چیزهای جالبی که درباره مرد عنکبوتی نمیدانستید! قسمت 22

چیزهای جالبی که درباره مرد عنکبوتی نمیدانستید! قسمت 22

بار دیگر در خدمت شما هستم با قسمت جدید سری مقالاتی که میدونم خیلی بهش علاقه دارید.

برای خواندن قسمت های قبلی بروید اینجا.

مقدمه: خب .. این قسمت از سری مقالات "چیزهای جالبی که درباره اسپایدرمن نمیدانستید" را میخواهم به طور کامل اختصاص بدم به سوتی های کارتون "مرد عنکبوتی: مجموعه کارتونی"!  من قبلا درباره این کارتون در این مقاله توضیحاتی داده ام ولی در هر حال کارتون محبوبی بود که برای 5 فصل طول کشید . منتهی مشکل اصلیش این بود که بودجه کافی برای ساختش در نظر گرفته نشده بود. به طور مثال اولش قرار بود تمام پس زمینه ها به صورت سه بعدی ساخته بشوند ولی چون هزینه اش بالا بود فقط بعضی وقتها از این نوع پس زمینه ها استفاده میشد! همچنین گاهی وقتها  برای صرفه جویی در هزینه ها از صحنه های تکراری استفاده میشد! کلی هم سانسور داشت که قبلا در این مقاله بهشون اشاره شده . در نتیجه این انیمیشن دارای ایرادات و اشتباهات زیادی شد که سعی میشه در این مقاله به برخی از  آنها اشاره بشه.

 

- بالاخره اسپایدرمن چقدر با ونوم فاصله داره؟!

در فصل اول این کارتون و در قسمت The Alien Costume: Part 3 ، شاهد صحنه خیلی معروفی هستیم که در آن ونوم در روی پشت بام ساختمان ماسک اسپایدرمن رو برمیداره و آویزانش میکنه تا هویتش رو به مردم شهر لو بده. جیمز جونا جیمسون هم اون پایین هستش. یه دوربین هم برمیداره تا صورتش رو ببینه ولی موفق نمیشه.

بالاخره اسپایدرمن چقدر با ونوم فاصله داره؟!

در این صحنه اولش میبینیم که پیتر با ونوم زیاد فاصله نداره ولی وقتی جیمسون از طریق لنز دوربین داره نگاه میکنه ما اصلا ونوم رو در کادر نمیبینیم و انگار مرد عنکبوتی در یک جای دیگه است! راستش رو بخواهید آخرش هم درست معلوم نمیشه فاصله صورت اسپایدرمن با سطح زمین یا پشت بام دقیقا چقدره!

 

- دکتر استیل ول نمیدونه چطور با رایانه کار کنه!

در این سریال شخصیت «والچر» خیلی دوست داشت به کمک یک شی مرموز به نام "لوح زمان" (Tablet of Time) دوباره جوان بشود. در فصل دوم و در قسمت The Final Nightmare، «عقرب» توجهش به موضوع جلب میشه تا شاید بتونه با استفاده از اون دوباره عادی بشه. به آزمایشگاه حمله میکنه و در حین نبرد اسید شلیک میکنه و تیرش خطا میره و به یک کامپیوتر میخوره. آقای «فارلی استیل ول» دانشمندیه که در آنجا حاضره  و فریاد میزنه که این کامپیوتر اطلاعات و فایل های مهمی داره و سعی میکنه اطلاعات رو نجات بده ولی فقط کیبرد رو با خودش میبره!!!

دکتر استیل ول نمیدونه چطور با رایانه کار کنه!

یعنی به عنوان یه دانشمند هنوز نمیدونه که فایل های رایانه ای داخل کیبرد نیستند؟!

 

- بازوی اسیدی دکتر اختاپوس!

کلا انگار اگه به عقرب اسید نمیدادند بهتر بود چون همش کار خرابی میکرد! در فصل دوم و قسمت Battle of the Insidious Six، شاهد نبرد مرد عنکبوتی با گروه شش خبیث هستیم (البته همانطور که قبلا در این مقاله بهش اشاره کرده بودم، سازندگان سریال مجبور بودند به جای کلمه Sinister، از Insidous استفاده کنند!) یه جا عقرب اشتباهی اسید پرتاب میکنه به سوی یکی از بازوهای فلزی دکتر اختاپوس که باعث میشه سرش اسیب ببینه.

- بازوی فلزی دکتر اختاپوس!

بعدش با هم درگیر میشوند. تا پایان اپیزود ما گاهی وقتها میبینیم که بازوی دکتر اختاپوس هنوز صدمه دیده. مثل این:

ولی در کمال تعجب در برخی از شات ها صدمه ندیده. مثل این:

از این نوع سوتی ها تو این کارتون زیاد دیده شده. مثلا گاهی لباس های شخصیت ها صدمه دیده بودند یا پاره شده بودند ولی بعدش سالم بودند! ولی این مساله به این مهمی رو که انیماتورها باید یادشون میموند، درست نمیگم؟

 

- ونوم چی جوری داره تاب میخوره؟!

در فصل سوم، «ادی براک» در اپیزود Venom Returns (یعنی اپیزود شماره 10) دوباره با سیمبیوت فضایی پیوند میخوره و از زندان "ریون کرافت" فرار میکنه. موقع فرار میبینیم که داره راحت تاب میخوره.

- ونوم چی جوری داره تاب میخوره؟!

ولی اخه تارش به کدوم ساختمون برخورد کرده؟ البته ما معمولا در فیلم ها و کارتون های اسپایدرمن نمیبینیم که تارش به کجا اصابت میکنه و تاب میخوره. ولی اونا همشون وسط شهر هستند و کلی ساختمون بلند اونجا هست اما اینجا که بیرون از زندانه و معلومه خارج از شهره ونوم چطوری داره تاب میخوره؟!!!

راستی، در همین اپیزود یک سوتی دیگر هم یافت میشه . اونجایی که کارنیج از زندان فرار میکنه رو خوب دقت کنید. وقتی به دیوار زندان ضربه میزنه برای یک لحظه اشتباها از ونوم استفاده شده! جدی میگم.

کارنیج زندان

حتما خودتون ببینید متوجه میشید!

 

- بی باک تو عمارت کینگ پینه یا انبار؟!

همانطور که بارها گفته شد این کارتون عادت داشت صحنه هایی که در اپیزودهایی قبلی به کار رفته بود رو مورد استفاده مجدد قرار بده. همین باعث میشد اشتباهات زیادی رخ بده. به طور مثال در اپیزود 7 از فصل سوم شاهد هستیم که «بی باک»  حضور افتخاری داره. یک سکانس اکشن رو میبینیم که در عمارت «ویلسون فیسک» (کینگ پین) رخ میده و پلیس ها با افراد او درگیر میشن. بعد بی باک از راه میرسه و از قدرت رادار مانند خودش استفاده میکنه تا محیط اطرافش رو انالیز کنه (در این حالت همه چی قرمز رنگ میشه). اما عجیبه که چیزی که ما میبینیم مربوط به عمارت نمیشه . در واقع ما داریم یک انبار رو میبینیم!

کارتون بی باک

دلیلش اینه که سازندگان این کارتون صحنه ای که در اپیزود قبلی استفاده کرده بودند، رو دوباره اینجا به کار گرفته اند تا در وقت بودجه صرفه جویی بشه!

 

- دستکش های کاپیتان آمریکا چه رنگیه؟!

در فصل پنجم داستانی رو شاهد بودیم به نام "شش مبارز فراموش شده" (Six Forgotten Heroes) که در طی چند اپیزود  روایت شد و انصافا هم داستانش جالب بود چون مربوط به یک سری از قهرمانان قدیمی مارول میشد که در "عصر طلایی" کمیک خلق شده بودند. ضمن اینکه «کاپیتان آمریکا» هم در داستان بود. در اپیزود ششم جایی رو دیدیم که کاپیتان آمریکا بعد از حادثه ای که برای «مری جین» پیش میاد کمی با اسپایدرمن حرف میزنه و سعی میکنه بهش روحیه بده. در این صجنه دستکش های او اولش رنگش قرمزه (یا شایدم بهتره بگیم، قهوه ای!). ولی بعدش آبی میشه و بعد دوباره به حالت اولش برمیگرده!

- دستکش های کاپیتان آمریکا چه رنگیه؟!

ضمن اینکه کلا انیماتورها انگار با لباس cap مشکل داشتند و گاهی رنگ ها یا جزئیات آن فرق میکرد. به خصوص سایز بال های روی سرش! اما در مجموع از این سوتی ها زیاد داشتیم. یعنی خیلی وقتها رنگ لباس اسپایدرمن یا دشمنانش یا رنگ شنل و دستکش و حتی ویژگی های صورت آنها هم تغییر میکرد! مثل این تغییر رنگ در لباس فضایی اسپایدرمن:

لباس فضایی مرد عنکبوتی 

 

- غلط های املایی!

خب واقعا وقتی اینقدر با عجله سریالی رو میسازی پس معلومه که زیاد به جزئیات توجهی نمیکنی و ممکنه غلط املایی هم داشته باشی! مثلا در قسمت 6 از سیزن اول (که شاهد اولین حضور «عقرب» هستیم) وقتی اسپایدرمن و عقرب نزدیک ساختمان "دیلی بیوگل " مشغول نبرد هستند میبینیم که روی ساختمون به جای Daily Bugle ، نوشته شده: Dail Bugle . یعنی یه Y آخر کلمه Dailyجا افتاده!

دیل بیوگل

در اپیزود قبلی (یعنی اپیزود 5 از فصل اول) که شاهد اولین حضور «میستریو» در این سریال هستیم، اسپایدرمن رو میبینیم که رفته به مخفیگاه میستریو سر بزنه و اونجاست که نقشه های او را میبینه. روی یکی از اونا کلمه "موزه" به جای اینکه museum نوشته بشه، نوشته شده، Muscum!

موزه مرد عنکبوتی 

 

 

- غلط های گرامری!

یکی از نقاط قوت این کارتون این بود که اپیزودهاش معمولا به هم ربط داشتند و یک آرک طولانی تشکیل میدادند. این متد در اون زمان زیاد به کار نمیرفت و واقعا منحصر به فرد بود. در فصل چهارم هم آرکی وجود داشت که اسمش بود "شرکا در خطر" (Partners in Danger). ولی نمیدونم چرا اشتباها در عنوانش مینوشت Partners in Dangers. یعنی نمیدونم چرا یه حرف "S"به آخر کلمه Dangerاضافه شده بود!

شرکا در خطر 

 

- راکت ریسر قدرت تغییر لباس لحظه ای داره؟!

این کارتون به این معروف بود که از بیشترین تعداد دشمنان اسپایدرمن استفاده میکرد. به همین خاطر گاهی اوقات شاهد حضور شخصیت های گمنامی بودیم مثل «راکت ریسر» (که اینجا راجع بهش توضیح داده شده). او در اپیزود 5 از فصل 3 دیده شد. در انتهای این قسمت شاهد هستیم که راکت با لباس معمولی میاد که با دو تا خلافکار بجنگه. اما ناگهان او را در لباس مخصوصش میبینیم و بعد دوباره لباسش عادی میشه!!!

راکت ریسر

واقعا قضیه چیه؟ یعنی قدرت فوق بشری در تغییر لباس زیر یک ثانیه داره؟! نه! دلیلش اینه که انیماتورها از یکی از صحنه های تکراری قبلی استفاده کرده بودن!

 

- لبهایی که موقع حرف زدن تکون نمیخورند!

در اپیزود 7 از فصل 1 که در واقع اولین قسمتی هستش که به موضوع ونوم و سیمبیوت فضایی اختصاص داره، «جان جیمسون» (پسر فضانورد جونا جیمسون) را میبنیم که در سیاره ای دیگر است و به سیمبیوت دست پیدا میکنه و اون رو به طور تصادفی به سفینه خودش به زمین میاره. در این موقع انیماتورها برای صرفه جویی در هزینه ها جوری نورپردازی کرده اند که سایه بیفته روی دهانش و ما تکان نخوردن لباش را موقع حرف نزدن نبینیم (چون انیمیت کردن حرف زدن فضانورد زیر اون کلاهی که بر سر میزاره یه مقدار سخته). ولی با این حال باز هم در چند فریم به وضوح لبان جان رو میبینیم که تکون نمیخورن در حالی که صدای حرف زدنش رو میشونیم!

 - لبهای جان جیمسون موقع حرف زدن تکون نمیخوره!

 

 

- دستکش ها و چکمه های جادویی پیتر پارکر!

در اپیزود اول از سیزن سوم که اسمش هست Doctor Strange، وقتی پیتر پارکر میره مری جین رو از دست فرقه «بارون موردو» نجات بده ولی دچار توهم میشه و بعدشم بیدار میشه ،  یک ردای کشیشی بر تن داره . کتانی هم پاشه و دستش هم چیزی نیست . بعدش ردا رو برمیداره و معلوم میشه از زیر لباس اسپایدرمن تنش بوده ولی ناگهان دستکش ها و چکمه های عنکبوتی اش ظاهر میشوند!

- دستکش ها و چکمه های جادویی!

 

کلا انیماتورها انگار گاهی وقتها خوابشون میومده!

 

- سنگ هایی که خود به خود بالا میروند!

در اپیزود 12 از فصل دوم صحنه ای هستش که «لیزارد» با دم خودش میخواد بزنه به «سیلور مین» (که جوان شده) ولی باعث میشه دیواری خراب بشه و بریزه روی سر اسپایدرمن. بعد ما قراره مثلا ببینیم که اسپایدرمن تکه های سنگ رو با زور حودش به بالا پرتاب میکنه. ولی انیماتورها در واقع حرکت ریخته شدن سنگ ها روی اسپایدرمن رو معکوس کردن و در نتیجه انگار خودشون بالا میرن!!!

http://spidey.ir/images/img/content/things-u-didnt-know-about-spiderman-comics/part22/sneakers.jpg

واقعا افکت عجیبیه!

 

- و ناگهان پس زمینه دکتر اختاپوس عوض میشه!

در قسمت 3 از فصل 3 داستانی را شاهد هستیم  که در آن مرد عنکبوتی حافظه خودش رو از دست میده و دکتر اختاپوس هم متقاعدش میکنه که یک شخصیت خبیثه و ... اگه به اونجایی که دکتر اختاپوس میخواد ماسک صورتش رو برداره خوب دقت کنید، متوجه میشید که در یک لحظه پس زمینه تصویر تغییر میکنه . یعنی انگار اسمان رو نشون میده! خودتون ببینید ( تصویر شماره 3):

- و ناگهان پس زمینه دکتر اختاپوس عوض میشه! 

 

 

- و ناگهان جای والچر عوض میشه!

در فصل آخر و در اپیزود "6 مبارز فراموش شده" سوتی عجیبی رو شاهد هستیم! گروه "شش خبیث" )که قبلا تو همین مقاله گفته بودم باید اسمشون از Sinister به Insidious تغییر میکرد)، از جتی استفاده میکنند تا از دست اسپایدرمن و برخی از مامورین سازمان "شیلد" فرار کنند. در این صحنه والچر خلبان جت هستش و شوکر هم کنارش نشسته ولی چند لحظه بعد میبینیم که جاشون با هم عوض شده!

- والچر جای خودش رو عوض میکنه! 

 

- پرفسور وارن لباس های مری جین رو هم کلون کرده بوده؟!

در فصل چهارم سریال "مرد عنکبوتی: مجموعه کارتونی" شاهد بودیم که مری جین گم میشه (یعنی میفته داخل یکی از پرتال های «گرین گابلین»). البته بعدش یهویی برمیگرده و با پیتر ازدواج هم میکنه. اما متاسفانه در فصل پنجم و در قسمت های موسوم به "بازگشت مرد آبی"(return of Hydro Man) متوجه میشیم که یک کلون بوده که پرفسور «مایلز وارن» از سلول های مرد آبی ساخته شده!!! حالا اینجا کاری نداریم که این قضیه چقدر مسخره است و ... ولی با سوتی که با لباس مری جین دادن کار داریم! یعنی وقتی کلون مری جین ساخته میشه او با همون لباس همیشگی خودش در این کارتون (یعنی لباس زرد رنگ و شلوار بنفش) دیده میشه:

لباس مری جین کلون

ولی واقعا چرا؟ اگر مایلز مایلز از موی سر او یا DNA او استفاده کرده تا از روش کلون بسازه پس چرا دقیقا همون لباس های سابق رو بر تن داره؟ پس آیا لباسش هم جزو DNA بوده؟!!!

 

 

 مهدی ترابی مهربانی

 

  All rights reserved © Spidey.ir 2018

    (هرگونه كپی‌برداری و نقل قول از اخبار و مقالات این سایت تنها با ذكر منبع و نام نویسنده مجاز می‌باشد)

مطالب مرتبط:

تاریخچه انیمیشن های مرد عنکبوتی

تمام حضورهای افتخاری مرد عنكبوتی در دنیای انیمیشن + لینك دانلود 

لینك دانلود كارتون های مرد عنكبوتی

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

Submit to DeliciousSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

دیدگاه‌ها   

#1 vahid.k 1396-11-19 15:40
22 قسمت :o
هر روز که تو این سایت میام هی بیشتر میفهمم که از این ابرقهرمانا مخصوصا اسپایدر من هیچی نمیدونم :-?
درخصوص مورد آخرهم نمیتونستن لخت نشونش بدن برا همین طبیعی تر بود لباس همیشگیش باشه چون هر لباس دیگه ای بود مسخره تر هم میشد
#2 mehrdad_hnr 1396-11-19 15:51
استاد ترابی واقعا نمیدونم چی بگم
جیمز وسلی توی فصل اول سریال بی باک یه حرف خیلی قشنگی زد گفت عاشق چیزی بودن یعنی ذره ذره مشکلاتشا فراموش کنی منم باید اعتراف کنم این کارتون کل چهارفصلش یه کادوی تولد توی 4 سالگیم بود از طرف بابابزرگم (خدا بیامرزتش) که واسم خرید منم تا قبل از شروع مدرسم هر روز اونا توی ویدیو میدیدم بچه گی هام با این کارتون تعریف شد(به اضافه فوتبالیست ها) و با این کارتون اصلا مردعنکبوتی و شناختم و عاشق این شخصیت شدم
با این حال دستتون درد نکنه مقاله فوق العاده ای بود و من برد توی اون دوران حتی با توجه به تمام مشکل هاش من باز هم عاشق این سریال بودم
#3 مرتضی رئیسی 1396-11-19 16:11
درواقع حکم انیماتورا اعدام بوده :o
شعور مخاطب به کفش شونم نبوده :-)

آقای ترابی ممنون از مقاله خوبتون
#4 amirxlogan 1396-11-19 16:48
خیلی جالب بود عاشق اینجور مقالاتم اقای ترابی ممنون از مقاله جالبتون. :-) ;-)
#5 hassan91 1396-11-19 18:24
انقد سوتی های عجیب و قریب :o
با این همه اطلاعات از اسپایدرمن و کمیک حالا معلوم میشه که چرا کار سایت اسپایدی درسته!! 8)
#6 Spider-Fan 1396-11-19 19:19
عجب سوتی های ضایعی!!!
یعنی تنبل تر از این انیماتور ها تو تاریخ بشریت بی سابقس!!!!
یه دو درصد واسه شعور مخاطب ارزش قائل نمیشن!!!!

راستی یه سوال
اریجین کارنیج اینه که فرزند سیمبیوت ونوم هست و وقتی با کلتوس کسدی پیوند میخوره تبدیل به یه قاتل تمام عیار میشه دیگه؟ پس چرا سیمبیوت کارنیج قرمزه؟ مگه نباید مثل ونوم سیاه باشه؟
فقط میخواستن یه ذره حالت خون رو تداعی کنه و اصطلاحا "خفن" تر بشه؟؟؟
#7 spectacular spiderman 1396-11-20 16:54
استاد ترابی عشقین خدایی...نشستین ایراداشونو با چه دقتی گرفتین ...رو سیاهشون کردین که:lol: :lol: :lol:
کلا از این انیمشین بدم میاد اخه چرا پیتر انقدر خوشتیپه ادم حسودیش می شه تا اینکه ارتباط برقرار کنه
#8 superhero123 1396-11-20 17:00
به نقل از spectacular spiderman:
استاد ترابی عشقین خدایی...نشستین ایراداشونو با چه دقتی گرفتین ...رو سیاهشون کردین که:lol: :lol: :lol:
کلا از این انیمشین بدم میاد اخه چرا پیتر انقدر خوشتیپه ادم حسودیش می شه تا اینکه ارتباط برقرار کنه

استاد ترابی الگوی منه. تنها هوادار کمیک بوک تو ایرانه که تمام ایرادات اثار ساخته شده از روی قهرمان مورد علاقش رو بیان میکنه
در عوض یه سری ها هستند که قویا اعتقاد دارند هر چیزی از روی تمام قهرمان های دی سی ساخته بشه شاهکاره :-*
خنده دار هم هست که هر کی ایرادشون رو بگیره بهش میگن متعصب :lol:
#9 Spider-Fan 1396-11-20 19:15
به نقل از superhero123:
به نقل از spectacular spiderman:
استاد ترابی عشقین خدایی...نشستین ایراداشونو با چه دقتی گرفتین ...رو سیاهشون کردین که:lol: :lol: :lol:
کلا از این انیمشین بدم میاد اخه چرا پیتر انقدر خوشتیپه ادم حسودیش می شه تا اینکه ارتباط برقرار کنه

استاد ترابی الگوی منه. تنها هوادار کمیک بوک تو ایرانه که تمام ایرادات اثار ساخته شده از روی قهرمان مورد علاقش رو بیان میکنه
در عوض یه سری ها هستند که قویا اعتقاد دارند هر چیزی از روی تمام قهرمان های دی سی ساخته بشه شاهکاره :-*
خنده دار هم هست که هر کی ایرادشون رو بگیره بهش متعصب :lol:

دقیقا :lol:
به قول یکی از اعضا ایشون "بزرگمرد دنیای کمیک" هستن :lol:
#10 only marvel and dc 1396-11-21 16:45
با تشکر بابت این مقاله ی خوب که هر قسمت برای خودش یه جذابیت خاصی داره
من از این مواردی که نام برده شده فقط یه دونشو متوجه شده بودم که مربوط به قسمت بازگشت ونومه
دور از این این کاش سایت میتونست منت بزاره و این سریالو ترجمه کنه
تا جایی که من اطلاع دارم 9 قسمت از فصل اول،0قسمت از فصل دوم و بقیه فصل ها به صورت کامل زیرنویس انگلیسیشون موجود هست همچنین چون یکی از سری های پرطرفدار تو ایرانه خالی از لطف نیست که ترجمه بشه فکر کنم چند بارم درخواست شده از طرف کاربرا

برای نظر دادن باید عضو سایت شوید