معرفی دشمنان اصلي مرد عنكبوتی: دكتر اختاپوس (Doctor Octopus)

-  droctor octopus دکتر اختاپوس

بیوگرافی کامل یکی از بهترین شخصیت های خبیث دنیای کمیک بوک!

دکتر اختاپوس با اسم واقعی دکتر اتو گانتر اکتاویوس معروف به «داک آک» (Doc Ock). او كه حتی  مردعنکبوتی برتر شده،یک شخصیت داستانی است،یک ابر شرور که در کمیک بوک ها به وجود آمده(منتشر شده توسط مارول از سال 1963) یک محقق نابغه که یک تختش کمه! داک اک یکی از قوی ترین دشمنان اسپایدر من هستش.اون معمولا خشن و دارای 4 دست مکانیکی به تصویر در میاد به همراه نبوغ بی نظیرش و در جنگ با مردعنکبوتی(عجب جمله بندی داغونی!  من نمیدونستم که ایا آقای ترابی میزاره عامیانه ترجمه بشه یا نه!)

دکتر اختاپوس در خیلی از کارتون های مردعنکبوتی و بازی های کامپیوتری اش بوده و در سال 2004 الفرد مولینا در نقش دکتر اختاپوس جلوی دوربین ها رفت.

جالب است بدانید در سال 2009 داک اک در یك نظر سنجی غیر رسمی 28مین ابر شرور  برتر تاریخ شده

اولین حضور او در کمیک در شماره  3 مردعنکبوتی شگفت انگیز بوده است

کمیک شماره 3 amazing spiderman

مطالب مرتبط:

عكس های فوق العاده از «دكتر اختاپوس» - قسمت اول

عكس های فوق العاده از «دكتر اختاپوس» - قسمت دوم

عكس های فوق العاده از «دكتر اختاپوس» - قسمت سوم

 

سرعنوان: بیوگرافی او

در نیویورک به دنیا اومده،اتو به صورت خیلی بدی تربیت شده،پدر او «توبرت اکتاویوس»،کارگر ازمایشگاه،نسبت به زن و بچه اش به شدت بد زبان و خشن بود.

پدر دکتر اختاپوس

اتو جوان به خاطر اینکه خجالتی بود و همیشه در درس ها بهترین بود باعث شده بود که لقب"حیوون خونگی معلم ها"رو به خودش نسبت بده و بازیچه ای شده بود که همه اونرو مسخره میکردند.پدر او اصلا به این که او مسخره میشد اهمیت نمیداد و علاوه بر ان به او پیشنهاد میکرد با کسانی که با او بد رفتاری میکنند،به جای استفاده از زبان در جواب انها از مشتهایش استفاده کند.مادر او ازش دفاع میکرد و در جواب پدرش میگفت که اتو یک هدیه خداوندیه كه  خیلی متفکهر و باید از مغزش استفاده کنه تا مشکلش رو حل کنه نه از مشتش. به همین دلیل اتو مجبور شد که راهشو تغییر بده و مثل پدرش نشه و به ادامه تحصیل به پردازه.پدر او در یک تصادف مرد.

مرگ دکتر اختاپوس

اتو به درس خواندن در رشته ی فیزیک ادامه داد و بعد از فارغ التحصل شدن از کالج در شرکت مهندسی کار پیدا کرد.

اون که در این رشته فرد مستعدی بود کم کم در این رشته احترام کسب کرد و در زمینه های اتمی موفقیت های زیادی کسب کرد و حتی به مشاور هم برای تحقیقات اتمی تبدیل شد،او چهار دست مکانیکی ساخت که با قدرت ذهن میتوانست آنها را کنترل کنه (در واقع با عصب انسان ها پیوند میخورد و با انها یکی میشد) و این بازو ها در تحقیقات اتمی وسایل بسیار مهمی بودن.این دسته ها حرارت بالا رو میتوانستن تحمل کنند و بسیار مستحکم بودند و بسیار دقیق.

بازوان دکتر اختاپوس

بیشتر همکاران اتو با او بد بودن ولی او با تعداد معدودی نیز رفیق بود،یکی از انها «مری الیس اندرس»  بود که او تحت تاثیر رفتار خوب اتو بود (در فروکش کردن خشم اش) و از انجا بود که انها رابطه ای عاشقانه با یکدیگر بر قرار کردند و اتو میخواست که با او ازدواج کند

اتو اکتاویس

ولی مادر او با ان خواسته مخالفت کرد،در واقع از نظر او هیچ کس لایق همسری اتو نبود،و به خاطر اصرار او،اتو رابطه اش را با الیس قطع کرد.

نامزد دکتر اختاپوس

 بعدها او فهمید که مادر او با مسئول کتاب خانه رابطه بر قرار کرده است.اتو او را به شدت سرزنش کرد و حرف های نیش داری به او زد که همین باعث شد که مادر او دچار حمله قلبی شود و بمیرد.الیس هم از زندگی او بیرون رفت و او در همین لحظه  ضربه روحی بسیار بدی خورد و از نظر او همه ادم بد بودن. همین عوامل باعث شد که نکات ایمنی را رعایت نكند.در پشت سر او همکارانش اورا "دکتر اکتاپوس(اختاپوس)"صدا میکردند به خاطر ان چهار دستی که اختراع کرده بود و اتو هم از این موضوع با خبر بود ولی به سختی چیزی از خود بروز میداد!

 

حرفه ی ابر شروری اغاز میشود!

در یکی از ازمایشات یک اشتباه باعث میشود که انفجاری رخ دهد و بعد از ان بود که ان دستگاه ذوب شد و تابش های رادیویی باعث جهش مغز اتو شد و خب او از اون به بعد دستگاه ها را فقط با استفاده از مغزش میتوانست کنترل کند. و خب در عمل جراحی دستگاه از او جدا شد هر چند که او هنوز میتوانست انهارا حتی از مسافت های دور کنترل کند.بعد از اون اتفاق حتی به نظر میرسد که به مغز او میرسد(هر چند که به این اشاره شده بعد از ان اتفاق در واقع مغز خودش رو تکامل داده که تا ان بازوها را جز خود بدن حساب کند)

دشمنان مرد عنکبوتی

و در انجا بودش که یک دانشمند به یک مجرم تبدیل شد.او اولین جرمش را در همان بیمارستان با گروگان گیری شروع کرد و برای خودش نام دکتر اختاپوس رو برگزید همون اسمی که همکارانش در پشت سرش او را با این نام صدا میکردند.

اگرچه که او در وضعیت فیزیكی خیلی بدی بود و چاق و ضعیف بود ولی با کنترل ان وسیله ها توانایی مقابله با مردعنکبوتی را داشت

ان حادثه باعث پدید امدن یک مشکل هم برای اتو شده بود که باعث شده بود که چشمش به شدت به نور حساس شود و برای همین از لنز های مخصوصی استفاده میکرد تا چشم هایش صدمه نبیند

در اولین رویارویی، اسپایدرمن از دکتر اختاپوس شکست خورد و بعد از ان مردعنکبوتی تصمیم گرفت که حرفه ی قهرمانی را کنار بگذارد ولی او دوباره توسط هیومن تورچ تشویق شد تا اینکه دوباره به حرفه ی ابر قهرمانی باز گردد و او برگشت و در نهایت داک اک را شکست داد

بعد سال ها داک اک به یکی از قوی ترین و شناخته شده ترین دشمنان مردعنکبوتی شد و او حتی کسی بوده که شش خبیث (sinister six) اصلی را تشکیل داده و انها را رهبری کرده.

شش خبیث- sinister six

مطالب مرتبط:معرفی گروه "شش خبیث" (Sinister Six)

عكس های فوق العاده از «شش خبیث» - قسمت اول

عكس های فوق العاده از «شش خبیث» - قسمت دوم

 

در اولین مبارزشان با اسپایدی بتی برانت و می پارکر رو گروگان گرفتند ولی در نهایت شکست خوردند. حتی شش خبیث بعدی را هم او تشکیل داده و همین عوامل بود که باعث شد او لقب "نقشه كش قهار" (master planner) را به خود نسبت دهد. مثلا او یک سرقت  سازمان دهی شده از سازمان اتمی را تدارک داد و بعد از اینکه فرمولی را دزدید که مردعنکبوتی برای نجات زن عمو می نیاز داشت،مردعنکبوتی دنبال دکتر اختاپوس رفت.در حین جنگ اسپایدرمن در زیر خرواری از خرابه های ساختمان گیر کرد و به نظر  میرسید که این دیگر پایان کار مردعنکبوتی هست،ولی او نا امید نشد و با تمام توان تلاش کرد و خود را از زیر خروار بیرون اورد و داک اک را شکست داد و فرمول رو پس گرفته و بعد زن عموی خودرا نجات داد.

مقاله مرتبط: لحظات ماندگار در كمیك‌استریپ‌های مرد عنکبوتی: اسپایدرمن خودش را از زیر آوار خلاص میكند!

بعد ها او با استفاده از کنترل از راه دورش رو ی بازوانش توانست که از زندان فرار کند.و بعد از ان در جنگی با اسپایدر من باعث شد کاپیتان جرج استیسی بمیرد.

مقاله مرتبط: لحظات ماندگار در كمیك‌استریپ‌های مرد عنکبوتی: مرگ سروان جورج استیسی

 

 او بازهم دست بردار نبود و حتی خواست با زن عمو می  ازدواج کند تا یک جزیره دارای تاسیسات اتمی را بدست بیاورد(در واقع زن عمو می نمیدانست که انرا به ارث برده!)

ازدواج دکتر اختاپوس با زن عمو می

در هر حال بازهم نقشه های او نقش بر آب شد.

بعد از ان هم دکتر اختاپوس ساکت نماند و کار های ابر شرورانه دیگری انجام داد به طوری که به یکی از برترین ابرشروران کمیک شده بود و حتی همسنگ با دکتر دووم شده بود و تا قبل از اینکه مگنتو به گروه مردان ایکس بپیوده میتوانست انهارا شکست دهد. لازم به ذكر است كه یكی از داستان های بیاد ماندنی كه دكتر اختاپوس در آن حضور داشت مربوط به پکمیک spectacular spiderman میشود. در این داستان او با شخصیت خبیث دیگری به نام «جغد» متحد شد تا بر نیویورك فرمان روایی كند ولی به زودی با جغد و نیروهایش درگیر شد. مرد عنكبوتی و «گربه سیاه» هم در این ماجرا حضور داشتند. سپس دكتر اختاپوس گربه سیاه را به شدت مجروح كرد و مرد عنكبوتی هم در اقدایم بیسابقه بازوان او را از جا درآورد!

مقالات مرتبط: لحظات ماندگار در كمیك‌استریپ‌های مرد عنکبوتی: اسپایدرمن بازوان «دکتر اختاپوس» را جدا میکند!

10 داستان برتر تاریخ کمیک استریپ های مرد عنكبوتي+ لینك دانلود مستقیم

 

مرگ و احیا شدن:

در طی ماجرای کلون ساگا دکتر اختاپوس جان مردعنکبوتی رو که توسط والچر مسموم  شده بود نجات داد فقط به خاطر اینکه نمیخواست مردعنکبوتی توسط فرد دیگری کشته شود. در همین حین او به هویت مخفی اسپایدی پی برد و بعد توسط پلیس ها دست گیر شد.او منتظر این بود که توسط عشق و شریک جرمش «استونر»  ازاد شود ولی برای استونر مشکلی پیش امد و داک اک هم توسط کین (كلون پیتر پاركر) کشته شد. بعد ها توسط نینجا های عرفانی دوباره به زندگی برگشت ولی انوقت بود که حافظه ی او به طور کلی پاک شده بود ولی حافظه ی او که توسط کارولین تیلر ذخیره شده بود به او برگشت ولی دیگر زمان هویت پیتر را نمیدانست برای همین بازهم هویت مخفی پیتر در امان ماند.

مقالات رتبط: "سرگذشت كلون" – قسمت سوم: معرفی كلون های اسپایدرمن!

 

در سالهای اخیر دكتر اختاپوس به نوعی خودش را تا حد دشمن شماره یك مرد عنكبوتی ارتقا داده. او چندی پیش در شماره 700 مرد عنكبوتی شگفت انگیز موفق شد قبل از مردن جسم و روح خود را با پیتر پاركر عوض كند! بدین ترتیب پیتر پاركر در جسم او مرد . او سپس هویت مرد عنكبوتی برتر را برای خود انتخاب كرد و برای مدتی در جسم اسپایدرمن بود. اما سرانجام در شماره 30 از كمیك Superior Spider-Man پیتر پاركر موفق شد به جسم و ذهن خود بازگردد.

مرد عنکبوتی برتر

مقالات مرتبط:

نقد شماره 700 كمیك استریپ "اسپایدرمن شگفت انگیز"

نقد و بررسی شماره 30 از كمیك "مرد عنكبوتی برتر" (Superior Spider-Man)

 

حضور در رسانه ها:

دکتر اختاپوس به علت شخصیت جذاب و منحصر به فردی که دارد در بیشتر رسانه ها ی وابسته به مردعنکبوتی حضور دارد به طوری که او در تمام اقتباس های سریالی از روی مردعنکبوتی بوده ولی مطمئناً پررنگ ترین حضور او در دو انیمیشن مردعنکبوتی خارق العاده و مردعنکبوتی مجموعه انیمیشنی هست که در این دو حدودا از کمیک تبعیت شده(با تغییرات جزیی مثلا در مردعنکبوتی مجموعه انیمیشنی او را به فلیشیا هاردی مربوط کردند)

ولی دکتر اختاپوسی که ما در شاهكاری به نام "مرد عنكبوتی 2" دیدیم  اقتباسی نوین و جالب از داک اک بود که در ان اکتاویوس دانشمند خوب و مثبتی بود و در واقع مرگ زنش و خراب شدن ازمایشش که حاصل زندگی اش بود به او فشار اورد و ان دست های مکانیکی نیز اراده داشتند و انها او را به جرم تحریک کردن و در اخر او خودش را برای نجات شهر فدا میکند.

مرد عنکبوتی 2

مطالب مرتبط: نقد فیلم "مرد عنکبوتی 2"

آیا «مولینا» بار دیگر نقش «دکتر اختاپوس» را بازی میکند؟

پیام اخر(نوشته شده توسط مترجم):همانطور که دیدید داک اک از شخصیت پیچیده ای بر خوردار است و دارای ارجین خیلی قوی و ریشه ایی هست و همانطور که میبینید او کم کم به سمت جنایت میرود و تمام روند به صورت منطقی جلو میرود و همین امر او را بر خیلی از ابر شرور ها برتری میدهد و مطمینا اگر در لیستی بخواهند عادلانه رتبه بندی کنند مطمینا این شخصیت جز 20 شرور برتر میشود

و در اخر منتظر مقاله معرفی میستریو باشد!

 

نويسنده و مترجم:

محمد علي رضايي (taichi)

All rights reserved © Spidey.ir 2014

     (هرگونه كپی‌برداری و نقل قول از اخبار و مقالات این سایت تنها با ذكر منبع و نام نویسنده مجاز می‌باشد)

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

Submit to DeliciousSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

دیدگاه‌ها   

+4 #1 mirabilis 1393-09-13 00:03
حرکت جالبی بود ، اینکه به صورت منحصر روی یکی از کاراکترهای دنیای اسپایدی تمرکز بشه و معرفی بشه ، ایده ی خوبیه ، هر چند آقای ترابی به صورت مختصر و مفید ، قبلا تمام کاراکترهای مهم و حتی کمتر دیده شده رو معرفی کرده اند .
حتما ادامه بده و به کاراکترهای دیگه بپرداز ... . ;-)
+4 #2 mtm 1393-09-13 00:24
منم از taichi بزرگ تشکر میکنم بابت این مقاله مفصل و جالب

البته ما قبلا مقالاتی جامع برای معرفی "والچر" و "افتاب پرست" هم داشته ایم:

spidey.ir/.../...

spidey.ir/.../...
+3 #3 Banshee 1393-09-13 11:05
به به . به به . یعنی واقعا که به به .
ماشالا چه نویسندگان قابلی داریم تو سایت.
البته بعضی جاها جلمه بندی میزد تو جاده خاکی. ولی در کل واقعا خوب بود. فکر هم کنم منبعت ویکی پدیا بوده.
منتظر مقاله معرفی میستریو هم هستم ;-)
به قول آقای ترابی:
نقل قول:
Keep Up The Superior Work...
+2 #4 Goblin.S 1393-09-13 14:31
شاید کار دن اسلات برای عوض کردن بدن این دو اشتباه بوده ولی به نظر من خباثت دکتر اختاپوس رو بیشتر کرده!!
+2 #5 Soheil spidey 1393-09-13 14:47
خیلی مقاله خوبی بود.
خسته نباشین آقای رضایی عزیز.
بی صبرانه منتظر مقاله میستریو هستیم. :roll:
+1 #6 Miguel ohara 1393-09-13 15:19
بابت مقاله ممنونم
+1 #7 amazing spider man 1393-09-13 15:29
خیلی زیبا و همینطور خیلی ممنون علی بود
+1 #8 amazing spider man 1393-09-13 15:30
ببخشید مقاله ی معرفی ونوم رو نمینویسید؟
+1 #9 THE SUPERIOR SPIDER MAN 1393-09-13 16:27
به نقل از amazing spider man:
ببخشید مقاله ی معرفی ونوم رو نمینویسید؟

اینم مقالش
spidey.ir/.../...
+1 #10 mehrider2099 1393-09-13 23:06
واقعا مقاله ی قشتگی بود.
+1 #11 mehrider2099 1393-09-13 23:09
ببخشید کسی بلده آواتار برای من درست کنه؟
#12 THE SUPERIOR SPIDER MAN 1393-09-13 23:16
دستت درد نکنه آقای رضایی
یه سوال دارم اتو چه جور عاشق اون کوتولهه آنا ماریا شد
#13 شایان 1393-09-14 11:43
به نقل از mtm:
منم از taichi بزرگ تشکر میکنم بابت این مقاله مفصل و جالب

البته ما قبلا مقالاتی جامع برای معرفی "والچر" و "افتاب پرست" هم داشته ایم:

spidey.ir/.../...

spidey.ir/.../...

امکان داره که بازم از دشمنان مرد عنکبوتی مقاله بگذارید؟
+2 #14 SLH Hero 1393-09-14 12:37
#13:
این مقالات درباره همشون توضیح دادن:
spidey.ir/.../...
spidey.ir/.../...
spidey.ir/.../...
+3 #15 taichi 1393-09-14 15:26
khahesh mikonami garm taghdim be hame dostan
albate maghale badi darbareye carnage ce hafte baad karesh tamome
vali tedad nazarat na oidam kard
che gori mishe ax profile gozasht?
+1 #16 SLH Hero 1393-09-14 21:37
#5:
اوّل اینکه یادم رفت به دلیل مقاله کاملت ازت تشکّر کنم.

دوّم اینکه اینجوری میشه آواتار گذاشت:
spidey.ir/.../...
+1 #17 The Rock 1393-09-14 21:46
خیلی ممنون بابت مقاله خوبتون خیلی خوب بود خسته نباشید ;-)

ببخشید که تا الان کامنت نذاشتم اصلا وقت نداشتم
+1 #18 Abbas Spidey 1393-09-15 20:21
ببخشید آقای ترابی چجوری می تونم یه آواتار داشته باشم؟ :-)
+1 #19 mokhtar 1393-09-16 11:20
به نقل از Abbas Spidey:
ببخشید آقای ترابی چجوری می تونم یه آواتار داشته باشم؟ :-)


ميتوني بري اينجا

spidey.ir/.../...

راهنماي ساخت اواتار هستش

اگر نتونستي بايد از بچه هاي ديگه سايت بخواهي برات درست كنند
+1 #20 mokhtar 1393-09-16 11:20
بابت مقاله هم ممنون
من لحن نوشتن ات خوشم اومد. يه جورايي لحن منحصر به فردي داري
+1 #21 mokhtar 1393-09-16 11:22
به نقل از taichi:
vali tedad nazarat na oidam kard
che gori mishe ax profile gozasht?


كلا چون الان ماه آذر هستش خيلي از كاربران و اعضاي سايت درگير امتحانات هستند و كمتر نظر ميدن
الان من در جريان هستم كه خيلي ها ايميل زدن و معذرت خواهي كردن كه نميتونن نظر بدن چون وقت امتحاناته
+1 #22 Bad joke 1393-09-16 11:44
#21
ای داد بی داد من که دیگه سنم به درس نمیخوره این موقع فیلم میبینم یا میامم سایت عذاب وجدان دارم چه برسه بچه ها :-)
#23 THE SUPERIOR SPIDER MAN 1393-09-16 20:13
امتحانه؟واقعا؟ ما که خدارو شکر امتحان نداریم ولی تست مدیر داریم لامصب خیلی راحته پایین ترین نمرم 18 هست و3 تا تست بیش تر نمونده راستی شماها 5شنبه ها تعطیلین ؟
#24 spidey 4ever 1393-09-17 11:07
اقاي taichi خيلي بابت اين مقاله ممنونم
لطفا بازم برامون از اين نوع مقالات بنويسيد

برای نظر دادن باید عضو سایت شوید