فیلم های مرد عنكبوتی!

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

Submit to DeliciousSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

دیدگاه‌ها   

+6 #1 sboy 1392-02-09 13:05
اول. عالی بود. خارق العاده
+9 #2 Ali 1392-02-09 14:10
واقعا ایول آقای ترابی خیلی عالی بود

اينم دو تا عكس خيلي جالب از بلك كن و كت ومن!

spidey.ir/.../cat-fight-2.jpg

spidey.ir/.../cat-fight.jpg
+8 #3 lsk 1392-02-09 14:30
گربه سیاه با کی ازدواج کرد؟
+7 #4 mehrbod jp 1392-02-09 14:39
ایول خیلی عالی بود :-) (یه لینک از کمیکی که بلک کت توش حضور داره بدین :lol: )
+2 #5 amir55 1392-02-09 16:08
خیلی خوب بود :P اگر میشه یکی از کمیک های رو که توشه در سات قرار بدهید 8)
+3 #6 amin ghorbani 1392-02-09 17:28
مقاله ی خوبی بود. لطفا درباره ی spider woman (همونی که عضو اونجرز است)نیز مقاله ای بنویسید.با تشکر!
+4 #7 maziyar 1392-02-09 19:24
سلام کسی از دوستان نمی دونه ایا قرار فیلمی از این شخصیت کت ومن ساخته شه یانه من که با catwoman با بازی هلی بری خیلی حال کردم؟؟؟
و به نظرم بهترین شکلشو تو بازی batman arkham city تجربه کردم

همه چیزش تو بازی کامل بود این کت ومن
+1 #8 ErfanHy 1392-02-09 21:30
ببخشید این جا نظر میدم جواب بدید ممنون میشم ;-) :lol:
چون من تا حالا کمیک بوک های اسپایدرمن رو دنباله دار و پشت سر هم نخوندم
فک میکنم کار احمقانه ای کردم و از اسپایدر من برتر شروع کردم!!!!
تو شماره آخر اسپایدرمن شگفت انگیز پیتر پارکر میمیره
میخواستم بدونم تو اسپایدر من انتقامجو (Avenging Spider-Man) هم پیتر پارکر مرده؟!
اصلا دیگه ادامه دارد ؟! اگه اون بهتره اون رو دنبال کنم!
یا اسکارلت اسپایدر رو Ultimate Comicsرو دنبال کنم بهتره؟!
حالا اینا اونقد مهم نیست و میخواستم بدونم پیتر تو اون کمیک هنوز زنده هست یا نه؟!
+4 #9 mtm 1392-02-09 22:02
نه خبری ازش نیست
ولی اون فیلم کت وومن با بازی هالی بری از نظر متقدین نه تنها بدترین فیلم کمیک استریپی تاریخه بلکه یکی از بدترین فیلم های کل تاریخ سینماست
+4 #10 mtm 1392-02-09 22:08
بله تو avenging spider-man هم پیتر مرده
avenging spider-man فعلا چاپ میشه ولی از ماه جولای جای خودش رو میده به کمیک جدیدی به نام Superior Spider-man Team up
شما به نظرم همین کمیک های superior spider-man رو بخونی بهتره چون دیر یا زود پیتر برمیگرده ;-)
+3 #11 mtm 1392-02-09 22:15
در ضمن میخام به اون دوستانی که درخواست کمیکی با حضور "گربه سیاه" رو کرده بودن، یه خبر خوش بدم!

مقالات "برترین داستان های اسپایدرمن" و مهم ترین داستان های اسپایدرمن" رو یادتونه؟
قراره به زودی و به کمک "خط و رنگ" لینک دانلود مستقیم کمیک هایی که تو اون مقالات معرفی شده اند را تو سایت قرار بدیم. یکی از این کمیک ها هم توش "گربه سیاه" میشه ;-)

(این کمیک همونیه که تو این مقاله ازش یه عکس کار کردیم! حدس میزنید کدوم عکس؟ :-* )
+1 #12 maziyar 1392-02-10 01:29
میدونم که catwoman با بازی هلی بری زیاد فروش نکرد و بعضی وقت ها ارتباطی که با فیلم پیدا می کنی یا نحو روایت فیلم خیلی بهت می چسپه به نظر من green lantern هم خیلی خوب بود ولی خیلی ها اون رو به حساب نمی اورند در کل ادم باید از قیلم لذت ببره توجه زیاد به حرف های منتقدین ادم رو گیج میکنه
+5 #13 banan 1392-02-10 10:53
سرانجام ... ;-)
+4 #14 mtm 1392-02-10 11:29
فعلاً كه مجرده :-*
+7 #15 banan 1392-02-10 15:39
ما هستیم ولی اجازه میدیم جوانتر ها نظر بدهند . شور و اشتیاقی که در نظر دادن دارند قابل توجه است . در همین جا از زحمات شما تشکر میکنم . ( اشاره به مقاله ی فوق ) و امیدوارم که این سایت سال ها پا برجا بماند . ;-)
+1 #16 Ali spidey 1392-03-04 15:19
اقای ترابی اگه بلک کت با مردعنکبوتی دوسته پس در هر بازی مردعنکبوتی به جز بازی spiderman friend or foe با مردعنکبوتی میجنگه میشه بگید
+3 #17 mtm 1392-03-04 15:33
تو كدوم بازي منظورته؟ چون من تا جاييكه يادم مياد با هم نميجنگند
نكنه منظورت edge of time هستش؟
+3 #18 Ali spidey 1392-03-04 15:40
نه یکی بازی spiderman wab of showdos که به صورت دو گانه اومد یعنی برای ایکس باکس 360 و پلی استیشن 3 کامپیوتر فرق داشت و برای پلی استیشن 2 و پی اس پی هم یک مدل دیگه بود تو هردو این ها با گربه سیاه مردعنکبوتی میجنگه تا بتونه یک مرحله رو رد کنه تو لبه ی زمان بود ولی تو این ها هم بود
+3 #19 mtm 1392-03-04 15:49
تو edge of time فرق ميكرد چون گربه سياه مال دنياي 2099 بود و شخصيت اش فرق داشت
تو web of shadows هم الان يادم نيست ولي فكر كنم اسپايدرمن تحت تاثير سيمبيوت فضايي بود
ولي مثلا شما بازي spider-man رو كه سال 2000 براي ps1 اومد يا بازي spider-man 2 كه براي ps2 اومد رو ببيبني متوجه ميشي كه با هم دوستن
يا حتي اون بازي كه دهه 90 براي Arcade اومد
ولي كلا شما بازي ها رو ملاك قرار نده چون به خاطر گيم پلي خيلي چيزا رو عوض ميكنند
مثلا تو بازي shattered dimensions شما ميبني كه اسپايدرمن 2099 هم spider sense داره در حاليكه تو كميك هاش نداره! ولي تو بازيش براي اينكه با اسپايدرمن هاي ديگه يه جور باشه ، "مادام وب" همون ابتداي بازي بهش قدرت spider sense اهدا ميكنه!

يا مثلا اسپايدرمن و اسپايدرمن 2099 تو كميك معروف spider-man meets spider-man 2099 جاهاشون با هم عوض شد و يكي رفت به آينده و ديگري اومد به زمان حال.( اسپايدرمن 2099 حتي با مري جين هم آشنا شد ) ولي تو بازي edge of time، اسپايدرمن 2099 اصلا مري جين رو نميشناسه. يادته؟
+4 #20 Ali spidey 1392-03-04 15:56
بله تو لبه ی زمان اصلا کلا با کمیکی که گفتین فرق پس تو بازی ها تعغیرات انجام میدن ای بابا دستتون در نکنه که گفتین ممنون
+5 #21 mtm 1392-03-04 15:59
درباره گربه سياه 2099 هم اين توضيح اضافي رو بدم كه طبق داستان بازي Edge of Time، شركت فاسد "الكمكس" از DNA گربه سياه استفاده كرده بوده تا كلون هايي از او تكثير كنه. بنابراين اين گربه سياهي كه شما تو اين بازي ميبيني ، فليشيا هاردي نيست بلكه كلون او هستش!
+3 #22 سیاوش 1392-03-07 18:38
آیا بلک کت تو دنیای MC2 بود آیا؟ :-?
+4 #23 mtm 1392-03-07 20:39
آره بود ولی دیگه شر و شور نبود!
یعنی اگه اشتباه نکنم با فلش تامپسون ازدواج کرده بود و یه دختر هم داشت تقریبا هم سن می دی!
تازه دخترش یه چند وقتی شد دستیار اسپایدر گرل!
فلش هم شده بود مربی ورزش مدرسه می دی!
در کل این دنیای MC2 خیلی جالب بود. یادش بخیر ....
+1 #24 سیاوش پورفلاح 1392-03-13 20:57
آغا چرا اینقدر حضور بلک کت تو داستان های اخیر کم بوده؟؟به نظر من باید تو اولین شماره های سوپریور می بود!
+1 #25 javad 1392-03-16 00:22
سلام.
بی زحمت لینک کمیک شماره amazing spider-man 607 رو به من بدید.

همونی بلک کت توش حضور داره.

آگه اینکارو بکنین یه دنیا ازتون ممنون میشم.
+1 #26 محمد 1392-03-30 18:42
خیلی از شخصیت بلک کت خوشم میاد. شخصیتی که بارها جون اسپایدرمن رو نجات داد و اسپایدرمن هم خیلی روش تعصب داره !
امیدوارم بلک کت یکی از کسایی باشه که به به برگشتن پیتر کمک کنه.
+1 #27 Ali spidey 1392-04-06 17:15
اقای ترابی میدونم که کمیک مرجع اصلی داستان های مردعنکبوتی ولی چرا تو مردعنکبوتی مجموعه کارتون بلک کت با دارو نیروی فوق بشرری به دست آورده بود توسط فرمولی که رو س کاپیتان آمریکا انام شده بود از اونجا بلک کت شد در ضمن دارو توسط پدرش که فرمولش را بلد بود و به زور کینگ پین به فیلیشیا داده شده بود اون هر وقت میخواست بلک کت میشد و موهاش سفید و هیکلی بود و وقتی فیلیشیا بود یه دختر مو طلایی معمولی :o
+3 #28 mtm 1392-04-08 11:58
بله متاسفانه گربه سياه در اون كارتون بسيار بد به تصوير كشيده شده بود . واقعا نميدونم چرا اون تغييراتي كه شما هم بهش اشاره كردي در شخصيت و origin او به وجود آوردن؟ :-*
+3 #29 Ali spidey 1392-04-09 13:13
به نقل از mtm:
بله متاسفانه گربه سياه در اون كارتون بسيار بد به تصوير كشيده شده بود . واقعا نميدونم چرا اون تغييراتي كه شما هم بهش اشاره كردي در شخصيت و origin او به وجود آوردن؟ :-*

واقعا تغییراتی بدی به وجود اومده بود کلا کارتون شخصیت مردعنکبوتی و داستانش رو تغییر داده بودن

برای نظر دادن باید عضو سایت شوید