نقد و بررسی: انیمیشن سینمایی "شوخی کشنده" (Killing Joke)

مقدمه: انیمیشن "بتمن: شوخی کشنده" (Batman: The Killing Joke) شاید انیمیشنی بود که درست مانند یک فیلم سینمایی از آن انتظار های زیادی در دل هواداران کمیک بود تا محصول نهایی انیمیشنی که از یکی از بهترین داستان های کمپانی دیسی کامیکس اقتباس کرده از هر نظر بی نقص باشد.

حال بعد از انتشار این انیمیشن سوال این است: "آیا این انیمیشن توانسته انتظارات را برآورده کند؟" جواب این سوال تا حدود 80% بله است اما این انیمیشن 20% خالص نکته بد هم دارد و در این مقاله میخواهم به بررسی نکات مثبت و منفی این انمیشن بپردازم و به کلی آن را مورد نقد و بررسی قرار بدهم، پس برای بررسی هرچه عمیق تر این انیمیشن مثل همیشه با من، امیرعلی آصفی همراه باشید...

شاید بتوان موردی که حتی قبل از انتشار این انیمیشن خیلی داغ بود را داستان آن دانست، داستان این انیمیشن مانند کمیک اقتباسی از آن که توسط استاد مسلم دنیای کمیک یعنی "آلن مور" نوشته شده نیست و قسمت ابتدایی و یا به اصطلاح opening ای به داستان بی نقص شوخی کشنده اضافه شده که اگر این قسمت اضافه نشده بود قطعا نمره من به این انیمیشن 10 از 10 بود! پس بهتر است اول از قسمت خوب داستان شروع کنم و در انتها به قسمت کثیف و ژولیده ی این اثر بپردازم، داستان این انمیشن بجز قسمت ابتدایی درست مانند کمیک بی نقص شوخی کشنده است و به خوبی ما را در داستان مملو از ترس و هیجان و نگرانی فرو میبرد و به خوبی به داستان جوکر و بتمن و بتگرل و پدرش کمیسر گوردون میپردازد! زمانی که برای بار اول این داستان را در قالب یک انیمیشن دیدم از شاخ و برگ دادن و عمق تصویری بیشتر داستان خیلی خوشحال شدم و در کل باید بدانید که تیم ساخت انیمیشین در قسمت اقتباس از اثر اصلی واقعا برای این انیمیشن کم نگذاشته اند، باور کنید!

و اما قسمت اضافی داستان که مانند یک زالو به داستان چسبیده و مدام دارد عصاره و شیره ی اصلی داستان شوخی کشنده را از کالبد اصلی داستان میمکد، سازندگان این انیمیشن تصمیم گرفتند که برای اینکه داستان این اثر درست مانند کمیک نباشد قسمتی به آن اضافه کنند و بعد از دیدن این انیمیشن واقعا قانع شدم که دیدن یک داستان تکراری بهتر از تماشای این داستان کج و کوله ای بود که توسط یک تیم به نظر بی اشتیاق به کار به داستان اصلی کمیک وصله شده بود! این قسمت آغازین مشکل های زیادی دارد و حتی میتوان گفت تا حدود 90% همین قسمت آغازین است که به این انیمیشن ضربه زده است! پس بهتر است برای تفهیم بهتر دو اشکال اساسی این قسمت آغازین را توضیح دهم:

اگر تنها 1% هم با کمیک های بتمن آشنایی داشته باشید اولین اشکالی که در این انیمیشن میبینیم رابطه ی عاشقانه ی "یهویی" بتمن با بتگرل است! به جرعت میتوانم بگویم در آن صحنه ای که بتمن و بتگرل رو پشت بام (...) میکنند، فقط با بهت حیرت به مانیتور خیره شده و بودم فقط میخواستم هر چه سریع تر این صحنه تمام شود! واقعا نویسندگان قسمت آغازین این انیمیشن با خود چه فکر کرده اند؟! بروس وینی که همیشه مانند پدری راهنما از باربرا گوردون محافظت میکند و وی را مانند یک امانتی با ارزش نگه میدارد تا مبادا از بی احتیاطی او دوست قدیمی اش کمیسر گوردون آزرده خاطر شود با باربرا گوردون (...) میکند!!! حتی حین نوشتن این متن هم باورم نمیشود با وجود تمام سناریو هایی که میتوان برای آغاز این انیمیشن در نظر گرفت، محصول ذهن پریشان نویسندگان این اثز همبستر کردن دو شخصیتی است که مانند یک پدر و دختر میمانند! غیر قابل باور است!

اشکال دوم این است که نویسندگان این اثر ویلنی سطحی و لوس برای بتگرل خلق کرده اند که برای مثال نمونه هایی از شخصیت جوکر در آن وجود داشته باشد ولی آنها عمرا نمیتوانند ویلنی مانند جوکر را دوباره خلق کنند! (نکته ی جالبی حین نوشتن این نقد به نظرم رسید که شاید بد نباشد آن را با شما هم در میان بگذارم! چند وقت پیش مقاله ای درباره ی "5 لحظه شوکه کننده ی برتر تاریخ جوکر" نوشتم و بزرگانی مثل استاد ترابی این موضوع را مطرح کردند که بی رحم بودن یک ویلن لزوما به معنی تاپ بودن وی نیست و عناصر درونی و پیش زمینه داستانی از بیرحمی بسیار برای ساختن یک ویلن خارق العاده مهم تر است! شما با مقایسه شخصیت جوکر با شخصیت پیش پا افتاده ی شخصیت "پاریس فرانس" کاملا متوجه عمق شخصیت جوکر میشوید! اصلا چرا راه دور برویم؟! همین کمیک "شوخی کشنده"  شما با مطالعه آن خودتان قضاوت کنید! آیا جوکر هم یک دیوانه ی شوخ طبع بی رحم است؟ جواب این سوال به عهده خودتان است...) نویسندگان این انیمیشن با خلق شخصیت "پاریس فرانس" با صورت به زمین خورده اند و کاملا نشان دادند که خلق یک ویلن پر ابهت و وحشتناک کار هر کسی نیست!

صداگزاری این اثر بی نظیر است! در یک کلام شما میتوانید بهترین صداپیشگی "کوین کانروی" (kevin conroy) و "مارک همیل" (mark Hamill) را در این انیمشین ببینید! درست همان روز اول بعد از انتشار این انیمیشن همه ی سایت ها و کاربران خارجی به تعریف و تمجید از صداپیشگی این دو غول بزرگ صنعت صداپیشگی پرداختند! شما میتوانید انعطاف پذیری صدای مارک همیل را در این انیمیشن ببینید بخصوص در زمانی که صحنه های فلش بک انیمیشن رقم میخورند و origin جوکر روایت میشود! شما میتوانید آن مظلومیت را در صدای مارک همیل حس کنید! در کمال تعجب بعضی از کاربران غیور ایرانی از صداپیشگی این انیمیشن ایراد گرفتند ولی بهتر است گوش هایشان را شستشو بدهند و برای بار دوم این انمیمیشن را تماشا کنند! این اثر هر اشکالی که داشته باشد از نظر صداپیشگی هیچ حرفی برای گفتن باقی نمی گذارد!

یکی از نقاط قوت دیگر این انیمیشن طراحی بسیار زیبای آن است، سراحی اکثر انیمیشن های دیسی از کیفیت های بالایی بهره میبرند اما در "شوخی کشنده" همه چیز یک level از چیزی که معمولا ما در دیگر انیمیشن های دیسی میبینیم بالاتر است و بیننده به خوبی میتواند با فضای انیمیشن ارتباط بر قرار کند! شاید بتوان انیمیشن شوخی کشنده را با فیلم سینمایی ددپول مقایسه کرد زیرا این دو اثر هر دو از درجه بندی سری R برخوردار هستند و در هر دو اثر این اتفاق بجا بوده و در آخر به نفع اثر تمام شده است، اگر انیمیشن شوخی کشنده درجه بندی سری R نمی گرفت باز هم این انیمیشن نمی توانست در بخش دوم داستان خودش به این خوبی ظاهر بشود و فضای بزرگسالانه ی این انیمیشن واقعا به کمکش می آید و آن را در زمانی که بینننده از دیدن یک انیمیشن بچه گانه خسته میشود بالا میکشد!

شاید بتوان پایان این انیمیشن را نقطه ی عطف آن دانست! در کل پایان خود کمیک شوخی کشنده هم در زمان انتشار، پایانی تک و بی مثال بود...دو دشمن دیرینه زیر بارانی که با شدت رگبار میبارد ایستاده اند و هر دو به جوکی نه چندان جالب میخندند! این همان چیزی است که آلن مور را از بقیه نویسنده ها متمایز میکند و انیمیشن هم از این وجه تمایز نویسنده ی اصلی کمیک به نفع خودش استفاده میکند و کاری میکند که لبخند بی اختیار بر لب بیننده بنشیند. انیمیشن شوخی کشنده انیمیشنی است که میتوانست خیلی بهتر عمل کند و متاسفانه قربانی سیاست "کمپانی برادران وارنر" میشود، این انیمیشن با ابتدایی لوس و بی مزه ولی در عین حال با پایانی خاطره انگیز و شیرین تکلیف بیننده را با خودش مشخص نمیکند و بینننده تا 1 ساعت بعد از تماشای این اثر هنوز هم سردرگم است که آیا این انیمیشن را دوست داشته باشد یا آن را به خاطره وصله پینه های اولیه اش به آغوش سطل زباله بسپارد...

امتیاز: 7 از 10

      مخلص شما... ;-)

امیرعلی آصفی ( A god name sparkles )

امير علي آصفي

All rights reserved © Spidey.ir 2016

     (هرگونه كپی‌برداری و نقل قول از اخبار و مقالات این سایت تنها با ذكر منبع و نام نویسنده مجاز می‌باشد)

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

Submit to DeliciousSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

دیدگاه‌ها   

#1 The Red Spider Skull 1395-05-09 14:20
مرسی . نقد خوبی بود ولی من بودم 5.5 از 10 میدادم. واقعا خیلی انتظارم از این انیمیشن زیاد بود ولی انتظارتم رو برآورده نکرد. بازم ممنون
#2 Nightwatcher 1395-05-09 14:49
آقای آصفی مثل همیشه عالی بود.

نمره من به این انیمیشن 7 از 10

همونطور که شما اشاره کردید حدود 20 دقیقه اول که به داستان اضافه کرده بودند زیاد به دل نمیشینه. یعنی با بخش دوم داستان زیاد مچ نیست و خوب چفت نشده.البته این بخش اضافی رو برای طولانی تر کردن انیمیشن اضافه کردند. ولی ای کاش این انیمیشن با همون صحنه ورود بتمن به تیمارستان آرکام شروع میشد.
از اون صحنه رابطه ... بتگرل با بتمن هم خیلی تعجب کردم. آخه بتمن با همکاراش از این کارا نمیکرد! مخصوصا با بتگرل که بیشتر شبیه دخترشه.
آخه چیکار کنم با این وارنر... :-x
نکات مثبت هم صداپیشگی حرفه ای و طراحی قابل قبول صحنه ها بود که خیلی وفادار به کمیکش انجام شده بود. (حتی گوشهای ماسک بتمن هم مثل کامیکش بود!)
البته به نظر من از لحاظ بصری به پای کمیکش نمیرسه. به اندازه کمیکش دیوانه کننده نبود. طراحی برایان بولند خیلی سایکو بود و تاثیرش روی روح و روان خیلی بیشتر بود. مخصوصا رنگ آمیزی جیغش.

ممنون از نقد خبتون.
#3 mtm 1395-05-09 14:58
با تشکر از آقای آصفی بابت این نقد عالی. ولی به نظر من این یکی از بدترین انیمیشن های بلند دی سی/وارنره. خیلی خیلی ازش نا امید شدم. کمیکش خیلی بهتر بود. جدا از اینکه گند زدن به رابطه بتمن و بتگرل و اون صحنه ای که کاملا معلومه جوکر، بتگرل رو rape میکنه، باید بگم که من تم اصلی این کارتون رو درک نمیکنم.
اصلا ربط تماتیک اون نیم ساعت افتتاحیه با تم اصلی داستان یا ربط قضیه بتگرل و اون خلافکاره که عاشقشه رو با قضیه جوکر و اریجین اش یا ربط قضیه و تم بتمن به گوردون رو درک نمیکنم.
چی میخواد بگه داستان؟
اگه تو کمیکش جوکر میخواست نشون بده یه اتفاق بد میتونه کل زندگی یه نفر رو تباه کنه ولی اینجا اونقدر شاخ و برگ و تم اضافی به داستان وارد کردن که همه چی درهم برهم شده. یعنی اونقدر داستان شلم شوربا شده که آخرش هیچ کدوم از شخصیت های اصلی و داستانکی که دارن ، تو ذهنتون باقی نمیمونن.
ریتم کارتون هم که افتضاحه. وسطش ادم خوابش میبره. انیمیشن داستان هم به نظرم هیچ پیشرفتی نسبت به آثار قبلی دی سی نکرده. لااقل اونا چند تا سکانس معرکه اکشن داشتن ولی این، اونم نداره.
نمره من به این کارتون 3 از 10 . خیلی هم ناراحتم از دستش. از اون اقتباس هاییه که هر از گاهی میان و به شدت منو عصبانی میکنن . یعنی آثاری مثل مرد عنکبوتی 3 و مرد پولادین و ... چون گند میزنن به شخصیت ها.
به نظرم فقط و فقط صداپیشگی مارک هامیل نقطه قوت این انیمیشنه. چون حتی صداپیشگی کوین کانروی هم هیچ وقت اینقدر بی حس و حال نبوده.
#4 Nightwatcher 1395-05-09 15:13
#3
آقای ترابی قبول دارید که جوک کشنده یک اثر خاصه که اگه ازش اقتباس نکنن بهتره؟ یعنی میخوام بگم که هیچ انیمیشن یا فیلمی نمیتونه تاثیر این کمیک رو بر بیننده بذاره.
ولی برعکس از کمیکی مثل فلشپوینت پارادوکس باید اقتباس بشه و مخاطب میببینه که این داستان و صحنه های جالبش نباید فقط توی کمیک حبس بشه.
#5 j.jonah jameson 1395-05-09 15:24
احسنت به شما جناب آصفی ! نکات رو تمام و کمال گفتید !
فقط راجب اون رابطه ی بتمن و بتگرل یه چیزی بگم :
خاک تمام ازگارد و کریپتون تو وسط سر این داستانی که برای این کارتون درست کردند !
مردک معلوم نیست داشته به دوست دخترش اس ام اش میداده یه داستانی الکی از خودش درآورده گفته همین رو کار کنید .
اولا که با رابطه ی بتگرل و بتمن کاملا مخالف ام ، معنی نداره سن های این 2 به همدیگه نمیخوره که ..... اصلا با خودش چی فکر کرده نمیدونم از همه ی اینا بدتر .....از همه ی اینا بدتر اینه که شخصیت های داخل داستان هم فکر میکنند بتگرل دوست دختر بتمن است !!
ای سگ سر پایی تو مغزت لگد بزنه ! این چیه ؟ هان ؟
من با این ها کار ندارم این خیلی رو مخ ام راه رفت ....
در کمیک «جوک کشنده » بتمن زمانی که پیش باربارای فلج شده میره به اسم «بروس» خودش رو معرفی میکنه ....
8pic.ir/.../...
در این انیمیشن بتمن اصلا چیزی نمیگه .... میگه صدامو داری ؟ بعد باربارا میگه «بتمن» و .....
این دیگه واقعا اشک منو در آورد ، چرا این کار رو با این کمیک کردند ؟ خاطرات کمیک رو هم داشتند کمرنگ میکردند .
#6 mtm 1395-05-09 15:25
به نقل از Nightwatcher:
#3
آقای ترابی قبول دارید که جوک کشنده یک اثر خاصه که اگه ازش اقتباس نکنن بهتره؟ یعنی میخوام بگم که هیچ انیمیشن یا فیلمی نمیتونه تاثیر این کمیک رو بر بیننده بذاره.
ولی برعکس از کمیکی مثل فلشپوینت پارادوکس باید اقتباس بشه و مخاطب میببینه که این داستان و صحنه های جالبش نباید فقط توی کمیک حبس بشه.

بله به نظرم از روش اقتباس نمیشد بهتر بود. واقعا با این انیمیشن، اون داستان رو هم زیر سئوال بردن
من اصلا نمیفهمم هدف این کارتون چیه؟ میخواد بگه بتمن به بتگرل یاد میده خشن نباشه؟ میخواد بگه بتمن اشتباه کرد به بتگرل کم محلی کرد؟ میخواد بگه گوردون روحیه اش شکست نخورد؟ میخواد بگه جوکر به هدفش رسید؟
هیچ کدوم از این سئوالات رو شما پاسخشون رو پیدا نمیکنی
پس این چی میخواد بگه اخه؟
#7 Nightwatcher 1395-05-09 15:30
به نقل از mtm:
به نقل از Nightwatcher:
#3
آقای ترابی قبول دارید که جوک کشنده یک اثر خاصه که اگه ازش اقتباس نکنن بهتره؟ یعنی میخوام بگم که هیچ انیمیشن یا فیلمی نمیتونه تاثیر این کمیک رو بر بیننده بذاره.
ولی برعکس از کمیکی مثل فلشپوینت پارادوکس باید اقتباس بشه و مخاطب میببینه که این داستان و صحنه های جالبش نباید فقط توی کمیک حبس بشه.

بله به نظرم از روش اقتباس نمیشد بهتر بود. واقعا با این انیمیشن، اون داستان رو هم زیر سئوال بردن
من اصلا نمیفهمم هدف این کارتون چیه؟ میخواد بگه بتمن به بتگرل یاد میده خشن نباشه؟ میخواد بگه بتمن اشتباه کرد به بتگرل کم محلی کرد؟ میخواد بگه گوردون روحیه اش شکست نخورد؟ میخواد بگه جوکر به هدفش رسید؟
هیچ کدوم از این سئوالات رو شما پاسخشون رو پیدا نمیکنی
پس این چی میخواد بگه اخه؟

بله صحیحه همینطوره
ممنون از پاسخ شما
#8 j.jonah jameson 1395-05-09 15:38
یه چیز دیگه ....
در این کارتون فکر کنم بتمن باز هم یه نفر رو کشت !
البته اگر اون شخص اصلا انسان بوده باشه !
www.uplooder.net/.../qwe.PNG
لطفا یکی منو توجیح کنه . این قتل به حساب میاد ؟ فکر کنم میله ها رو با اَبر اشتباه گرفته بود !
#9 Nightwatcher 1395-05-09 15:47
به نقل از j.jonah jameson:
یه چیز دیگه ....
در این کارتون فکر کنم بتمن باز هم یه نفر رو کشت !
البته اگر اون شخص اصلا انسان بوده باشه !
www.uplooder.net/.../qwe.PNG
لطفا یکی منو توجیح کنه . این قتل به حساب میاد ؟ فکر کنم میله ها رو با اَبر اشتباه گرفته بود !

نمیدونم...
اون انسان بود؟ توهم بود؟ چی بود؟
اگه انسان باشه قتله دیگه.
#10 Mister J 1395-05-09 16:12
مرسی از نقد خوبتون
انتظار من از این انیمیشن خیلی بیشتر بود ولی متاسفانه اثر متوسطی از آب در اومد
اون قسمتی هم که بت گرل میپره رو بتمن :-* به نظر من زائدترین قسمت این انیمیشن بود..
ببخشید اگه بی ادبی کردم :-)
#11 agh 1395-05-09 16:14
من هم دقیقا نظرم مثل شما است اقای اصفی,اون نیم ساعتی اولی که اضافه کردن واقعا اعصاب خردکن بود.دقیقا هدفشون چی بود بابت این کار؟اصلا هم از اون یارو پاریس فرانس خوشم نیومد.خیلی ویلن الکی بود.مثلا میخواستن شخصیتش رو به جوکر نزدیک کنن اما یک ادم ... بود.اما از اون زمانی که بتمن به تیمارستان میره تا اخرش خیلی خوب بود.همه چیزش به جا بود.حتی دیالوگ ها رو هم عوض نکرده بودن و ادم واقعا حال میکرد.من میخواستم برای این اثر یک زیرنویس برای سایت بسازم اما انقدر رو اعصاب بود که ولش کردم.نمره من:۷ از ۱۰
تو بین انیمشن های اقتباسی دی سی,شوالیه تاریکی باز می گردد واقعا عالی بود.همه چیزش مثل کمیک بود و ادم احساس میکرد که داره کمیکش رو میخونه.
#12 New Goblin 1395-05-10 18:04
با تشکر از دوست خوبم امیرعلی برای نقد این انیمیشن.

والله من زیاد از کل انیمیشن بدم نیومد ولی واقعا با قسمت های اولیه ش مشکل دارم.جدا از اینکه بت گرل شخصیت جذابی برام نبوده و همیشه شمایل oracle اش رو بیشتر دوست داشتم،واقعا از رابطه ش با بتمن حالم بهم خورد.ضمن اینکه اون خلافکاره هم واقعا شخصیت پردازی بیخودی داشت.

ولی نقطه اوج این انیمیشن بدون شک فلش بک های زندگی جوکر هستند و من شخصا موقع دیدن اون صحنات اشک ریختم.هم در کمیک و هم در انیمیشن.واقعا برام دردناک بود.

در کل شوخی کشنده اون توقع بالایی که ازش داشتم رو برآورده نکرد و در حد یه اثر خوب و سرگرم کننده موند و تبدیل به اثری ماندگار برام نشد.
#13 کیفردهنده 1395-05-12 19:36
من فیلم رو دیدم و نمایش جوکر و پیشینه اش که قبلا تو بازی ریشه های ارکام دیده بودم خوشم اومد و
بیش از پیش عاشق جوکر شدم .
راستش من کمیک جوک کشنده رو نخوندم اگه ممکنه راهنمایی کنیید از کجا دانلود کنم . :-)
#14 fe 1395-05-12 19:50
به نقل از کیفردهنده:
من فیلم رو دیدم و نمایش جوکر و پیشینه اش که قبلا تو بازی ریشه های ارکام دیده بودم خوشم اومد و
بیش از پیش عاشق جوکر شدم .
راستش من کمیک جوک کشنده رو نخوندم اگه ممکنه راهنمایی کنیید از کجا دانلود کنم . :-)


از تو سایت خودمون، البته انگلیسیه. تو مقاله بهترین کمیکای بتمن که جوکر هم بوده، این کمیک ذکر شده و میتونی از طریق لینک، دانلودش کنی
#15 کیفردهنده 1395-05-12 19:58
به نقل از fe:
به نقل از کیفردهنده:
من فیلم رو دیدم و نمایش جوکر و پیشینه اش که قبلا تو بازی ریشه های ارکام دیده بودم خوشم اومد و
بیش از پیش عاشق جوکر شدم .
راستش من کمیک جوک کشنده رو نخوندم اگه ممکنه راهنمایی کنیید از کجا دانلود کنم . :-)


از تو سایت خودمون، البته انگلیسیه. تو مقاله بهترین کمیکای بتمن که جوکر هم بوده، این کمیک ذکر شده و میتونی از طریق لینک، دانلودش کنی

ممنون
#16 fe 1395-05-12 20:06
فک کردم فقط من با این مشکل دارم، ولی نگو که...
ینی اون تیکه اولش داشت رو مغزم یورتمه میرفت
واقعا حیف شد
راستی، آقای آصفی، ممنون بابت نقدتون

برای نظر دادن باید عضو سایت شوید