5 كمیك برتر شزم (Shazam)

5 كمیك برتر شزم (Shazam)

برترین داستان های شخصیتی که یکی از قدیمی ترین های تاریخ کمیک است

مقدمه: شزم یكی از پیچیده ترین تاریخچه ها را در عرصه چاپ و صنعت كمیك های ابرقهرمانی دارد. نام اصلی و اریجینال این شخصیت «كاپیتان مارول» (Captain Marvel) بود كه كمیك هایش در دهه 40 میلادی توسط انتشارات فاست كامیكس چاپ میشد. این شخصیت خیلی هم محبوب شد و كار به جایی كشید كه از سوپرمن هم محبوب تر شد و كمیك هایش از كمیك های سوپرمن بیشتر میفروخت! تا اینكه سال 1953 دی سی از فاست كامیكس به دادگاه شكایت كرد و ادعا كرد كه كاپیتان مارول قدرت هایی دارد كه خیلی شبیه به قدرت های سوپرمن است !!! تا اینكه در دهه 70 میلادی دی سی توانست رایت این شخصیت را به دست آورد. اما اینجا بود كه مشكلی بزرگ بر سر راه دی سی قرار گرفت! در واقع در این گیر و دار كه دی سی و فاست با هم مشغول دعواهاي حقوقي بودند، مارول از فرصت استفاده كرده و از نام "كاپیتان مارول" برای یكی از شخصیت های جدید خودش استفاده كرده بود. بدین ترتیب دی سی دیگر نتوانست از این نام استفاده كند و مجبور شد از نام «شزم» برای این شخصیت بهره بگيرد (شزم در واقع كلمه ای بود كه كاپیتان مارول ازش استفاده میكرد تا از نوجوانی به نام «بیلی بتسون» به كاپیتان مارول تبیل شود). در هر حال در سالها و دهه های گذشته دی سی بارها و بارها كميك های شزم را ریبوت كرده ولي بايد اعتراف كرد كه اين شخصيت از آن دوران اوج خود در دهه های 40 و 50 میلادی فاصله گرفته است. ولی این دلیل نمیشود داستان های خوبی از روی او نوشته نشده باشد. این شما و این هم 5 داستان برتر شزم!

(پیشنهاد میشود قبل از خواندن این مقاله ، به اینجا بروید تا بیشتر با اریجین و پیشینه شخصیت شزم آشنا شوید)

 

5. Shazam! The Monster Society of Evil

كميك شزم - shazam

این رمان گرافیكی سال 2009 و توسط «جف اسمیت» خلق شد. جف اسمیت كسی است كه با كمیك های مستقل Bone به موفقیت خارق العاده ای دست یافته. این كمیك به خوبی همه مخاطبین را در رده های سنی مختلف با سرگذشت و حال و هوای داستان شزم آشنا میسازد. یعنی شما عصاره و جوهره داستان های كلاسیك شزم را در دهه 40 میلادی میتوانید در این كمیك بخوانید و با سرگذشت و اریجین او آشنا شوید. صحنه های اكشن خوبی هم دارد. جف اسمیت در این داستان بیشتر روی شخصیت بیلی بتسون و خواهرش مری تمركز میكند. شاید نقطه ضعف اصلی این كمیك این باشد كه دشمن اصلی شزم یعنی «بلك آدام» در آن نیست و از شخصیت خبیث Mister Mind استفاده كرده. در هر حال این كمیك لحظات ماندگار و فكاهی بسیار خوبی دارد.

 

 

 

4. Shazam! Power of Hope

كميك Shazam! Power of Hope

این كمیك تك قسمتی از مجموعه كمیك های World’s Greatest Superheroes است كه الكس راس برای دی سی خلق كرد و فرمتی بزرگتر از حد معمول داشتند. در این كمیك های قهرمانان مشهور دی سی سعی میكردند با مشكلات و چالش هایی كه در دنیای واقعی وجود دارند، روبرو شوند. طراحی های این كمیك مشخصه كه عالیه چون الكس راس افسانه ای اون رو خلق كرده ولی داستانی كه «پل دینی» هم نوشته خوبه و بهتر از اون چیزیه كه تصور میشه. ما میبینیم كه شزم نامه یك كودك مریض را در بیمارستان میخونه و تصمیم میگیره بهش در بیمارستان سر بزنه و اینجاست كه متوجه میشه میتونه با انجام چنین كارهایی به بچه ها اميد  زندگي بده (البته ناگفته نماند كه نویسنده انگار ایده این كميك را از بهترین داستان مرد عنكبوتی كه اینجا میتونید با ترجمه فارسی بخونیدش، الهام گرفته!)

 

 

3. Superman/Shazam: First Thunder

كميك سوپرمن و شزم

در این كمیك 4 قسمتی كه بین سالهای 2005 تا 2006 چاپ شد، شاهد یك team-up معركه بین سوپرمن و شزم هستیم. در حقیقت اولین برخورد بین این دو قهرمان از نو روایت میشود. نقطه قوت اصلی این داستان این است كه به خوبی موفق میشود دشمنان كلاسیكی مثل Lord Sabbac و لكس لوثر را وارد داستان كند و در پایان با نبردی با Doctor Sivana  به اوج میرسد. این كمیك به خوبی تفاوت بین سوپرمن و شزم را نشان میدهد ، به خصوص در فصل پایانی تراژیك خود كه در آن بیلی بتسون پس از اینكه یكی از دوستان نزدیك اش به قتل میرسه دچار فروپاشی عصبی میشه.

 

 

 

2. Shazam! New 52

كميك شزن new 52

جف جانز و گری فرنك توانستند شزم را به خوبی در ربیوت گسترده دی سی یعنی New 52 به روز كنند . داستان های آنها در قالب یك رمان گرافیكی به نام Shazam! گردآوری شده است. در این داستان لباس شزم دچار تغییر شد. ضمنا آنها بیلی بتسون را نسبت به قبل تغییر دادند و همچون نوجوانی به تصویر كشیدند كه دغدغه های بیشماری دارد. در واقع آنها سعی كردند چهره و نسخه واقع تری برای شخصیتی كه 15 ساله اش هست و یتیم شده ترسیم كنند و معلومه كه همچین نوجوانی مشكلات و دغدغه های فراوانی داره. به همین خاطر او نمیتونه به اطرافیانش اعتماد كامل داشته باشه. نقطه قوت اصلی داستان در نبرد واقعا حماسی بین شزم و دشمن شماره یك او یعنی بلك آدام است. در ضمن شاهد هستیم كه كل اعضای خانواده شزم درگیر ماجرا میشوند كه در نوع خودش جالبه.

 

 

1. The Power of Shazam!

كميك بوك The Power of Shazam!

اگر دنبال یك داستان كامل و سرراست از شزم هستید و میخواهید با خوندن آن كاملا با دنیای این قهرمان آشنا شوید حتما باید اینو بخونید! این رمان گرافیكی سال 1994 توسط گری اردوی طراحی و نوشته شد، يعني زماني كه  دی سی موفق شد تمام شخصیت های مرتبط با شزم را از فاست كامیكس خریداری كند. بنابراین اریجینی كه اینجا از شزم روایت میشود همانی است كه غالبا در كمیك های فاست دیده بودیم. ولی نویسنده موفق شده خصومت بین شزم و بلك ادام را عمیق تر و شخصی تر كنه . در ضمن در اینجا میبینیم آن مرد مرموزی كه بیلی را راهنمایی میكنه تا به ایستگاه متروی شهر بره و در آنجا با جادوگر اعظم ملاقات كنه و قدرت هایش رو به دست بیاره، كسی نیست جز روح پدر مرحومش! این كمیك آنقدر قوی بود كه باعث شد دی سی ترغیب بشه سری جدیدی از كمیك های شزم تحت عنوان Power of Shazam! به صورت ماهانه چاپ كنه.

 

 

مهدی ترابی مهربانی

All rights reserved © Spidey.ir 2016

منبع: Comicbook.com   

(هرگونه كپی‌برداری و نقل قول از اخبار و مقالات این سایت تنها با ذكر منبع و نام نویسنده مجاز می‌باشد)

 مطالب مرتبط:

رتبه بندی قوی ترین اعضای گروه جاستیس لیگ (JUSTICE LEAGUE)

15 شخصیت برتری که از کمپانی یا دنیاهای دیگر وارد دی سی شدند!

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

Submit to DeliciousSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

دیدگاه‌ها   

#1 agh 1394-11-13 15:40
شزم واقعا شخصیت خاصی داره و نحوه تبدیل شدنش به شزم سبب شده که انقدر محبوب بشه چون فقط با گفتن یک کلمه قدرتمند میشه یعنی خیلی اسون و بدون هیچ تلاشی(نه متل بتمن که سال ها تمرین کرد یا سوپرمن که اصن زمینی نیست)
+1 #2 mokhtar 1394-11-13 15:55
به نقل از agh:
شزم واقعا شخصیت خاصی داره و نحوه تبدیل شدنش به شزم سبب شده که انقدر محبوب بشه چون فقط با گفتن یک کلمه قدرتمند میشه یعنی خیلی اسون و بدون هیچ تلاشی(نه متل بتمن که سال ها تمرین کرد یا سوپرمن که اصن زمینی نیست)


شزم در دوران خودش يعني اون موقع كه كاپيتان مارول نام داشت، خيلي خوب بود. كميك هاش خلاقيت بيشتري نسبت به سوپرمن داشتند و در حالي كه سپورمن اكثر اوقات با روبات و دانشمندان ديوانه در حال مبارزه بود، اما دشمنان شزم خلاقانه تر بودن. ضمن اينكه شزم اون سالها يك سريال سينمايي هم داشت به نام the adventures of captain marvel كه هنوز هم ازش به عنوان يكي از بهترين هاي تاريخ ياد ميشه و ميگن شاهكاري بود در زمان خودش:


ولي متاسفانه به نظر ميرسه شزم ديگر نميتونه در دنياي مدرن و در بين خيل عظيم شخصتي هاي كميك بوكي مثل قبل موفق باشه. الان دي سي چند بار سعي كرده ريبوتش كنه ولي موفقيت خاصي دستش نيومده. من خيلي از خوشم مياد ولي دوست دارم داستان هاش رو تو همون حالت retro ببينم. از اين تغييراتي كه دي سي تو شخصيت اش ميده تا به روز بكنه اين شخصيت رو، خوشم نمياد
#3 captain bat 1394-11-13 18:04
آقا یه سوال
اینکه میگن دیسی فیلم شرم رو سال 2019 میسازه درسته؟؟؟
#4 amir a. ghaderi 1394-11-13 18:09
به نقل از captain bat:
آقا یه سوال
اینکه میگن دیسی فیلم شرم رو سال 2019 میسازه درسته؟؟؟

سالش رو دقیقا نمیدونم ولی قطعا میسازه
دواین جانسون هم نقش بلک ادام رو بازی میکند
#5 DAREDEVIL 1394-11-13 19:30
از آقای ترابی بابت مقاله متشکرم.
با این که حتی یک کمیک هم از شزم نخوندم ولی همیشه برام یک شخصیت جذاب بوده از قدرت هاش هم خیلی خوشم میاد با این مقاله هم به اطلاعاتم در باره ی این شخصیت اضافه شد واقعا متشکرم.
#6 Scarlet 3pidey 1394-11-13 20:20
مقاله عالی بود.
یه سوال ذهن منو مشغول کرده.بلک ادم کیه و از کجا اومده.اوریجینش چی بوده؟
#7 Dr.Mehdi 1394-11-14 01:48
به نقل از amir a. ghaderi:
به نقل از captain bat:
آقا یه سوال
اینکه میگن دیسی فیلم شرم رو سال 2019 میسازه درسته؟؟؟

سالش رو دقیقا نمیدونم ولی قطعا میسازه
دواین جانسون هم نقش بلک ادام رو بازی میکند


تو از کجا میدونی یعنی منبعت کجاست؟
#8 mtm 1394-11-14 13:45
به نقل از Dr.Mehdi:
به نقل از amir a. ghaderi:
به نقل از captain bat:
آقا یه سوال
اینکه میگن دیسی فیلم شرم رو سال 2019 میسازه درسته؟؟؟

سالش رو دقیقا نمیدونم ولی قطعا میسازه
دواین جانسون هم نقش بلک ادام رو بازی میکند


تو از کجا میدونی یعنی منبعت کجاست؟

راست ميگه سال 2014 تاييد شد براي سال 2019 فيلم شزم رو ميسازن. راك هم قراره نقش بلك ادام رو بازي كنه
#9 mtm 1394-11-14 13:49
به نقل از Scarlet 3pidey:
یه سوال ذهن منو مشغول کرده.بلک ادم کیه و از کجا اومده.اوریجینش چی بوده؟

بلك آدام در كميك هاي اصلي و كلاسيك شزم اريجين اش اينجوري بود كه در واقع نسخه پليد شزم به شمار مي آمد. يعني نيروهاش شبيه شزم بود و توسط همون جادوگري بهش داده شده بود كه بعدا نيروهاي شزم رو بهش ميده ولي از اونا براي اعمال پليد استفاده ميكرد.


او در مصر باستان به نيروهايش دست يافته بود و تا زمان حال عمر كرده بود تا با شزم بجنگد ولي پس از اينكه دي سي شخصيت هاي فاست كاميكس را خريداري كرد، بلك ادام رو هم احيا كرد و اريجين شا رو هم تغيير داد. يعين ما ديديم كه باستان شناس پليدي بود كه در قتل پدر و مادر بيلي بتسون نقش داشت . از مون موقع به بعد بلك ادام يه جورايي يك ضد قهرمان بوده كه سعي داشته گذشته خودش را جبران كند.
#10 mtm 1394-11-14 15:18
به نقل از mokhtar:

شزم در دوران خودش يعني اون موقع كه كاپيتان مارول نام داشت، خيلي خوب بود. كميك هاش خلاقيت بيشتري نسبت به سوپرمن داشتند و در حالي كه سپورمن اكثر اوقات با روبات و دانشمندان ديوانه در حال مبارزه بود، اما دشمنان شزم خلاقانه تر بودن.

كاملا درسته
يك دليل ديگه براي اينكه شزم اون سالها از سوپرمن محبوب تر شد اين بود كه داستان هاي ابرقهرماني را با اساطير قديمي پيوند ميزد
ضمن اينكه شزم خيلي هم نوآوري داشت مثلا اولين داستان سريالي و طولاني در عالم كميك در كميك هاي او چاپ شد و در حالي كه اكثر قهرمان ها داستان هاشون در يك شماره تموم ميشد ولي در دهه 40 ميلادي داستاني چاپ شد كه از شماره 22 تا 46 كميك adventures of captain marvel طول كشيد.
ضمنا در اين داستان براي اولين بار در تاريخ كميك شاهد تشكيل گروهي خبيث بوديم به نام The Monster Society of Evil


همه اينا باعث شد تا شزم (يا همون كاپيتان مارول اريجينال) تبديل بشه به محبوب ترين قهرمان در دوران طلايي كميك. يك عالمه هم كميك فرعي از داستان هاي او چاپ ميشد.
#11 amir a. ghaderi 1394-11-14 16:47
#9 و #10:
مرسی استاد بابت اطلاعات تکمیلی شما درباره شزم
شما یک دایره المعارف کامل و متحرک کمیک بوک هستید و این سایت بهترین و تخصصی ترین مرجع کمیک بوک ایران است
کاش من نیز روزی مثل شما شوم
#12 Freakazoid 1394-11-16 00:00
چقدر خوبه صاحب سایت اسپایدی اینقدر درباره شزم اطلاعات داره. برام خیلی عجیبه بزرگترین fan مرد عنکبوتی در ایران از مجموع fan های دی سی در ایران معلومات بیشتری درباره شخصیت های دی سی داره :-*
#13 mtm 1394-11-18 12:07
لينك دانلود كميك "75 سال با شزم".
اين كميك حاوي مهم ترين و بهترين داستان هاي شزم در 75 سال گذشته است:

llink.ir/8fgj

لينك دانلود كميك the power of shazam:
llink.ir/8fgi
#14 Amir spidey 1394-11-18 15:35
به نقل از mtm:

لينك دانلود كميك the power of shazam:


spidey.ir/.../...

trainbit.com/.../...

واقعا این کمیک قشنگ بود یعنی یکی مثل من که تا حالا یه کمیک از شزم نخونده با کل دنیاش آشنا می شه.الان هر کی اینو بخونه از سرنوشت پدر و مادر بیلی تا شزم شدنش و اولین مبارزش با black adam رو میفهمه.خوبیش این بود که صحنات طنز هم کم نداشت مانند این uplooder.net/.../... فقط چند تا سوال برام پیش اومد:1 _ مگه مارول زمانی که دی سی با فاست کمیک با هم مشکل داشتن اسم کاپیتان مارول رو برای خودش نکرد؟ 2 _black adam چرا تو بقیه کمیک ها این گردنبند نداره؟تو این کمیک: uplooder.net/.../... تو کمیک های دیگه: uplooder.net/.../blackadam.jpg
ممنون میشم اگه جواب بدید
#15 Amir spidey 1394-11-18 15:42
اینم بلک ادام دنیای سینمایی دی سی uplooder.net/.../...
#16 Freakazoid 1394-11-18 19:39
#14:
1- سئوال اولت که نامفهومه. من که نفهمیدم سئوالت چیه
2- این سئوالت هم سطحیه. هر طراحی ممکنه به سلیقه خودش لباس شخصیت ها رو عوض کنه. این که چیز مهمی نیست
#17 Amir spidey 1394-11-18 19:50
به نقل از Freakazoid:
#14:
1- سئوال اولت که نامفهومه. من که نفهمیدم سئوالت چیه
2- این سئوالت هم سطحیه. هر طراحی ممکنه به سلیقه خودش لباس شخصیت ها رو عوض کنه. این که چیز مهمی نیست

تو سوال اول منظورم اینه که بعد به وجود اومدن کاپیتان مارول تو مارول کس دیگه ای نمی تونه از اسم کاپیتان مارول استفاده کنه پس چرا تو این کمیک اسم شزم کاپیتان مارول هست؟
در مورد سوال دوم هم ما تو این کمیک دیدیم که ادام در حالت عادی نمیتونه مثل بیلی کلمه شزم رو بگه و به قدرت دست پیدا کنه و با او گردنبد تونست قدرتش رو بدست بیاره، تو صحنه آخر مبارزه هم دیدیم که وقتی بیلی از گردن بلک ادام گردنبند رو کند ادام دوباره به حالت انسانی و ضعیفش برگشت در حالتی که تو کمیک های دیگه گردنبند منشا قدرت ادام نیست
#18 Freakazoid 1394-11-18 20:07
درباره سئوال اولت باید بگم که فکر کنم دی سی میتونه از اسم کاپیتان مارول استفاده کنه ولی فقط تو داخل کمیک ولی نمیتونه از این اسم برای عنوان کمیک استفاده کنه
درباره سئوال دومت باید بگم که درست میگی . چون تو سالهای اخیر اونقدر کمیک های دی سی ریبوت شدن که شخصیت ها هم عوض شدن. حتما تو new 52 دیگه بلک ادام به اون گردنبند نیاز نداره
#19 THE END 1394-11-19 21:34
ازش خوشم میاد باحاله

برای نظر دادن باید عضو سایت شوید