معرفی شخصیت : پلنگ سیاه (Black panther )

یقینا همه شما تا به حال اسم بلک پنتر را شنیده اید و او را در کمیک های جدید مارول ، فیلم ها وتعدادی از انیمیشن ها ملاحظه کرده اید ولی بهتر است مروری کامل بر داستان هایش و تاریخچه و منشا پیدایش او داشته باشیم. پس با من همراه باشید.

بلک پنتر،تچالا،معرفی تخصصی

 

بیوگرافی

نام: تچالا

لقب : پلنگ سیاه

خالقین : استن لی ، جک کربی

اولین حضور : شماره 52 از سری اول کمیک های چهارشگفت انگیز (جولای 1966)

وابستگی : اونجرز، مدافعین ، چهارشگفت انگیز، ایلومانتی، اولتیمیتس، فنتستیک فورس

محل سکونت : واکاندا

آفرینش

بلک پنتر،استن لی و جک کربی، چهارشگفت انگیز

بلک پنتر در شماره 52 (جولای 1966) از سری اول کمیک های چهارشگفت انگیز به قلم استن لی و طراحی جک کربی اولین حضور خود را در دنیای کمیک در سال تجربه کرد. بلک پنتر در اولین حضورش توجه بسیاری را به خود جلب کرد زیرا در دو شماره 52 و 53 کمیک های چهارشگفت انگیز دشمن اصلی بلک پنتر یعنی یوسیلیس کلاو هم اولین حضور خود را در دنیای کمیک تجربه میکند و از طرفی هم دشمن اصلی او یعنی یوسیلیس کلاو پا به کمیک های چهارشگفت انگیز باز کرد و با این داستان دو قسمتی استن لی نظمی بی سابقه به داستان های چهارشگفت انگیز بخشید. اینگونه شد که اولین ابرقهرمان سیاهپوست تاریخ کمیک خلق شد.

در کل اگر بخواهیم حساب کنیم میفهمیم که استن لی چقدر باهوش بوده که با وارد کردن بلک پنتر به کمیک های چهارشگفت انگیز از طرفی هم برای کمیک های بعدی بلک پنتر که در دهه 90 میلادی چاپ شدند زمینه سازی کرده و باعث شد که فروششان به مراتب بیشتر شود.

 

اریجین

تچالا فرزند تچاکای بزرگ و ولیعهد کشوری بزرگ و خیالی به نام واکاندا یود. واکاندا یکی از سرمایه دارترین کشورهاست و درآمدهای این کشور از طریق فروش فلزنایاب و نشکن وایبرنیوم است که اکثر شما میدانید که جنس سپر کاپیتان آمریکا نیز از این نوع فلز لست. خب طبیعتا این ضرب المثل را شنیده اید که میگویند : "هر که بامش بیش برفش بیشتر" ؛ این ضرب المثل درمورد دغده ها و معضلات واکاندا صدق میشود. واکاندا وارد جنگ با کشورهای دیگر شد و این وضعیت آن ها را به مراتب بدتر میکرد پس واکاندا وارد جنگ شد. 

بلک پنتر، اولین کمیک، قورباغه پادشاه سالاموح

در یکی از جنگ ها تچاکا پادشاه واکاندا توسط یک شورشی به نام یولیسیس کلاو تچاکا را به قتل میرساند و برای همین هم عموی تچالا یعنی سیان حکومت را به دست میگیرد. در واکاندا آداب و مقرراتی مرسوم است و آن این است که هر کس که پادشاه باید تمام رزمنده ها و مبارزان را شکست دهد تا پادشاهیش تثبیت شود وگرنه فردی که او را شکست داده لایق و شایسته پادشاهیست. روزی این مراسم برگزار شد سیان با قدرت تمام همه جوانان و متقاضیان جدید را شکست میدهد و نشان میدهد که شایسته پادشاهیست که ناگهان جوانی ورزنده وارد عمل میشود و در نبرد او با سیان آن جوان برنده میشود. او نقاب از صورت برمیدارد و میبینیم که او همان تچالا است! (توضیح مهم : آن موقع چون تچالا جوان بود عمویش بایستی خلافت میکرد و امور سیاسی را برعهده داشت). در نهایت تچالا فرمانروا شد و مدتی که بزرگ تر شد شخصا بر امور سیاست و مشکلات مردم واکاندا رسیدگی میکرد. در کمیک هایی که از او چاپ شد تا 6 مجموعه ادامه پیدا کرد. 

بلک پنتر،یوسیلیس کلاو، اونجرز

مجموعه اول حال و هوای کمیک های عصر نقره ای را دارا بود و از آن کمیک هایی بود که آدم از خواندنش خسته نمیشود. این مجموعه تا 15 شماره ادامه پیدا کرد. تا شماره 12 که انقدر داستان های تچالا ضعیف بود که دیگر صدای همه هوادارا در آمده بود تا اینکه در آخر این مجموعه نویسنده با هوشمندی تمام یوسیلیس کلاو و اونجرز را در داستان های بلک پنتر مداخله داد و در یک داستان سه قسمتی معرکه شاهد رویارویی بلک پنتر و اونجرز با یوسیلیس کلاو بودیم و با فلش بکی مشخص شد که کلاو پدر تچالا را کشته. در این آرک داستانی یک دانشمند بدطینت و پلید به یوسیلیس کلاو کمک میکند. زیرا یوسیلیس کلاو ظاهرا حال خوشی نداشت. در آخر داستان که تمام اونجرز ناکام ماندند میبینیم که تچالا با دستکش های وایبرنیومی مخصوص از سپر صوتی یوسیلیس کلاو عبور میکند زیرا وایبرنیوم در برابر صوت کلاو مصونیت دارد که در نهایت نبردی ویژه و تمام عیار رقم خورد که به جرئت میتونم بگم بهترین نبرد بلک پنتر تو کمیک های تخصصی اش بوده. 

مجموعه دوم نیز تنها آرکی چهارقسمتی بود که محوریت داستان بر مشکلات تچالا و واکاندا بود که در نهایت تچالا بار دیگر ثابت میکند شایستگی شاه بودن و اداره کشور را دارد.

در فصول بعدی هم مشکلات تچالا عمده تر میشود و داستان های به مراتب بهتری رقم میخورد و دشمنان جدیدی معرفی میشوند و ...

در شماره 18 از سری چهارم کمیک های بلک پنتر (2005) تچالا بزرگترین تصمیم زندگی خود را میگیرد و با ارورو مانرو یا همان استورم ازدواج میکند. مراسم ازدواج آن ها خیلی شکوهمندانه برگزار میشود و در آن اکثر قهرمانان حضور دارند که اختلاف نظرات آیرون من و کاپیتان آمریکا به چشم می آمد و جالبه بدونید که جنگ داخلی که سال 2007 نوشته شده از اینجا نیز منشا گرفته. تونی و استیو پیشنهادات خود را درباره ملحق شدن به تیمشان به تچالا بیان میکنند که در نهایت استورم و تچالا به خاطر مرگ بیل فاستر توسط کلون ثور (در شماره چهارم از کمیک جنگ داخلی) طرف کاپیتان را میگیرند.تونی و استیو با نزاع هایی که راه انداختند به نوعی مراسم ازدواج او را برایش تلخ کردند. جالبه بدونید مردعنکبوتی و ام باکو (یکی از دشمنان بلک پنتر) در این مراسم ازدواج باهم دیدار داشتند که خوشبختانه به خیر گذشت و ام باکو ذات پلید خود را کنار گذاشته بود.

در مجموعه های آخر از سری کمیک های بلک پنتر نیز خواهر تچالا یعنی شوری منسب بلک پنتر را پذیرفت و تچالا به نوعی نقش مکمل داستان شده بود و از این به بعد او فقط شاه بود و امور سیاست را به طور کامل عهده دار شد. سری کمیک های شوری از سری پنجم از کمیک های بلک پنتر به چاپ رسید.

لازم به ذکره که مدتی هم پس از ایونت Shadow Land  دردویل از تچالا خواست که مدتی بجای اون دردویل باشه و اینگونه شد که تچالا مدتی از زندگی خویش را در هیبت دردویل گذروند و به مقابله با جرم و جنایت پرداخت.

هم اکنون مارول کامیکس در داستان های مهم خود از این شخصیت کلیدی بهره میبرد که در ادامه مطلب به داستان های مهم او اشاره خواهد شد.

 

آرک های داستانی مهم

بلک پنتر، آیرون من، آرک داستانی مهم

همانطور که گفته شد بلک پنتر هم ماجراهای جذاب زیادی داشته و در داستان های مهم مارول نیز حضور داشت که به دو داستان زیبایی که او در آن نقش ایفا کرده است را معرفی میکنیم. یکی از داستان های بسیار زیبایی که بلک پنتر داشت داستان The Enemy of state  است که در یک آرک داستانی تمام عیار توسط کریستوفر پرایست در شماره های 41 تا 45 از سری سوم کمیک های بلک پنتر نوشته شد. داستان از این قرار است که تچالا و تونی استارک اختلافاتی پیدا میکنند و تچالا از ولورین کمک میگیره و یه سری تناقصات زمانی نیز بوجود می آید که در نتیجه یک تونی استارک از بعدی دیگر به واکاندا می آید و زره آلترانی فوق پیشرفته را میدزدد و به نبرد با تچالا میپردازد که در نهایت هردوی آن ها تا حد مرگ میجنگند و هیچکدام از آن ها پیروز نمیشوند. جالبه بدونید حلال همه مشکل ها اشیائی بودند به نام قورباغه های پادشاه سالامون که نوعی ماشین زمان بودند که انسان ها میتوانستند بوسیله آن ها در زمان و مکان سفر کنند. البته اولین بار قورباغه های پادشاه سالامون را در اولین جلد از اولین سری از کمیک های پلنگ سیاه دیدیم که چقدر این دستگاه ها جنجالی هستند و میتونن برای بشریت خطرناک و در عین حال مفید باشند.

تچالا در مهمترین داستان مارول کامیکس در سال 2015 یعنی جنگ های پنهان یکی از مهمترین و کلیدی ترین نقش ها را داشت. او هم از بازمانده های سفینه ریدریچاردز بود که داوطلب بودند تا حکومت را از دکتر دووم پس بگیرند. هر قهرمانی یک ماموریت یافته بود در این بین تچالا با نیمور که در آن موقع عضو گروه توطئه گر بود بخاطر کشورهایشان یعنی واکاندا و آتلانتیس با یکدیگر متحد میشوند و دستکش بینهایت و چشم آگاماتو که دکتر استرنج قبل از مرگش برایشان گذاشته بود تا با کمک ۀآن دووم را شکست دهند میابند که تچالا دستکش بینهایت را دست میکند و به نبرد با دکتردووم که پروردگار دنیای نبرد بود میپردازد که تچالا دووم درست است از دووم شکست میخورد ولی او را سرگرم میکند و برای ریدریچاردز وقت میخرد و در آخر هم از سنگ زمان دستکش بینهایت استفاده کرد و در موقع انفجار همه را نجات داد.

قدرت ها و توانایی ها 

بلک پنتر، توانایی ها، مهارت های رزمی

چابکی ، قدرت، رفلکس و سرعت بالا : تچالا نیروی ماورایی و فوق بشری خاصی ندراد ولی بسیار چابک و نیرومند است و با اتکا بر مهارت های رزمی اش یه مبارز تمام عیار است و در نبردهای تن به تن تبحر دارد.

فلز وایبرنیوم : همانطور که گفته شد واکاندا معادن وایبرنیوم زیادی دارد. تچالا از این فلزات در چنگال های لباسش استفاده میکند.

 هوش بالا و خبره در سیاست : تچالا یکی از باهوش ترین شخصیت های مارول است. شاید او از نظر قدرت آن چندان هم برتر نباشد ولی در مبارزاتش از هوش سرشارش بهره برده و همیشه دنبال راه حلی برای شکست دادن دشمنانش میگردد. سیاست او نیز نشان میدهد که چقدر بابرنامه است و میتواند کشور خود را اداره کند.

شکارچی قهار: او یک شکارچی قهار است و میتواند به خوبی ردیابی کند. کلا از انجایی که لباس پلنگ میپوشد مثل یک پلنگ مبارزه و شکار میکند و در کمین کردن و مخفی کاری استاد است. راستی یه نکته ای هم بگم که خالی از لطف نیست اینه که تو یکی از شماره های مجموعه چهارم از داستان های بلک پنتر، تچالا با کریون شکارچی (یکی از دشمنان درجه دو مردعنکبوتی) مبارزه میکند که در ابتدا شکست میخورد ولی در مبارزه دومشان تچالا تا سرحد مرگ کریون را کتک میزند.

محافظان ویژه : درسته جزو قدرت های بلک پنتر محسوب نمیشوند ولی وقتی حرف از واکاندا و بلک پنتر میشه نمیشه این دو مبارز فراموش نشدنی را از یاد برد.اوکویه و ناکایا از محافظان و گارد ویژه تچالا هستند که ما از سری سوم از کمیک های بلک پنتر این دو خواهر را میبینیم. از انجایی که ناکایا به مونیکا (معشوقه تچالا) حسادت میکرد به موجودی خبیث بدل گشت و آشوب های زیادی به پا کرد که در نهایت کشته شد و بعدا با نام مالیس برگشت. جالبه بدونید اوکویه که خودش خواهر ناکایا هست در دستگیری خواهرش به تچالا کمک کرد که در همین راه به شدت زخمی شد. تو فیلم کاپیتان آمریکا : جنگ داخلی هم یکی از بادیگاردهای ویژه تچالا رو دیدیم که به احتمال زیاد همان ناکایا بوده.

 

تلویزیون

بلک پنتر،مجموعه کارتونی، تلویزیون

در سال 2010 انیمیشنی از بلک پنتر ساخته شد که 6 قسمت بیشتر نداشت. این انیمیشن از IMDB نمره 7.4 از10 را گرفته است. بلک پنتر در انیمیشن چهارشگفت انگیز در قسمت Prey of the black panther حضور داشت و این قسمت اقتباسی از شماره های 52 و 53 سری اول از کمیک های چهارشگفت انگیز بود. بلک پنتر در انیمیشن تحسین شده مردان ایکس: مجموعه کارتونی نیز به صورت افتخاری در قسمت Sanctuary حضور داشت.

سینما

بلک پنتر، جنگ داخلی، سینما

بلک پنتر در فیلم کاپیتان آمریکا : جنگ داخلی حضور داشت و با بازی چادویک بوسمن خوش درخشید. بلک پنتر بخاطر انتقام قتل پدرش از باکی بارنز (سرباز زمستان) در این فیلم طرف آیرون من رو گرفته بود. 

قرار است فیلمی اختصاصی از او در سال 2018 ساخته شود که برای اولین بار در سینما شاهد واکاندا و نقش مکمل ها و دشمنان تچالا خواهیم بود.

نویسنده : پویا صدیف

(Magnus)


All rights reserved © Spidey.ir 2016

 (هرگونه كپی‌برداری و نقل قول از اخبار و مقالات این سایت تنها با ذكر منبع و نام نویسنده مجاز می باشد)

 مطالب مرتبط:
 

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

Submit to DeliciousSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

دیدگاه‌ها   

#1 mat mordak/DareDevil 1395-05-27 21:32
مقاله عالیییییییی بود
واقعا بلک پنتر یکی از شخصیت های کلیدی ومهم mcu هستش
با تشکر از اقا پویا
#2 Spidey Reigns 1395-05-27 21:41
از این بهتر نمیشد...

////////////////

دمتون گرم...

از هر شخصیت،آرک های بیشتری معرفی کنید....

میریم یه کمیک انتخاب میکنیم و میخونیم ولی تهش میبینیم وقتمون رو تلف کردیم....

//////////////////////

آقایون....

یه بخش راه بندازین و کمیک های خوب هفته رو معرفی کنید....
#3 captain bat 1395-05-27 21:47
واقعا عالی بود از دشمن ها ی بلک پینتر واقعا خیلی کم میدونستم همچنین بخش تلویزیون که هیچی خیلی ممنون
#4 magnus 1395-05-27 21:51
دوستان این اولین معرفی من بود لطفا اگه کم و کسری یا اشکالی تو مقاله دیدید فوری بهم بگید تا اصلاح کنم.
#2
شما اگر مقالات 10 داستان برتری که تو سایت هست رو بخونید با بهترین داستانای ابرقهرمانا آشنا میشید. ;-)
#5 Spidey Reigns 1395-05-27 21:57
به نقل از magnus:
دوستان این اولین معرفی من بود لطفا اگه کم و کسری یا اشکالی تو مقاله دیدید فوری بهم بگید تا اصلاح کنم.


چیز خاصی نبود...

فقط یه چند جا غلط نوشتاری داشت که اون زیاد مهم نیست...
#6 Spidey Reigns 1395-05-27 21:57
به نقل از magnus:

#2
شما اگر مقالات 10 داستان برتری که تو سایت هست رو بخونید با بهترین داستانای ابرقهرمانا آشنا میشید. ;-)


یادم نمیاد از بلک پنتر همچین مقاله ای تو سایت باشه... :-?
#7 captain bat 1395-05-27 22:01
به نقل از magnus:
دوستان این اولین معرفی من بود لطفا اگه کم و کسری یا اشکالی تو مقاله دیدید فوری بهم بگید تا اصلاح کنم.
#2
شما اگر مقالات 10 داستان برتری که تو سایت هست رو بخونید با بهترین داستانای ابرقهرمانا آشنا میشید. ;-)

فکر کنم یه غلط املایی داری اونم توی گروه هایی که عضو بوده هست چهار شگفت انگیز نوشتی بعد فنتستیک فور رو هم نوشتی
#8 agh 1395-05-27 22:02
عجب مقاله جالبی بود.واقعا از خوندنش لذت بردم.واقعا کاراکتر باحالیه و بنده خدا تو عروسیش دعوا شد. :-*
اما مبارزه اش با کریون حتما خیلی جالب بوده که اونجوری کتکش زده و میشه بگید که دلیل اصلی مبارزه شون چی بوده؟
#9 magnus 1395-05-27 22:05
به نقل از captain bat:
به نقل از magnus:
دوستان این اولین معرفی من بود لطفا اگه کم و کسری یا اشکالی تو مقاله دیدید فوری بهم بگید تا اصلاح کنم.
#2
شما اگر مقالات 10 داستان برتری که تو سایت هست رو بخونید با بهترین داستانای ابرقهرمانا آشنا میشید. ;-)

فکر کنم یه غلط املایی داری اونم توی گروه هایی که عضو بوده هست چهار شگفت انگیز نوشتی بعد فنتستیک فور رو هم نوشتی

نه اگه منظورتون fantastic force هستش که اون یه گروه دیگست.
#10 magnus 1395-05-27 22:05
به نقل از Spidey Reigns:
به نقل از magnus:

#2
شما اگر مقالات 10 داستان برتری که تو سایت هست رو بخونید با بهترین داستانای ابرقهرمانا آشنا میشید. ;-)


یادم نمیاد از بلک پنتر همچین مقاله ای تو سایت باشه... :-?

spidey.ir/.../...
#11 magnus 1395-05-27 22:09
به نقل از agh:
عجب مقاله جالبی بود.واقعا از خوندنش لذت بردم.واقعا کاراکتر باحالیه و بنده خدا تو عروسیش دعوا شد. :-*
اما مبارزه اش با کریون حتما خیلی جالب بوده که اونجوری کتکش زده و میشه بگید که دلیل اصلی مبارزه شون چی بوده؟

فکر کنم دلیل خاصی نداشته یهو بی دلیل تو آشپزخونه یه رستوران باهم درمیوفتن و تچالا شکست میخوره.
کریون هم مثل شورشیانی مثل کلاو ، ام باکو ، کیل مانگر ، راینو و... بوده که تچالا باهاش روبه رو شده.
#12 captain bat 1395-05-27 22:10
به نقل از magnus:
به نقل از captain bat:
به نقل از magnus:
دوستان این اولین معرفی من بود لطفا اگه کم و کسری یا اشکالی تو مقاله دیدید فوری بهم بگید تا اصلاح کنم.
#2
شما اگر مقالات 10 داستان برتری که تو سایت هست رو بخونید با بهترین داستانای ابرقهرمانا آشنا میشید. ;-)

فکر کنم یه غلط املایی داری اونم توی گروه هایی که عضو بوده هست چهار شگفت انگیز نوشتی بعد فنتستیک فور رو هم نوشتی

نه اگه منظورتون fantastic force هستش که اون یه گروه دیگست.

عجب نمیدونستم میشه یه اطلاعاتی نسبت بهشون بدی؟ :oops:
#13 Spidey Reigns 1395-05-27 22:11
به نقل از magnus:
به نقل از Spidey Reigns:
به نقل از magnus:

#2
شما اگر مقالات 10 داستان برتری که تو سایت هست رو بخونید با بهترین داستانای ابرقهرمانا آشنا میشید. ;-)


یادم نمیاد از بلک پنتر همچین مقاله ای تو سایت باشه... :-?

spidey.ir/.../...


دمت گرم آقا پویا.... :-)
#14 magnus 1395-05-27 22:12
به نقل از Spidey Reigns:
به نقل از magnus:
به نقل از Spidey Reigns:
به نقل از magnus:

#2
شما اگر مقالات 10 داستان برتری که تو سایت هست رو بخونید با بهترین داستانای ابرقهرمانا آشنا میشید. ;-)


یادم نمیاد از بلک پنتر همچین مقاله ای تو سایت باشه... :-?

spidey.ir/.../...


دمت گرم آقا پویا.... :-)

مخلصم ;-)
#15 magnus 1395-05-27 22:17
به نقل از captain bat:
به نقل از magnus:
به نقل از captain bat:
به نقل از magnus:
دوستان این اولین معرفی من بود لطفا اگه کم و کسری یا اشکالی تو مقاله دیدید فوری بهم بگید تا اصلاح کنم.
#2
شما اگر مقالات 10 داستان برتری که تو سایت هست رو بخونید با بهترین داستانای ابرقهرمانا آشنا میشید. ;-)

فکر کنم یه غلط املایی داری اونم توی گروه هایی که عضو بوده هست چهار شگفت انگیز نوشتی بعد فنتستیک فور رو هم نوشتی

نه اگه منظورتون fantastic force هستش که اون یه گروه دیگست.

عجب نمیدونستم میشه یه اطلاعاتی نسبت بهشون بدی؟ :oops:

شرمنده کمیکاشونو نخوندم و اطلاعاتم نسبت بهشون زیاد نیست ولی میدونم که یه سری از اعضای فنتستیک فور مثل شی هالک و هیومن تورچ و به همراه بلک پنتر و ... توش هستن و کمیک هاش تو دهه 90 میلادی چاپ شده و بعد از یه مدت هم چاپشون متوقف شده.
#16 kia spider 1395-05-27 22:19
فعلا حوصله خوندن مقاله طولانی ندارم ولی مطمعنم مقاله حرف نداره و در عرصه وقت می خونمش ;-)
#17 Spidey Reigns 1395-05-27 22:23
به نقل از kia spider:
فعلا حوصله خوندن مقاله طولانی ندارم ولی مطمعنم مقاله حرف نداره و در عرصه وقت می خونمش ;-)


حتما در اسرع وقت بخونیدش.... :-*
#18 Nightwatcher 1395-05-27 23:02
آقا پویا خیلی خوب بود. خسته نباشید.
واقعا مفید بود.
خیلی دوست داشتم که درباره بلک پنتر بیشتر بدونم.

ممنون
#19 Victor 1395-05-27 23:36
ممنون از جناب پویا بابت این معرفی
ولی خب اگه تو بخش اوریجین و کلا روی نام بلک پنتر تاکید میکردی بهتر میشد
قوانین بلک پنتر شدن هم که ذکر نکردی
با اجازه جناب نویسنده من اینجا اون بخش هایی که تو مقاله نبود رو مینویسم:
1:
شهاب سنگی در کشوری که در آفریقای شمالی قریب به 10 هزار سال پیش تاسیس شده بود می افتد، تبدیل میشود به پرنده بختی که در بالای سر این طایفه کوچک واکاندا جا خشک میکند. و به لطف تشعشعاتی که آن شهاب سنگ از خود ساطع میکند، خاک و زمین های واکاندا همیشه کارآمد مانده و سهم بسیار کمی از قحطی و بی آبی قاره آفریقا را به خود میبیند. بعلاوه درون همان شهاب سنگ، معدنی از فلزات بسیار ارزشمند بنام ویبرانیوم (vibranium)، که مانندش در هیچ نقاط دنیا یافت نمیشود پیدا میشود که قادر به جذب ارتعاشات هم بود.
2:
مردم واکاندا، برای حفظ نعمت گران بهایشان از دست غریبه هایی ک ممکن بود آن را بزور به یغما ببرند، خود را کاملاً از جهان خارج جدا میکنند. به این ترتیب، در حالی که دیگر تمدن ها مجبور به تحمل قحطی، جنگ، تغییرات آب و هوایی و یا بدلایل نبود منابع غذا و درآمد مجبور به از صفر شروع کردن میکردند، واکاندا همچنان به پیشرفت خود در تمام زمینه ها ادامه میداد. واکاندا که با حفظ ساختار و ماهیت تاریخی، و آب و هوای خاص خودش رفته رفته تبدیل به یکی از کلان شهرها میشد، همواره در تمام زمینه ها از دیگر ملت های جهان فرسخ ها جلو بوده است. به عنوان مثال: درمان سرطان از مدت ها پیش در آنجا پیدا شده، سلاح های هسته ای مدت ها بسیار قبل از آنکه دیگر کشورها توسعه اش دهند در واکاندا توسعه یافته و پیشرفته تر شده بود.
3:
). واکاندا، از سوی دولتی متشکل از چند قبیله اداره میشود. پلنگ سیاه هم عنوانی است که پادشاه کل دولت یدک میکشد. فردی که پلنگ سیاه میشود، اول از هرچیزی باید از اصل و نسب نخستین پلنگ سیاه یعنی باشنگا «Bashenga»، کسی که 10 هزار سال قبل واکاندا را تاسیس کرد باشد. اما این مورد به خودی خود کافی نیست. کاندید عنوان پلنگ سیاه، باید لیاقت این عنوان را داشته باشد و در آزمون مبارزه با قهرمان بیش از یک قبیله با روی سفید بیرون آید. و هر کاندید در پایان آزمون های خود، باید از گیاهی به شکل قلب که برای هر فردی که از اصل و نسب باشنگا نباشد بسیار کشنده است میل کند و با ایجاد یک پیوند عرفانی با “الهه پنتر” (Panther Goddess) به نام Bast قدرت های پلنگ سیاه را بدست آورد.
نخستین پلنگ سیاهی که برای اولین بار در دنیای شماره 616 از جهان مارول ظاهر شد، تی چالا (T'Challa) بود. و پدر او یعنی تی چاکا (T'Chaka)، کسی بود که به انزوای واکاندا بالاخره پایان داده بود. به همین خاطر، هنگامی که زمانش فرا رسید، تی چالا را برای تحصیل در آمریکا و اروپا به خارج فرستاد تا با دنیای بیرونی که باید به عنوان پلنگ سیاه با آن رو در رو شود آشنایی پیدا کند. واکاندا تحت حاکمیت تی چالا، پر سرو صدا ترین دوره تاریخ خود را تجربه کرده است.
4:
برای اولین بار که اسم بلک پنتر در کمیک بوک ها آورده شد، با یک مشکل اساسی رو در رو شد. چرا که حزب بلک پنتر که متشکل از سیاه پوستان چپ گرای انقلابی و سوسیالیست و ناسوسیالیست ها بود دقیقاً در همان سال شروع به فعلایت کرد. برجسته ترین فعالیت این سازمان، به عنوان یک سازمان رفاه اجتماعی پس از شکل گیری، دفاع از حقوق سیاه پوستان در برابر وحشیگری های پلیس های ایالات متحده آمریکا بود. دقیقا به همین منظور، حزب بلک پنتر برای پیشگیری از اینجور اتفاقات شروع به مسلح کردن شهروندان عادی کرد.
حزب بلک پنتر در طول سال های فعالیتش از سوی دولت های مختلف ایالات متحده آمریکا و اف بی آی به چشم یک تهدید بسیار بزرگ دیده میشد و حتی برای سرکوب این جنبش به انواع اقسام راه ها دست می زندند. گفته میشد که بعضی از اعضای سازمان حزب بلک پنتر قربانی این راه های سرکوب دولت های مختلف ایالات متحده آمریکا و اف بی آی شدند.
حالا درست است که پلنگ سیاه در ماه ژوئیه خلق شده و بدنبالش حزب پلنگ سیاه در ماه اکتبر روی کار آمد، ولی کاملا میشه حدس زد که توضیح و توجیه این مسئله چقدر در زمان خودش سخت و دشوار بوده است. دقیقا بهمین خاطر بود که استن لی با ترس از واکنش ها نام بلک پنتر را به Black Leopard تغییر میدهد، ولی بدلیل اینکه این اسم جدید اصلا به دل خواننده ها نمیشیند و همین طور بدلیل اینکه خود استن لی هم ازش خوشش نمی آمد بعد مدت کوتاهی دوباره اسم شخصیت تی چالا بلک پنتر میشود.
#20 Nightwatcher 1395-05-27 23:42
#19
WOW :o
علی آقا این کامنت بود یا مقاله؟؟ :o :lol:
فوق العاده بود. دمتون گرم. مقاله رو تکمیل کردید.
#21 armanh2 1395-05-28 00:17
یکی از بهترین شخصیتاس
تو فیلم کاپیتان آمریکا هم به خوبی خودش نشون داد
#22 magnus 1395-05-28 08:13
به نقل از Wolverine:
ممنون از جناب پویا بابت این معرفی
ولی خب اگه تو بخش اوریجین و کلا روی نام بلک پنتر تاکید میکردی بهتر میشد
قوانین بلک پنتر شدن هم که ذکر نکردی
با اجازه جناب نویسنده من اینجا اون بخش هایی که تو مقاله نبود رو مینویسم:
1:
شهاب سنگی در کشوری که در آفریقای شمالی قریب به 10 هزار سال پیش تاسیس شده بود می افتد، تبدیل میشود به پرنده بختی که در بالای سر این طایفه کوچک واکاندا جا خشک میکند. و به لطف تشعشعاتی که آن شهاب سنگ از خود ساطع میکند، خاک و زمین های واکاندا همیشه کارآمد مانده و سهم بسیار کمی از قحطی و بی آبی قاره آفریقا را به خود میبیند. بعلاوه درون همان شهاب سنگ، معدنی از فلزات بسیار ارزشمند بنام ویبرانیوم (vibranium)، که مانندش در هیچ نقاط دنیا یافت نمیشود پیدا میشود که قادر به جذب ارتعاشات هم بود.
2:
مردم واکاندا، برای حفظ نعمت گران بهایشان از دست غریبه هایی ک ممکن بود آن را بزور به یغما ببرند، خود را کاملاً از جهان خارج جدا میکنند. به این ترتیب، در حالی که دیگر تمدن ها مجبور به تحمل قحطی، جنگ، تغییرات آب و هوایی و یا بدلایل نبود منابع غذا و درآمد مجبور به از صفر شروع کردن میکردند، واکاندا همچنان به پیشرفت خود در تمام زمینه ها ادامه میداد. واکاندا که با حفظ ساختار و ماهیت تاریخی، و آب و هوای خاص خودش رفته رفته تبدیل به یکی از کلان شهرها میشد، همواره در تمام زمینه ها از دیگر ملت های جهان فرسخ ها جلو بوده است. به عنوان مثال: درمان سرطان از مدت ها پیش در آنجا پیدا شده، سلاح های هسته ای مدت ها بسیار قبل از آنکه دیگر کشورها توسعه اش دهند در واکاندا توسعه یافته و پیشرفته تر شده بود.
3:
). واکاندا، از سوی دولتی متشکل از چند قبیله اداره میشود. پلنگ سیاه هم عنوانی است که پادشاه کل دولت یدک میکشد. فردی که پلنگ سیاه میشود، اول از هرچیزی باید از اصل و نسب نخستین پلنگ سیاه یعنی باشنگا «Bashenga»، کسی که 10 هزار سال قبل واکاندا را تاسیس کرد باشد. اما این مورد به خودی خود کافی نیست. کاندید عنوان پلنگ سیاه، باید لیاقت این عنوان را داشته باشد و در آزمون مبارزه با قهرمان بیش از یک قبیله با روی سفید بیرون آید. و هر کاندید در پایان آزمون های خود، باید از گیاهی به شکل قلب که برای هر فردی که از اصل و نسب باشنگا نباشد بسیار کشنده است میل کند و با ایجاد یک پیوند عرفانی با “الهه پنتر” (Panther Goddess) به نام Bast قدرت های پلنگ سیاه را بدست آورد.
نخستین پلنگ سیاهی که برای اولین بار در دنیای شماره 616 از جهان مارول ظاهر شد، تی چالا (T'Challa) بود. و پدر او یعنی تی چاکا (T'Chaka)، کسی بود که به انزوای واکاندا بالاخره پایان داده بود. به همین خاطر، هنگامی که زمانش فرا رسید، تی چالا را برای تحصیل در آمریکا و اروپا به خارج فرستاد تا با دنیای بیرونی که باید به عنوان پلنگ سیاه با آن رو در رو شود آشنایی پیدا کند. واکاندا تحت حاکمیت تی چالا، پر سرو صدا ترین دوره تاریخ خود را تجربه کرده است.
4:
برای اولین بار که اسم بلک پنتر در کمیک بوک ها آورده شد، با یک مشکل اساسی رو در رو شد. چرا که حزب بلک پنتر که متشکل از سیاه پوستان چپ گرای انقلابی و سوسیالیست و ناسوسیالیست ها بود دقیقاً در همان سال شروع به فعلایت کرد. برجسته ترین فعالیت این سازمان، به عنوان یک سازمان رفاه اجتماعی پس از شکل گیری، دفاع از حقوق سیاه پوستان در برابر وحشیگری های پلیس های ایالات متحده آمریکا بود. دقیقا به همین منظور، حزب بلک پنتر برای پیشگیری از اینجور اتفاقات شروع به مسلح کردن شهروندان عادی کرد.
حزب بلک پنتر در طول سال های فعالیتش از سوی دولت های مختلف ایالات متحده آمریکا و اف بی آی به چشم یک تهدید بسیار بزرگ دیده میشد و حتی برای سرکوب این جنبش به انواع اقسام راه ها دست می زندند. گفته میشد که بعضی از اعضای سازمان حزب بلک پنتر قربانی این راه های سرکوب دولت های مختلف ایالات متحده آمریکا و اف بی آی شدند.
حالا درست است که پلنگ سیاه در ماه ژوئیه خلق شده و بدنبالش حزب پلنگ سیاه در ماه اکتبر روی کار آمد، ولی کاملا میشه حدس زد که توضیح و توجیه این مسئله چقدر در زمان خودش سخت و دشوار بوده است. دقیقا بهمین خاطر بود که استن لی با ترس از واکنش ها نام بلک پنتر را به Black Leopard تغییر میدهد، ولی بدلیل اینکه این اسم جدید اصلا به دل خواننده ها نمیشیند و همین طور بدلیل اینکه خود استن لی هم ازش خوشش نمی آمد بعد مدت کوتاهی دوباره اسم شخصیت تی چالا بلک پنتر میشود.

ممنون. اطلاعات خیلی مفیدی بود و به معلوماتم اضافه شد.
سعی میکنم معرفی بعدیم بهتر باشه.
#23 Mr Monster 1395-05-28 09:25
یک سوال :اگه جنس لباس بلک پانتر از ویبرانیوم هست چطور می تونه حرکت کنه؟
#24 magnus 1395-05-28 09:41
به نقل از Mr Monster:
یک سوال :اگه جنس لباس بلک پانتر از ویبرانیوم هست چطور می تونه حرکت کنه؟

جنس خود لباسش که وایبرنیوم نیست جنس چنگالهاش وایبرنیومه.
#25 Mr Monster 1395-05-30 09:29
ممنون
#26 j.jonah jameson 1395-05-30 09:51
به نقل از magnus:
به نقل از Mr Monster:
یک سوال :اگه جنس لباس بلک پانتر از ویبرانیوم هست چطور می تونه حرکت کنه؟

جنس خود لباسش که وایبرنیوم نیست جنس چنگالهاش وایبرنیومه.


سلام جناب صدیف دست مریزاد !
واقعا ماشالله به این پشتکار ......

یه چیزی راجب لباس و فلز وایبرنیوم بگم :
این فلز همونطور که میدونید قوی ترین فلز در دنیای مارول است و وزن اش یک سوم وزن فولاد و آهن است ! ( خیلی سبک است )
ولی توی کمیک ها لباسش همون حالت پارچه مانند داره دیگه .... توی فیلم کلا جنس اش وایبرنیوم بود .
#27 magnus 1395-05-30 10:38
به نقل از j.jonah jameson:
به نقل از magnus:
به نقل از Mr Monster:
یک سوال :اگه جنس لباس بلک پانتر از ویبرانیوم هست چطور می تونه حرکت کنه؟

جنس خود لباسش که وایبرنیوم نیست جنس چنگالهاش وایبرنیومه.


سلام جناب صدیف دست مریزاد !
واقعا ماشالله به این پشتکار ......

یه چیزی راجب لباس و فلز وایبرنیوم بگم :
این فلز همونطور که میدونید قوی ترین فلز در دنیای مارول است و وزن اش یک سوم وزن فولاد و آهن است ! ( خیلی سبک است )
ولی توی کمیک ها لباسش همون حالت پارچه مانند داره دیگه .... توی فیلم کلا جنس اش وایبرنیوم بود .

مخلصیم جناب جیمسون.
دقیقا همینطوره و درست میفرمایید.
تو کمیک ها تو بعضی از نبردها لباسش پاره میشد و شکاف برمیداشت و همین برای اثبات این نظریه پارچه ای بودنش کافیه.
#28 I am the best 1395-06-02 16:33
اقای صدیف شما تو متن اشاره کردید که تو vol 1 داستان های black panther تا شماره 12 ضعیف بود .چرا ضعیف بود؟؟؟
#29 magnus 1395-06-03 21:47
به نقل از I am the best:
اقای صدیف شما تو متن اشاره کردید که تو vol 1 داستان های black panther تا شماره 12 ضعیف بود .چرا ضعیف بود؟؟؟

چون داستان منسجمی نداشت و فقط روی ویلین های فرعی و بیخود تمرکز داشت و تو داستاناش زیاد runهای خوبی نمیدیدیم البته چون وول اول بود انتظاری زیادی هم ازش نمیرفت و قصد زمینه سازی برای وول سوم که اصلیترین بود را داشت ولی به نظرم علی رغم اینکه شروعی ضعیفی داشت پایان خوبی داشت و ما رو برای خوندن وول های دیگر ترغیب میکنه.

دوستان اگر سوال دیگری داشتید بنده در خدمتم.

برای نظر دادن باید عضو سایت شوید