میراث "مرد عنكبوتی نهایی" (Ultimate Spider-Man)

ultimate-spiderman مرد عنکبوتی نهایی

در این مقاله به دستاوردها و موفقیت های کمیک استریپ های مشهور و پراهمیت "مرد عنکبوتی نهایی" (Ultimate Spider-Man) میپردازیم.

مقدمه: «مرد عنکبوتی نهایی» (Ultimate Spider-Man) نام یک مجموعه کمیک استریپی از انتشارات مارول است که چاپ نسخه (volume) نخست  آن از سال 2000 تا 2011 ادامه یافت. این کمیک استریپ در واقع تلاشی بود برای مدرن کردن محبوب ترین ابرقهرمان مارول یعنی اسپایدرمن.   "مرد عنکبوتی نهایی" را میتوان بدین شکل توصیف کرد: "اگر پیتر پارکر به جای دهه 60 میلادی، در قرن بیست و یکم خلق میشد، چه میشد؟" در نتیجه، خوانندگان این مجموعه با اسپایدرمنی روبرو بودند که بار دیگر یک نوجوان دبیرستانی شده بود و تمام دنیای اطرافش به روز تر و منطبق با قرن جدید به نظر میرسید. در هر حال، مرد عنکبوتی نهایی کمیک استریپ بسیار موفقی از آب درآمد به طوریکه شماره نخست آن در هر حال حاضر به مبلغ بسیار گزافی در حراجی ها به فروش میرسد. موفقیت بی سابقه این مجموعه مارول را بر آن داشت تا مجموعه های دیگری مثل "مردان ایکس نهایی"، "چهار شگفت انگیز نهایی" و ... منتشر کند. نویسنده و طراح "مرد عنکبوتی نهایی" به ترتیب «برایان مایکل بندیس» (Brian Michael Bendis) و «مارک بگلی» (Mark Bagley) نام داشتند. آنها 111 شماره از این کمیک را با همکاری یکدیگر خلق کردند که در نوع خود بینظیر است. آنها منشا و نحوه تبدیل شدن پیتر پارکر (که قبلاً در فقط 11 صفحه در شماره 15 "فانتزی شگفت انگیز" به دست «استن لی» و «استیو دیتکو» خلق شده بود) را شرح و بسط دادند و در قالب یک داستان 7 قسمتی 180 صفحه ای (!) روایت کردند. آنها در ضمن سعی کردند دیزاین، شکل ظاهری و منشا بسیاری از دشمنان کلاسیک اسپایدرمن را تغییر دهند (به طور، «گرین گابلین» به جای آنکه ماسک بر صورت بزند و با گلایدرش پرواز کند، به غولی آتشین تبدیل شد که میتوانست مثل «هالک» پرش های بلند انجام دهد ویا «ونوم» دیگر منشا فضایی نداشت و ...)

ultimatespider-man038 ونوم مرد عنکبوتی نهایی ultimatespider-man001 شماره نخست مرد عنکبوتی نهایی ultimatespider-man113 گرین گابلین

در ضمن کاراکترهای مکمل داستان های کلاسیک اسپایدرمن هم بعضاً  دچار تغییرات فراوانی شدند (مثلاً «مری جین» همکلاسی پیتر شد و از خیلی جهات به او شباهت پیدا کرد). بندیس و بگلی بسیاری از داستان های مشهور و کلاسیک اسپایدرمن را نیز به شکلی نو و با پیچش های غیر منتظره روایت کردند. به طور مثال در داستان جنجالی "سرگذشت کلون" یا Clone Saga که در حول و حوش شماره 100 "مرد عنکبوتی نهایی" به چاپ رسید، این «دکتر اختاپوس» بود که از روی پیتر پارکر کلون درست کرد! جالب اینکه کلون های اسپایدرمن یکی «عقرب»  (Scorpion) نام داشت و دیگری «زن عنکبوتی» (Spider-Woman) ! پس از مارک بگلی، «استوارت ایمونن» (Stuart Immonen) طراح مجموعه شد. سپس پس از 160 شماره و مرگ غم انگیز پیتر پارکر به دست دشمنان اش، این مجموعه نیز به پایان رسید. البته بلافاصله کمیک استریپ جدیدی تحت عنوان "کمیک های نهایی: اسپایدرمن" (Ultimate Comics: Spider-Man) چاپ شد که در آن قهرمان جدید و سیاه پوستی به نام «مایلز مورالز» (Miles Morales) جای پیتر پارکر را گرفت. نویسنده این مجموعه (که چاپ آن همچنان ادامه دارد) کماکان برایان مایمل بندیس میباشد ولی طراح آن «سارا پیکلی» (Sara Pichelli) است. در هر حال، "مرد عنکبوتی نهایی" از اهمیت بسیاری در تاریخ کمیک استریپ های اسپایدرمن برخوردار است و در این مقاله قصد داریم به دستاوردهای آن اشاره کنیم. در واقع، در ادامه به بررسی عواملی كه این سری را خیلی خاص و محبوب كرده میپردازیم و همچنین خواهیم گفت كه نویسندگان مارول باید بر روی چه مسائلی تمركزكنند تا بتوانند فصل بعدی فعالیت های مرد عنكبوتی را نیز این چنین خاص و محبوب كنند.

ultimatespider-man102 کمیک استریپ اسپایدرمن نهایی ultimatespider-man111 کمیک استریپ اسپایدرمنultimatespider-man103 کلون ساگا


احیای بازار

"مرد عنكبوتی نهایی" كتابی بود كه درسال 2000 صنعت كمیك به شدت به آن نیاز داشت . پس از حادثه سقوط بازار در اواخر دهه 1990 اكثر خواننده ها از خواندن كمیك استریپ فراری بودند. كسانی هم كه سعی میكردند دوباره به خواندن كمیك روی بیاورند با خیل عظیمی از كتاب های ابرقهرمانی پیچیده و غیرقابل دسترسی مواجه شدند.

مرد عنكبوتی نهایی هدفش این بود که مخاطبین جدیدی که حال و حوصله نداشتند تاریخچه قطور کمیک استریپ های مارول را بخوانند، را به سوی مجلات مصور جذب کند.  بنابراین این سری نسخه ای به روز شده و جدید از دنیای مارول ارائه داد. جهان نهایی یا Ultimate ، جهانی بود كه در آن دنیایی به واقعیت نزدیك تر به خواننده ارائه میشد و جنبه های احمقانه و غیر قابل باور در آن حذف شده بود. اما از همه مهمتر این بود كه برای خوانندگان جدید و قدیمی یك شروع تازه به ارمغان آورد.

پیتر پاركر جوانتر

سخت  است كه كاراكترهای دنیای Ultimate  را از همتایان كلاسیك خودشان برتر دانست. زیرا سری Ultimate هنوز نوپاست و تنها تقریباً 13 سال از عمرش میگذرد، در حالیکه کمیک های کلاسیک مارول بیش از 50 سال است که در حال چاپ شدن هستند و بارها در گونه های دیگر سرگرمی مثل سینما و انیمیشن حضور یافته اند. اما بهترین كاركترهای دنیای Ultimate  كسانی هستند كه تجربه ی جدیدی از خواندن را به خواننده ارائه كنند و پیتر پاركر نهایی در این عمل موفق بوده .

در "مرد عنکبوتی نهایی"،  پیتر پاركر به اصل و ریشه خودش برگشت. او باز هم دانش آموز دبیرستانی ای بود كه سعی داشت به نوعی با مشكلات ناشی از كار و زندگی اش کنار بیاید. او بیشتر از تمایل به ازدواج با مری جین به دنبال رنج و لذت های عشق های نوجوانانه بود. این نسخه از مرد عنكبوتی بیشتر اشتباه میكرد و زندگی او بسیار خطرناك و غیرقابل پیش بینی بود كه تا پایان سری بخاطر اشتباهاتش چند بار تا دم مرگ رفت.

ultimate-peter-parker پیتر پارکر

حتی اطرافیان مرد عنكبوتی (دوستان و دشمنان) نیز به روز شده بودند . مردانی مثل گرین گابلین، دکتر اختاپوس و ونوم. «زن عمو می» هم  از زنی نحیف و سالخوره به ستونی قوی و استوار برای پیتر تبدیل شد. كاراكتر های جدیدی هم آمدند مانند «كیتی پراید» (Kitty Pride) معشوقه جدید پیتر و «كونگ» (Kong) قلدری كه با پیتر دوست بود و البته «مشعل انسانی» (Human Torch) و «مرد یخی» (Ice Man) كه بارها و بارها به کمک اسپایدرمن شتافتند و حتی برای مدتی در خانه پیتر پارکر زندگی کردند!

واقعا شگفت انگیز است كه بگوییم "مرد عنکبوتی نهایی" توانست حتی در سری اصلی کمیک استریپ های اسپایدرمن یعنی "اسپایدرمن شگفت انگیز" تغییراتی ایجاد كند (رد پای این مجموعه در فیلم های جدید مرد عنکبوتی ساخته «مارک وب» نیز قابل مشاهده است).


طراح و نویسنده خلاق و استوار

بارها شده که دیده ایم یک مجموعه کمیک استریپی با یک طراح و نویسنده خوب شروع به کار کرده اما به یکباره و به دلایل گوناگون طراح و نویسنده جدیدی جای آنها را گرفته اند. این موضع ضد حال بدی برای هواداران  به شمار می آید ولی تقریباً هرگز درباره "مرد عنکبوتی نهایی" صدق نکرده.  در واقع آقای بندیس شماره نخست این مجموعه را  در سال 2000 نوشت و خیلی زود به آن پر و بال داد. او تا به حال نویسنده  تمام شماره ها و نسخه های "مرد عنکبوتی نهایی" بوده و حتی سری های فرعی ای مثل Ultimate Six و Ultimate Marvel Team-Up و Ultimate Origins را هم خودش نوشته و از معماران اصلی تاریخ مارول نوین به شمار میرود.


به همین دلیل وقتی دیگر سری های دنیای Ultimate افت کردند، "مرد عنکبوتی نهایی" هنوز سر حال و قبراق به پیش میرفت. بندیس غالبا میتوانست به طرح های داستان رنگ و بو دهد و آن ها را به راحتی تا چند سال ادامه دهد. حتی اکنون و بعد از گذشت بیش از 180  شماره به سختی میتوان گفت كه بندیس کم آورده است و او هنوز ایده های بکری دارد. "مرد عنکبوتی نهایی" همینطور توانست سطح جدیدی از انسجام بصری را به رخ بكشد. مارک بگلی (که در دهه 90 میلادی هم ثابت کرده بود یکی از بهترین و قابل اتکا ترین طراحان اسپایدرمن است) در 110 شماره اول طراحی منحصر بفرد بود . او و بندیس سرانجام توانستند ركوردی كه توسط «استن لی» و «جك كربی»  در کمیک های "چهار شگفت انگیز "  به عنوان طولانی ترین همکاری میان یک نویسنده و طراح کمیک استریپی بر جای مانده بود، را بشكنند . حتی بعد از بگلی و  مرگ پیتر پارکر، "مرد عنکبوتی نهایی" به طراحان گمنام تر اما بسیار مستعدی همچون استوارت ایمونن و سارا پیکلی سپرده شد و آنها به خوبی راه بگلی را ادامه دادند و اجازه ندادند "اسپایدرمن نهایی" از نظر طراحی و سبک بصری افت کند.

ultimatespider-man death مرگ پیتر پارکر

 

"مرد عنکبوتی نهایی" در دیگر رسانه ها

"مرد عنکبوتی نهایی" نه تنها  توانست خوانندگان جدیدی را جذب كند بلکه  در دیگر رسانه ها نیز مشغول جذب هواداران جدیدی برای مردعنكبوتی بوده است . شرکت بازیسازی Activision در سال 2005 بازی فوق العاده Ultimate Spider-Man را عرضه کرد که داستانش توسط بندیس نوشته شده بود و بگلی هم به عنوان مشاور در کنار تیم سازنده قرار داشت. این بازی به لطف سبک بصری منحصر به فردش در خلق دنیایی کاملاً کمیک بوکی، هنوز هم به عنوان یکی بهترین عناوین ساخته شده از کمیک های ابرقهرمانانه به شمار میرود.

بازی ultimate spider-man

Activision بعدها چندین بازی دیگر را نیز براساس کمیک استریپ های "مرد عنکبوتی نهایی" منتشر ساخت.  در سالهای اخیر نیز بازی موفق Spider-Man Shattered Demensions به بازار آمد  كه مرد عنكبوتی نهایی در آن یكی از 4 شخصیت اصلی بود . "مرد عنکبوتی نهایی" همچنین تاثیر واضحی بر سریال کارتونی محبوب هوادارن اسپایدرمن یعنی "اسپایدرمن خارق العاده" (Spectacular Spider-Man) داشت زیرا در این سریال تحسین شده نیز پیتر بار دیگر به ریشه های اصلی اش برگردانده شده و از ایده های اریجینال و بکر "مرد عنکبوتی نهایی" در آن استفاده شده بود.  شركت مارول  درحال حاضر نیز مارول درحال پخش انیمیشنی بنام Ultimate Spider-Man است كه چند قسمت آن توسط بندیس نوشته شده.

نگاهی به آینده

پیترپاركر نهایی با آخرین فداكاری ای كه كرد، كشته شد اما در سری جدید او جایش را به «مایلز مورالز» داد. مايلز يك نوجوان 13 ساله از محله بروكلين نيويورك است كه پدرش سياهپوست و مادرش نيز اصليتي از آمريكاي جنوبي دارد.  مارول با انتخاب او دست به ریسک بزرگی زد (خیلی ها مارول را متهم کردند که با به قدرت رسیدن «باراک اوباما» و رئیس جمهور شدن یک فرد سیاه پوست، میخواهد خودشیرینی کند!) ولی ظاهراً مورالز توانسته بسیار موفق باشد و  هواداران بسیاری را برای خود  دست و پا کند. مورالز هم مثل پیتر نیروهای خودش را از یک عنکبوت تغییر یافته ژنتیکی بدست آورده ولی تفاوت هایي نيز با او دارد.

miles morales spider-man مایلز مورالز

به طور مثال او با ابتدا پدر و مادرش زندگی ميكرد و دوست دارد یک نوجوان عادی باشد تا یک ابرقهرمان. اما در عین حال با برخی از اطرافیان پیتر پارکر مثل گوئن استیسی، مری جین، زن عمو می، نیک فیوری و ... ملاقات کرده است و بدین ترتیب ارتباط او به نوعی با میراث پیتر پارکر حفظ شده است. البته اخيراً با مرگ مادرش زندگي مايلز هم دچار تراژدي عظيمي شد و معلوم شد كه او هم مثل پيتر پاركر بايد تاوان اسپايدرمن بودن خود را بدهد. به هر حال باید اعتراف کرد که ادامه دادن "مرد عنکبوتی نهایی" بدون پیتر پاركر ایده و حركت جالبی است و باید همچنان منتظر داستان ها و ایده های جذاب برایان مایکل بندیس باشیم!

نویسنده: محمد شیرزاده (mshirzad76)

All rights reserved © Spidey.ir 2013

مطالب مرتبط:

لینك دانلود تمام كمیك های "مرد عنكبوتی نهایی"

لحظات ماندگار در کمیک بوک های اسپایدرمن: مردعنکبوتی نهایی کشته می‌شود!

لحظات ماندگار در كمیك‌استریپ‌های اسپایدرمن

آیا سونی قصد دارد «مرد عنكبوتی» را بكشد؟!" (Ultimate Spider-Man)

معرفی خالق کمیک های مرد عنکبوتی نهایی: برایان مایكل بندیس

معرفی طراح  كمیك های مرد عنکبوتی نهایی: مارك بگلی

معرفی مری جین ، گوئن استیسی و دیگر عشق های پیتر پارکر!

شماره 200 از كمیك "مرد عنكبوتی نهایی" ترجمه شد + لینك دانلود

معرفی گروه "شش خبیث" (Sinister Six)

چرا «گرین گابلین» بزرگترین دشمن «مرد عنكبوتی» است؟

معرفی معروفترین دشمنان مرد عنکبوتی

كمیك "مرد عنكبوتی نهایی" ادامه پیدا میكند

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

Submit to DeliciousSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

دیدگاه‌ها   

+7 #1 محمد شیرزاده 1392-02-22 01:11
عجب مقاله اي نوشتم :lol:
راستي اول
+11 #2 mtm 1392-02-22 01:24
دست شما درد نکنه
من و دیگر کاربران منتظر مقالات بعدی شما هستیم ;-)
+7 #3 محمد 1392-02-22 09:44
اقای ترابی ایا کمیکی هست که پیتر توش زنده باشه
+7 #4 محمد 1392-02-22 10:27
من مرد عنکبوتی که زیر نغابش پیتر وجود نداشته باشه
فقط در صورتی قبول دارم که از بچه های اون باشه
+2 #5 محمد 1392-02-22 10:30
اقای mtm من یه نظر دارم
یه بخش درستکنین به عنوان سوالات که هم برای ما راحت باشه سوال پرسیدن وهم برای شما راحت باشه جواب دادن
+11 #6 mtm 1392-02-22 12:07
نمك رو زخم ما مي پاشي؟
+5 #7 mtm 1392-02-22 12:12
نه هر سوالي داري تو بخش خودش مطرح كن، پاسخ ميديم
اگر هم بخشي براش پيداش نميكني ايميل بزن
+4 #8 yas 1392-02-22 17:07
آقای ترابی یه سوال چرا دیگه دارن اسپایدرمن شگفت انگیز ادامه میدن یه فیلم درباره مایلز مورالز بسازن؟
+5 #9 yas 1392-02-22 17:09
اصلا به اسپایدرمن نمیاد سیاه باشه ولی مثلا به بلید می آد :o
+5 #10 mehrbod jp 1392-02-22 18:01
بهترین بازی عمرم بود این Ultimate Spider-Man بازی کردن این بازی از بهترین لحظات عمرم بود. :lol: :lol:
مراحل مبارزه با الکترو،کرگدن و مبارزه ی آخر رو پشت بوم عالی بود.به نظرم بهترین بازی اسپایدرمن بود. :lol: :D :-) :-)
+3 #11 mehrbod jp 1392-02-22 18:02
نظر شما چیه آقای مهربانی؟ :-| :-|
+8 #12 mtm 1392-02-22 18:53
من نظرم رو تو مقاله "10 بازی برتر مرد عنکبوتی" مفصلاً گفته ام
+8 #13 mtm 1392-02-22 18:56
یعنی بیان یه قهرمانی به نام پیتر پارکر که بیش از 50 سال قدمت داره، میلیون ها هوادار داره، کلی ازش فیلم و کارتون و بازی و اسباب بازی ساخته شده ول کنند برن از روی کاراکتری که فقط دو سه سال هست داره داستانهاش چاپ میشه و عده کمی میشناسنش، فیلم بسازن؟ :-*

نه فکر نکنم سونی اینقدر احمق باشه
+5 #14 آرش میراحمدیان 1392-02-22 20:23
عالی بود ... خیلی خیلی خوب بود :lol:
#15 mokhtar 1392-02-23 00:59
این کمیک های ultimate spider-man اولش بد نبود ولی بعدش دیگه خوب نبود
کاراکتر گرین گابلین رو که گند زدن بهش و نورمن آزبورن شده بود عینهو یه معتاد که باید برای قوی شدن به خودش مواد تزریق میکرد! تازه ظاهر و نیروهاش شده بود مثل هالک و به همین دلیل هوادارا اسمشو گذاشته بودن Hulk-Goblin
:lol:
کارکتر گوئن استیسی رو هم که حسابی گند زدن بهش و گوئن رو تبدیل کردن به یه دختر punk و اهل حال! :-*
شاید تنها برتری کمیک های ultimate spider-man نسبت به کمیک های کلاسیک اسپایدرمن، تغییری بود که تو کاراکتر ونوم داد و منشا اونو غیر فضایی کرد. ادی براک در ضمن شد رفیق پیتر و پدر و مادرش هم با پدر و مادر پیتر ربط پیدا کردند (این ایده جالب تو کارتون spectacular spider-man هم به کار رفت و کاراکتر ونوم رو جذاب تر کرد) منی که حالم از ونوم بهم میخوره خودم برای اولین بار از شخصیت ونوم خوشم اومد
یه شماره هم بود که همش اختصاص داشت به بحث پیتر و مری جین درباره "سکس" که اونم جالب بود :oops:
+2 #16 محمد شیرزاده 1392-02-23 01:10
كدوم شماره درباره بحث مري جين و پيتر بود ؟ من كه اصلا يادم نمياد :o
-5 #17 yas 1392-02-23 10:15
به نظر منUltimate Spider-Manخیلی بدردنخور هرکی ندونست فکرمی کرد پیتر یه بچه دبستانی از بس قدش کوتاس.
بنظر من بهترین انمسشن اسپایدرمن2003بو د.
-13 #18 Saleh 1392-02-23 15:16
بینیم بابا این دیگه چه کمیک آشغالی بود. :-? (راستی من چرا از این صورتک این قدر خوشم میاد؟)
+13 #19 werta 1392-02-23 15:22
جناب mtm میتونین لینک دانلود ultimate spiderman رو تو سایت بذارین. :-|
#20 Saleh 1392-02-23 15:26
راستی آقای Mehrbod کجای مبارزه هاش باحال بود؟فکر می کردی اسپایدرمن ضعیف تر از تبهکاراس.این اسپایدرمنی که من می شناسم راحت می تونه دمار از روزگار تبهکار های یک تنی دربیاره.
+4 #21 سیاوش 1392-02-23 15:43
راستی تو کمیک های آلتیمیت پیتر و مری جین با هم ازدواج کردن؟
+6 #22 mtm 1392-02-23 16:17
والا امکانش نیست (چون تعدادش زیاده)
ولی یکی تمام کمیک های اسپایدرمن رو دانلود کرده (تمامشو)
فکر کنم هفته بعد مشخصاتش رو بدیم تو سایت تا باهاش تماس بگیرید براتون بفرسته ;-)
+7 #23 mtm 1392-02-23 16:18
نه بابا مگه بچه بازیه ? ! :-*

ولی وقتی پیتر مرد، روی آگهی ترحمیش زدند : The Uncome Young Man
ترجمه؟ = جوان ناکام !!!
:lol: :lol: :lol:
+9 #24 werta 1392-02-26 13:16
یه سوال داشتم.پیتر چطوری کشته شد؟ :cry:
+8 #25 mtm 1392-02-26 13:45
چند تا از دشمناش به رهبری گرین گابلین بهش حمله کردند و او هم کشته شد :cry:
+7 #26 محمدامین 1392-02-27 16:20
اصلا ایده ی خوبی نیست که بدون پیتر داستان رو ادامه بدن داستان چرت میشه اخه پیتر چرا مردی داستان رو چرت کردی :cry: :cry:
+2 #27 spider-venom 1392-03-01 13:09
آقای ترابی یه سوال شما یک خبری داده بودید که مایلز مورالز دیگر اسپایدرمن نخواهد بود :cry: حالا کی جاشو میگیره؟
+7 #28 mtm 1392-03-01 16:42
نه بعيد ميدونم كسي جاشو بگيره. احتمالا در چند شماره بعدي مايلز مورالز (يا به قول بعضي ها "مورالس") مدام در شرف بازگشت در قالب اسپايدرمن قرار ميگيره ولي هر دفعه دوباره منصرف ميشه ولي بلاخره دوباره اسپايدرمن ميشه ;-)
+3 #29 GO TO SLEEP 1392-03-08 00:26
ممنون ! لذت بردم از خواندش !
چه به سر شیطان سبز اوردن :sad:
______________________________
بازی التیمت اسپایدرمن رو نزدیک به پنج بار تمام کردم ;-)
+3 #30 spidey 2230 1392-03-08 13:27
ببخشید spider-woman کی هست ؟ ودر زندگی اسپایدرمن چه نقشی دارد ؟
+2 #31 صادق مرادی 1392-03-09 11:17
hala chera siahpost?vali az lebash khosam o :D mad
+1 #32 علی عطاران 1392-03-16 04:18
ببخشبد آقاي arashmirahmadia n ، من چطوري مي تونم از 4share دانلود كنم ؟؟ يا اگر مي شه برام لينك دانلود قسمت هاي 132 , 133 , annual 3 را از مديا فاير بزارين ممنون . من از كميك هاي زيباي اسپايدرمن نهايي شما بسيار لذت بردم. ممنون
+1 #33 علی عطاران 1392-03-17 10:22
بعد ١ سوال ديگه هم داشتم . ممكن است آقا آرش ادامه كميك هاي ultimate spiderman رو از قسمت 134 تا 160 رو براي دانلود لينك هايشو بزارين ؟؟
+3 #34 javad 1392-03-21 15:54
مایلز مورالز چطوری با گوئن استیسی ملاقات کرده؟؟؟؟
گوئن استیسی در این کمیک توسط کارنیج کشته شد؟
میشه توحضیح بدین؟
+4 #35 mtm 1392-03-22 09:20
سوال اول رو جوابش رو نميدونم چون از وقتي پيتر مرد ديگه اين كميك رو نخوندم ولي سوال دوم رو بايد بگم كه "بله كارنيج كشتتش!"
+3 #36 javad 1392-03-22 15:11
واسه دومی اشتباهی علامت سوال گذاشتم.
منظورم اینه که وقتی پیتر زنده بود توسط کارنیج کشته شد پس چطوری با مایلز مورالز ملاقات کرد؟؟؟؟
وقتی مایلز مورالز اسپایدرمن جدید شد گوئن اون موقع که مرده بود.
+3 #37 mtm 1392-03-22 16:20
آهان ! فكركنم اين گوئني كه الان تو داستان ها هست كلون هستش
+2 #38 salar 1392-03-29 18:10
آقای ترابی آنوآل در واقع چیه؟ :-?
+1 #39 Ali spidey 1392-04-12 22:44
آقا آرش دیتت درد نکنه ولی این 133 آخرش نبود که عکس بالا رو نببینی
چه شکلی مرد
+1 #40 علی عطاران 1392-04-14 01:05
آره منم با آقاي imani 001 موافقم . من توي مقاله خودم كه 160 تا كميك هستش اگه مي شه از شماره 133 تا 160 رو برايمان آپلود كنيد خيلي ممنون آقا آرش .
+1 #41 amin 1392-04-20 21:21
اقا ارش لینک های 48 و 43 هم خراب شدند.
+2 #42 محمدارشیا 1392-05-17 22:57
مقاله بسیارزیبایی بود,ممنون!
+2 #43 javad 1392-06-15 18:58
آقای ترابی تو کدوم شماره از کمیک مردعنکبوتی نهایی بدن پیتر با ولورین عوض میشه؟
+4 #44 mtm 1392-06-15 19:46
به نقل از javad:
آقای ترابی تو کدوم شماره از کمیک مردعنکبوتی نهایی بدن پیتر با ولورین عوض میشه؟

شماره 67
تو کارتونش هم یه همچین اتفاقی می افته
+1 #45 عرفان 1393-02-02 13:50
ببخشید اینجا یکی از دوستان گفته بود که گوئن آلتمیت توسط کارنیج کشته می شود
یکی میشه بگه چه طوری؟
+1 #46 Omid.J 1393-02-02 16:28
#61
کارنیج التیمیت ترکیبی از ونوم و ژن پیتر بود که توسط دکتر کانرز ساخته شده بود و اولش سیمبیوت نبود، بیشتر مثل زامبیا هی آدما رو می‌کشت تا زنده بمونه، عقل هم نداشت.
با استفاده از حافظه ناقصی که از پیتر داشت رفت به سمت خونه پیتر و گوئن بدبختو تو حیاط پشتی کشت مثل بقیه مردم(گوئن تو خونه پیتر اینا زندگی می‌کرد بعد از مرگ باباش و مثل خواهر پیتر شده بود) بعدا تو جریان کلون ساگا دکتر اختاپوس یه کلون از گوئن ساخت که میزبان سیمبیوت کارنیج بود ولی بالاخره از شر کارنیج خلاص شد و برگشت پیش پیتر و زن عمو می، الآنم پیش زن عمو می زندگی می‌کنه.
+1 #47 عرفان 1393-02-02 16:42
ببخشید
یک سوال دیگه هم داشتم
توی چه شماره هایی کارنیج بود؟
+1 #48 Omid.J 1393-02-02 17:18
تو شماره ۶۱ ساخته شد و تو شماره ۶۲ گوٍئنو کشت، تو شماره ۶۴ پیتر نابودش کرد، بعد تو شماره ۹۸ با گوئن کلون برگشت و تو شماره ۱۲۸ از گوئن جدا شد و به ونوم پیوست
#49 محمدرضا 1393-02-28 22:59
#33
ببخشید این کمیک کامله یعنی تا قبل از اون جاییه که مایلز میاد؟
#50 Mohammad spider 1393-10-10 15:07
آقای ترابی اگه میشه ازشمارهی یک ultumate spidermanشروع به ترجمه کنید ;-)
+1 #51 SPIDERTOXIN 1393-10-17 11:17
من چگونه باید لینک بذارم؟ ممنون می شم راهنمایی کنید! :roll: :roll:
#52 CAP 1393-10-17 12:06
به نقل از SPIDERTOXIN:
من چگونه باید لینک بذارم؟ ممنون می شم راهنمایی کنید! :roll: :roll:

خب لینک و آدرسی رو که میخوای کپی کن . اگر هم منظورت قرار دادن از روی کامپیوتره باید فایل یا عکی و یا ویدیو رو آپلود کنی سایت های مختلفی هست که اگر تو گوگل جستجو کنی میتونی برای عکس سایت پیشنهادی بنده 8pic.ir هست :-)
+1 #53 SPIDERTOXIN 1393-10-17 12:16
مرسییییی!
#54 CAP 1393-10-17 12:22
;-)
#55 Navid 1394-11-10 14:13
ممنون بابت مقاله مفیدتون

راستش من نمیدونم چرا هیچجوره نمیتونم با مایلز ارتباط برقرار کنم ، خیلی طرفدار داره ها ولی من کلا ازش خوشم نمیاد!
منم با مختار جان موافقم ، تغییرات ونوم از همش بهتر و قابل حضم تر بود ، کلا ونوم رو پیچیده تر و جذابتر کردن با تغییر اوریجینش!
ممنون میشم اگر تغییرات اوریجین الکترو ، کرکس ، راینو و سایر دشمناش رو ی توضیح بدین.
ب نظرم از همه ی تغییرات بدتر یکی گابلین بود یکی هم راینو!!!

برای نظر دادن باید عضو سایت شوید