بزرگان تاریخ كمیك استریپ های اسپایدرمن: راجر استرن

roger-stern راجر استرن يكي از برترين نويسندگان داستان هاي مرد عنكبوتي

مردی كه به عقیده اكثر كارشناسان بهترین داستان تاریخ كمیك استریپ های مرد عنكبوتی را نوشته است!

«راجر استرن» (متولد 17 سپتامبر 1950)

«راجر استرن» (Roger Stern) ابتدا در سال 1980 به عنوان نویسنده كمیك های "اسپایدرمن خارق العاده" (The Spectacular Spider-Man) برگزیده شد. او 18 شماره در این عنوان نویسنده بود تا اینكه ارتقا پیدا كرد و از شماره 224 (ژانويه سال 1982) نویسنده كمیك اصلی مرد عنكبوتی یعنی  "اسپایدرمن شگفت انگیز"  (The Amazing Spider-Man)  شد! اما جالب اینجاست كه استرن در مدتی كه نویسنده كمیك های "اسپایدرمن خارق العاده" بود، شخصیت هایی خلق كرد یا داستان هایی نوشت كه بعداً با خودش به كمیك های "اسپایدرمن شگفت انگیز"  برد و در آنجا آنها را شرح و بسط داد  (مثلاً یكی از این كاراكترها «رادنیك كینگزلی» بود كه سالها بعد معلوم شد همان «هاب گابلین» است! )

hobgoblin هاب گابلين راد نيك كينگزلي

در هر حال همانطور كه گفته شد راجر استرن به زودی و از شماره 224 نویسنده كمیك های اسپایدرمن شگفت انگیز شد و با داستان های فوق العاده ای كه نوشت سطح این عنوان را به شدت بالا برد. او ابتدا بار دیگر «گربه سیاه» (Black Cat) را به داستان ها برگرداند و از او شخصیتی محكم و جذاب ساخت. او بر خلاف برخی دیگر از نویسندگان قبل و بعد از خود، اصلاً سعی نداشت قدرت های فیزیكی و فوق بشری اسپایدرمن را كم و  بی اهمیت جلوه دهد. برعكس، او داستان هایی ماندگار نوشت كه در آن اسپایدرمن با حریفان بسیار تنومند و قدرتمندی مبارزه میكرد و مجبور ميشد از نهايت قدرت هاي خود استفاده كند. یكی از تحسین شده ترین این داستان ها "هیچ چیز نمیتواند جلوی بولدوزر را بگیرد" (Nothing Can Stop the Juggernaut) نام داشت؛ داستانی كه به زیبایی هر چه تمام به خواننده نشان میداد كه اسپایدرمن هرگز در برابر مشكلات تسلیم نمیشود حتی اگر قرار باشد با كسی مبارزه كند كه از او چندین برابر نیرومند تر است. این داستان استاندارد جدیدی درست كرد و از آن موقع تا به حال از سوی بسیاری از نویسندگان دیگر مورد تقلید قرار گرفته است (برای دانلود این داستان به زبان فارسي اینجا را كلیك كنید).

nothing can stop the juggernaut هيچ چيز نميتواند جاگرنات را متوقف كند

 البته از یاد نبریم كه استرن خوش شانس بود كه طراحی های داستانش را هنرمندی به نام «جان رومیتا جونیور» (پسر «جان رومیتا» طراح افسانه ای كمیك استریپ های اسپایدرمن) انجام میداد. رومیتا جونیور در آن موقع جوان و جویای نام بود و در اوج قرار داشت. او در كنار استرن بهترین دوران حرفه ای خود را سپری كرد.

راجر استرن «مری جین» را نیز پس از مدت ها غیبت به داستان های اسپایدرمن برگرداند و بار دیگر از او كاراكتری موثر و تاثیرگذار ساخت. در مجموع استرن جان تازه ای به كاراكترهای مكمل (supporting cast) داستان های اسپایدرمن بخشید و كاری كرد تا بار ديگر پس از سالها ركود از آنها به عنوان برترین كاراكترهای مكمل دنیای كمیك استریپ یاد شود. استرن در ضمن پیشینه و گذشته برخی از دشمنان كلاسیك اسپایدرمن مثل «والچر»، «كینگ پین»، «میستریو»  و ... را غنی تر از قبل كرد.

amazingspider-man240 والچر amazingspider-man227 گربه سياه بلك كت فليشيا هاردي

اما شاید بیشتر از هر چیزی او را به خاطر خلق «هاب گابلین» بشناسند. هاب گابلین در دوره ای خلق شد كه «گرین گابلین» مرده بود و مارول نتوانسته بود جانشین لایقی برای او پیدا كند. اما هاب گابلین انصافاً خیلی خوب جای خالی او را پر كرد زیرا شخصیت پردازی چند وجهی و جذابی داشت. او بر خلاف گرین گابلین هرگز دچار جنون های آنی و زودگذر نمیشد و به همین دلیل بسیار باهوش، خطرناك و مكار بود.  استرن داستان های ماهرانه ای نوشت كه در آنها هویت مخفی هاب گابلین با ظرافت و استادی هر چه تمام از خوانندگان مخفی نگه داشته شد. استرن حتی پس از آنكه از نویسندگی داستان های اسپایدرمن كنار گذاشته شد، هویت هاب گابلین را مخفی نگه داشت و حتی به مارول هم نگفت كه چه كسی پشت ماسك مخوف او پنهان شده! بدین ترتیب نویسندگان بعدی خودشان سعی كردند از این راز بزرگ پرده دارند و كسانی را به عنوان هویت واقعی هاب گابلین معرفی كردند كه هیچ كدام گزینه های مناسبی نبودند. تا اینكه استرن پس از 15 سال كمیك استریپی 3 قسمتی تحت عنوان «هاب گابلین زنده است» (Hobgoblin lives) نوشت و در آن فاش كرد كه هاب گابلین  در تمام این سالها، تاجری پرنفوذ به نام «رادنیك كینگزلی» بوده است كه به كمك برادر دوقلوی خودش توانسته بوده هویت خود را پنهان نگه دارد.

hobgoblin-lives كميك هاب گابلين زنده است

اما قطعاً بهترین داستانی كه راجر استرن برای اسپایدرمن نوشت در شماره 248 "اسپایدرمن شگفت انگیز" به چاپ رسید و "بچه ای كه عكس های اسپایدرمن را جمع میكرد"  (The Kid Who Collected Spider-Man) نام داشت. این داستان كوتاه اما بسیار ماندگار و احساسی، به بهترین شكل ممكن جوهره پیتر پاركر را به تصویر میكشد و نشان میدهد كه تفاوت های دلپذیرش را با ابرقهرمانان دیگر به رخ میكشد: اسپایدرمن از یك نفر میشنود كه پسر بچه ای سرطانی در بیمارستان است و بزرگترین آرزویش این است كه با اسپایدرمن ملاقات كند. پس به دیدار او میرود و تمام عكس هایی كه از اسپایدرمن در آلبومش جمع كرده می بیند، با حوصله به حرفهایش گوش میدهد ، از تار عنكبوتش برای او تاب درست میكند و با او بازی میكند و ... او حتی ماسك خود را برمیدارد و به پسرك نشان میدهد كه پیتر پاركر است. او در پایان پسرك را در آغوش میكشد و با چشمانی اشك بار از بیمارستان میرود. (برای دانلود این داستان اینجا را كلیك كنید)

the-kid-who-collected-spiderman بچه اي كه عكس هاي مرد عنكبوتي را جمع ميكرد

 برای خواندن این کمیک به زبان فارسی اینجا را کلیک کنید.

 

در هر حال دوران نویسندگی استرن در كمیك های "اسپایدرمن شگفت انگیز" كوتاه بود به طوريكه آخرين شماره اي كه براي اسپايدرمن نوشت، شماره 252 از كميك "اسپايدرمن شگفت انگيز" (ماه مي 1984) بود. البته  او در سالهای اخیر به طور جسته و گریخته كمیك هایی را برای اسپایدرمن نوشته كه هرگز به پای داستان هایی كه او در دهه 80 میلادی نوشت نمیرسد.

مهدی ترابی مهربانی

All rights reserved © Spidey.ir 2013

 

 

مطالب مرتبط:

10 داستان برتر تاریخ کمیک استریپ های مرد عنكبوتي+ لینك دانلود مستقیم

لحظات ماندگار در كمیك‌استریپ‌های مرد عنکبوتی: هویت هاب گابلین فاش میشود!

داستان "هیچ چیز نمیتواند جلوی بولدوزر را بگیرد" ترجمه شد! + لینک دانلود

بزرگان تاریخ كمیك استریپ های اسپایدرمن: جان رومیتا جونیور

«گربه سیاه» (Black Cat) كیست؟

معرفی معروفترین دشمنان مرد عنکبوتی

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

Submit to DeliciousSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

دیدگاه‌ها   

+1 #1 حجت مزارعی 1392-04-01 14:25
مثل همیشه best :lol:
#2 شما هنوز ثبت نام نکردید 1392-04-01 14:54
اون چیزی که گفتید به ملاقات یک پسر میرود در یکی از کارتون های اسپادر من اتفاق افتاد اما تفاوت هایی داشت مثلا او پسر نبود دختر بود و سرطانی نبود و در بیمارستان هم نبود ولی مثل همین کمیک عکس هارا دید تاب برایش درست کرد و ماسکش هم برداشت و حتی با او تاب خورد
+1 #3 mtm 1392-04-01 15:31
از اين به بعد اگر درباره مطالب كامنت گذاشته نشود خودم شخصا پاكشون ميكنم
با هيچ كس هم شوخي ندارم
+2 #4 mtm 1392-04-01 15:38
بله درست ميگي
در كارتون "اسپايدرمن : مجموعه كارتوني" داستان "بچه ای كه عكس های اسپایدرمن را جمع میكرد" را به نوعي دستمايه يكي از اپيزودهاي ابتدايي فصل سوم به نام make a wish قرار دادند. البته همانطور كه خودت هم اشاره كردي خيلي با داستان استرن فرق داشت و به قدرت و تاثيرگذاري آن نبود


spidey.ir/.../...
#5 حجت مزارعی 1392-04-01 15:42
آقای ترابی تا حالا درمورد گرین گابلین کمیک طراحی نشده؟چون از چند دشمن اسپایدرمن کمیک ساختن میخاستم بدونم از دشمن شماره یکش چی؟
راستی این تصمیم جدیدتون ایولا داره :lol:
+2 #6 mtm 1392-04-01 15:55
نه نبوده. چون واقعا مفهومي نداره يك كميك جدا از يك شخصيت منفي درست كنند
اون ونوم هم كه كميك شخصي داشت به اين خاطر بود كه ديگه يك قهرمان شده بود.
البته مارول يك كميكي به نام گرين گابلين چاپ كرده كه البته اون گرين گابلين اسمش فيل يوريك بود و يك شخصيت مثبت محسوب ميشد

spidey.ir/.../...
+3 #7 mtm 1392-04-01 16:04
البته يه كميك سه قسمتي هم بود به نام "انتقام گرين گابلين" (revenge of the green goblin) كه سال 2000چاپ شد و اتفاقا همين آقاي راجر استرن نويسنده اش بود. داستانش جالب بود و نورمن ميخواست هر طوري شده روحيه پيتر رو بشكنه و كاري كنه كه اونم مثل يك گابلين بشه:

spidey.ir/.../...
+1 #8 آقـــــــــــای اندرسون 1392-04-01 16:33
من عاشق جاگرناتم. آقای مهربانی چند تا سوال :
1- جاگرنات قدرتشو از لباسش می گیره ؟
2- مطمئنین جاگرنات می شه بولدوزر ؟ فکر کنم معنیش میشه نیروی عظیم منهدم کننده
3- البته این یه سوال نیست ولی می دونستید جاگرنات در ارتش به کسی گفته می شه که زره سنگین پوشیده باشه این جاگر ناتا توی سری مدرن وارفر نقش بسزایی دارند و پدر پلیر را در می آورند.
+2 #9 mtm 1392-04-01 16:38
1- از كلاهخودش ميگيره . چون قدرت هاي جادويي داره
2- بله ترجمه اش ميشه بلدوزر و يا نيروي مخرب
3- نه نميدونستم!
#10 آقـــــــــــای اندرسون 1392-04-01 16:52
و یه سوال دیگه اگر جاگرنات و مرد سنگی (همون چیز) و هالک رو از نظر قدرت و استقامت مقایسه کنیم کدومشون به ترتیب قوی ترن؟
#11 salar 1392-04-01 16:55
ممنون ار مقالتون.راستی دو سوال:
یک راجر استرن زندست؟ :-?
دو راجر استرن بچه نداره که عین بچه ی جان رومیتا جایگزین بشه؟ :sigh:
+2 #12 mtm 1392-04-01 16:56
فكر كنم اول هالك بعد جاگرنات و بعد هم thing
البته به نظرم تو بلزي shattered dimensions، جاگرنات كمي ضعيف تر از هميشه بود. در حاليكه تو اين داستان "هیچ چیز نمیتواند جلوی بولدوزر را بگیرد" (Nothing Can Stop the Juggernaut)، خيلي قويه
+2 #13 mtm 1392-04-01 16:57
آره زنده است . اگر نبود اون بالاي مقاله مثلا مينوشتيم : راجر استرن (1950 - 2012) ولي چون زنده است نوشتم (متولد 1950)
نه تا جايي كه من خبر دارم بچه هاش تو كار كميك نيستند
#14 علی عطاران 1392-04-01 18:03
مقاله ی عالی بود.من 1 سوال داشتم :
آیا hobgoblin شاگرد green goblin بوده یا با green goblin نسبتی داشته ؟
+1 #15 وحیدرضا اویسی 1392-04-01 18:29
من عاشق هاب گابلين و گرين گابلينم خيلي باحالن..يكي ديگه اين دوتاهاب گابلين و گرين گابلين قدرت ديگه اي غير از گلايدر سواري و پرتاب بمب و تيغ دارن يا نه؟؟؟؟؟؟ فك كنم گرين گابلين از انگشتاش ليزر ميزنه بيرون
#16 mokhtar 1392-04-01 20:12
نه هاب گابلین هیچ نسبتی با گرین گابلین نداره
فقط به طور اتفاقی با یکی از مخفیگاه های گرین گابلین آشنا شد و تجهیزات و سلاح های گرین گابلین را پیدا کرد.
وقتی نورمن برگشت و فهمید که هاب گابلین تچهیزاتشو برداشته خیلی شاکی شد و حتی با هاب گابلین مبارز کرد
تنها چیزی که باعث اتحاد اونا شد انتقام گرفتن از اسپایدرمن بود!


spidey.ir/.../...
+1 #17 سیاوش پورفلاح 1392-04-01 20:21
نه اون دکتر دومه که از انگشتاش لیزر میزنه بیرون!
در مورد تفاوت های هاب و گرین هم و که آقای ترابی میدونه!
راستی بچه ها یه سوال باحال خفن!
فک می کنید نبرد اسپاک(که الان خشن تر شده) با گرین گابلین چجوری باشه؟ به نظر من که خون و خون ریزی! :lol:
#18 Saleh 1392-04-01 20:25
با تشکّر از حرف بی ربط سیاوش جان باید بگم آره ولی زیاد مطمعن نیستم که چیه :sigh: .فکر کنم آقای ترابی بتونن بهتر جواب بدن.
+5 #19 mtm 1392-04-01 20:30
البته گرین گابلین هم از نوک دستکش هاش لیزر میزنه!
ضمن اینکه توان جسمانی و بدنی گابلین ها بسیار بالاست
البته این مختار اطلاعاتش درباه اسپایدرمن با من برابری میکنه و بخصوص درباره گابلین ها شاید از من هم اطلاعاتش بیشتر باشه. پس اگه چیزی جا افتاده بگو مختار جان !
#20 Saleh 1392-04-01 20:37
آقای ترابی فکر کنم شما خیلی با اسپایدی خاطره دارین چون خیلی دقیق درباره هر محدوده زمانی اسپایدرمن توضیح می دهید.راستی زیادم تو Shattered Deminsions جاگرنات ضعیف نبود ها :sigh: .آخه یک ساختمان کامل رو به راحتی خرد کرد! توی Boss Fight آخر هم خسته شده بود و همونجوری هم که مادام وب گفت،استفاده از اون تبلت قدرت باعث میشه که دشمنای اسپایدی خسته هم بشن.
#21 mokhtar 1392-04-01 20:40
نه شما خودت استادی و ما شاگردت
فقط اینکه جدیدا نورمن ازبورن تغییرات خاصی رو خودش انجام داده و قوی تر از گذشته شده
راستس آقا سیاوش یه لینک از تئاتر اسپایدرمن تو بخش نظرات جدید ترین خبر سایت برات گذاشتم . دیدیش؟
#22 ارین 1392-04-01 21:04
معذرت میخوام اقای ترابی ولی یک سوال
ایا در اینده سایت کارتون های اسپایدر من را تحت پوشش قرار میده
با تشکر از زحمات شما
-3 #23 پارسا 1392-04-01 21:14
به نقل از superior spak:
معذرت میخوام اقای ترابی ولی یک سوال
ایا در اینده سایت کارتون های اسپایدر من را تحت پوشش قرار میده
با تشکر از زحمات شما

ببینم شما مقالات و خبرهای مردعنکبوتی نهایی رو ندیدی؟ یا مقاله تاریخچه انیمیشن های مرد عنکبوتی :lol:
لابد خواب بودی :zzz
#24 پارسا 1392-04-01 21:25
به نقل از mtm:
بله درست ميگي
در كارتون "اسپايدرمن : مجموعه كارتوني" داستان "بچه ای كه عكس های اسپایدرمن را جمع میكرد" را به نوعي دستمايه يكي از اپيزودهاي ابتدايي فصل سوم به نام make a wish قرار دادند. البته همانطور كه خودت هم اشاره كردي خيلي با داستان استرن فرق داشت و به قدرت و تاثيرگذاري آن نبود

ولی بعدش اختاپوس اومد کاری کرد اسپایدرمن بشه نوچش!!!
نه مثل اسپایدرمن برتر
ولی همون دختر به کمک یک راننده تاکسی زن کاری کرد اسپایدرمن به حالت عادی خودش برگشت و نشون داد مردم چه قدر عاشق اسپایدرمن هستند.آخرش جیسون حرصش گرفت :lol:
+3 #25 mtm 1392-04-01 21:49
به نقل از SLH Hero:
آقای ترابی فکر کنم شما خیلی با اسپایدی خاطره دارین چون خیلی دقیق درباره هر محدوده زمانی اسپایدرمن توضیح می دهید.


بله درسته من با هر دوره از کمیک های اسپایدی خاطره دارم
اونموقع که مثل الان نبود هر کمیکی رو به صورت اسکن شده تو اینترنت پیدا کرد !
باید کلی برای پیدا کردن یک کمیک اسپایدرمن تو کتابفروشی ها جستجو میکردی
+4 #26 mtm 1392-04-01 21:59
بله درسته
در ضمن اون قضیه پیوستن اسپایدی به دکتر اختاپوس هم از شماره 55 تا 57 کمیک های اسپایدرمن شگفت انگیز اقتباس شده بود. اونجا هم داک آک با استفاده از یک دستگاه حافظه اسپایدرمن رو پاک میکنه و باعث میشه تا به طور مقطعی به قول شما بشه نوچه اش!


spidey.ir/.../...

حافظه رو حال کردی داداش! ;-)
#27 سید امیرحسین وکیلی نژاد 1392-04-01 23:00
مقالهی خیلی با حالی بود :lol:
راستی آقای ترابی آقای راجراسترن دیگه کمیک نمی نویسن؟
#28 mtm 1392-04-01 23:31
من دوست داشتم که قبل از اونکه تمام خاطرات پیتر از ذهن اسپاک پاک بشه شاهد رویارویی بین اسپایدرمن برتر و گرین گابلین باشیم. دوست داشتم ببینم اسپاک چه واکنشی نسبت به خاطره مرگ گوئن از خودش نشون میده. ولی خوب اسلات این فرصت خوب داستانی رو از دست داد (مثل خیلی از فرصت های دیگه)
+2 #29 mtm 1392-04-01 23:37
اگه اشتباه نکنم آخرین کمیک هایی که نوشت برای مارول بود تو سال 2010:
Captain America: Forever Allies و Doctor Strange: From the Marvel Vault
#30 Ali spidey 1392-04-02 01:18
به نقل از mtm:
بله درست ميگي
در كارتون "اسپايدرمن : مجموعه كارتوني" داستان "بچه ای كه عكس های اسپایدرمن را جمع میكرد" را به نوعي دستمايه يكي از اپيزودهاي ابتدايي فصل سوم به نام make a wish قرار دادند. البته همانطور كه خودت هم اشاره كردي خيلي با داستان استرن فرق داشت و به قدرت و تاثيرگذاري آن نبود

با سلام ممنون از مقاله
این اپیزود هم از مجموعه کارتونی اسپایدر من دیدم البته من اولین بار با همین کارتون با اپایدی آشنا شدم تو این اپیزود آقای ترابی داستان رو اگه دیده باشید خیلی تغییر دادن نمونه هاش رو گفتین این دختر به اسپایدی برای شکست دادن اتو همون اسپاک جدید حافظه اسپایدی رو به هم ریخت که نتونه هیچ چیزی رو به یاد بیاره بد بهش گفت تو جنایت کار بزرگی هستی و با من کار می کنی و برای اینکه اسپایدی رو قانع کنه یکی از اون برنامه های جی جونا جمیسون رو نشون داد که مثل همیشه از اسپایدی بد گویی میکنه پیتر حتی نمیدونست زیر ماسکش کیه زیر ماسکش رو که نگاه میکرد نمیدونست کیه!ولی یکبار که دکی اتو اومد ماسکش رو برداره اون حس عنکبوتی هشدار داد بعد اسپایدی گفت نه چون فهمید یه چیزی هست که احساس خطر کرده! خلاصه اون مادام وب رو میدید که طبق مثل معما حرف میزنه هی میگفت به یاد بیار بعد اسپایدر من برای این ور و آن ور رفتن با دکی اتو از ماشین استفاده میکرد!خب این دختر اینقدر با اسپایدی حرف زد و رو مخش رفت وتا یادش اومد می بخشید طولانی بود :oops: در ضمن من از همه اینجا کوچیک ترم و برای همین اولین بار با این مردعنبوتی آشنا شدم و همه چیزش رو بعدا دنبال کردم و اینجا برام عین بهشت میمونه :oops:
در ضمن یکی از بچه ها گفت ولی من مسئله رو باز کردم که خوب متوجه شین
+1 #31 mirabilis 1392-04-02 18:15
واقعا که داستان اون پسر بچه خوب کار شده بود . اولین بار که جلدش رو دیدم فکر کردم یه داستان حسته کننده باشه ولی آخر داستان که رسیدم ، بزرگ منشی پیتر رو دیدم که تا حالا به اون شکل ندیده بودم . در هر حال آقای استرن در مدتی کوتاه ، داستان های نابی از اسپایدرمن نوشت . نام استرن همیشه با اسم هاب گابلین در دنیای کمیک زنده خواهد ماند . ;-)
#32 محمد 1392-04-02 22:02
داستان هایی که از ایشون خوندم واقعا جذاب بوده. ایده های جالبی در داستان ها استفاده میکنه.
راستی عکس 5 چقدر شبیه طرح جلد کمیک amazing #39 هست.
#33 متین 1392-04-03 10:43
من که .....اول میلاد منجی عالم بشریت رو به همه دوستان عزیزم تیریک میگم...... آهاا.... راستش من از راجر استرن زیاد خوشم نمیاد من عاشق طراحی های جان رومیتا جونیور و پیتر دیوید هستم
راستی آقا مهدی مایهم کیه؟چی کاره است؟ یه توضیح کوچولو میده برادرم؟عیدتم مبارک..... :-)
+1 #34 بابک 1392-04-03 13:35
سلام آقای mtm :-)
از مقاله خیلی خوبتون ممنون. داستان"بچه ای كه عكس های اسپایدرمن را جمع میكرد" در انتهای این مقاله هم خیلی زیبا و تاثیرگذار بود.
#35 mtm 1392-04-04 11:56
مرسي متين جان. عيد شما هم مبارك
يك نكته اي را درباره پيتر ديويد بگم و اونم اين كه ايشون فقط نويسنده هستند و تا به حال داستان هاي اسپايدرمن را طراحي نكرده اند
مايهم رو هم فكر كنم mayhem باشه، درسته؟ اگر اينطوره پس همون كلون spider-girl هستش كه در داستان هاي دختر عنكبوتي توسط نورمن آزبورن درست شد . mayhem چون در بدو تولد با سيمبيوت فضايي تركيب شده، قدرت هاي ونوم مانند داره
#36 متین 1392-04-04 12:38
آقا مهدی منظورم همون نوشته ها بود من گفتم از اینا خوشم میاد و فقط هم درباره طراحی به جان.ر.ج اشاره کردم راستی جدی این آقا اسپایدرمن آنلیمیتد رو هم داره رایت میکنه؟(منظورم کارتونشه) من که عاشق این کارتونم مخصوصا دو قسمت world apart
#37 javad 1392-04-07 17:22
آقای ترابی این کدوم کمیکه وشماره چنده؟

samruby.com/.../...
#38 mtm 1392-04-08 11:32
اولين شماره از يك مجموعه جديد اسپايدرمن به نام Webspinners Tales of Spider-Man كه چاپش سال 1999 شروع شد و تنها 14 شماره دوام آورد.
اوني كه شما گذاشتي جلد شماره يك اين مجموعه است. داستان اصلي اين شماره درباره ميستريو است. ولي يك داستان بسيار خوب اما كوتاه (درباره آخرين ملاقات پيتر و گوئن قبل از مرگ گوئن است) كه در پايان آن به چاپ رسيده. (طراحش هم جان روميتا ميباشد!)
#39 علی مقدس جعفری 1392-04-18 14:16
اقای ترابی فرق کمیک The Spectacular Spider-Manبا کمیکThe Amazing Spider-Manتو چیه؟
+2 #40 mirabilis 1392-04-18 14:19
فرقش تو اینه که کمیک های The Amazing Spider-Man ، سریه اصلیه و بقیه به نوعی میشه گفت که سری های فرعی هستند . ( من جمله همین کمیک های The Spectacular Spider-Man ) . ;-)

برای نظر دادن باید عضو سایت شوید