نقد و بررسی کمیک : جنگ های سپاه سینیستریو (sinestro corps war )

نقد کمیک : جنگ های سپاه سینیستریو (sinestro corps war )

مقدمه : همه ما میدانیم که سینیستریو یکی از بزرگترین ویلین های دی سی و دشمن اصلی گرین لنترن ها است. اما خباثت او در طی این سال ها به همه خوانندگان داستان های فانوس سبز ثابت شده است ولی شما موقعی به معنای واقعی خباثت میرسید که شاهکاری به نام " جنگ های سپاه سینیستریو" نوشته اثان ون اسکایور، دیو گیبونز و جف جانز رو که در سال 2008 نوشته شده است بخوانید.

در این نقد سعی در معرفی این شاهکار و بررسی رویدادهای مهم آن را داریم.

هشدار : این نقد ممکن است داستان را لو دهد زیرا ایونت های مهم داستان در این نقد گلچین شده اند.

در این داستان حماسسی ترین و بزرگترین نبرد بین سپاه گرین لنترن ها و لنترن های زرد به رهبری سینیستریو شکل میگیرد و این نبرد تمام دنیا را در بر میگیرد حتی مولتیورس جهان دی سی نیز مورد تهدید قرار میگیرد. در این داستان سینیستریو که با هدف گسترش ترس و هراس در دنیا و به حکومت گرفتن دنبا پیشتازی میکند این باری با هدفی فراتر و با سپاهی آماده تر به عرصه میدان می آید. سینیستریو همیشه در پی به دست گرفتن هسته یونیورس دی سی بود اما این بار در پی گرفتن هسته و مرکز مولتیورس دی سی است. در این داستان خطر سپاه سینیستریو برای دنیا انقدر جدی میشود که تمام قهرمان های دی سی در این آرک 16 قسمتی (با در نظر گرفتن پرولوگ ها و اپیلوگ ها) به چالش کشبده میشوند و با خطر جدی به نام آنتی مانیتور رو به رو میشوند که با سینیستریو دست به یکی کرده است. 

کایل راینر،پارالاکس،سینیستریو

سینیستریو و یارانش با سپاه گرین لنترن ها رو به رو میشوند و نبردی پایاپای و تقریبا مساوی رخ میدهد که در نهایت کایل راینر ( یکی از گرین لنترن ها) تحت محاصره سپاه قدرتمند سینیستریو قرار میگیرد. در نهایت سینیستریو او را به چنگ می آورد و دست به عمل خبیثانه ای میزند و کایل را به پارالاکس تبدیل میکند. این عمل او موجب تضعیف شدن روحیه کایل و دیگر اعضای گروه او میشود. کایل راینر با قدرت پارالاکس به جمع سپاه سینیستریو میپیوندد همینطور سایبورگ سوپرمن و دیگر افراد قدرتمند این گروه یعنی آمون سور(پسر ابین سور) گروه قدرتمندی را تشکیل میدهند و بر اکثر گرین لنترن ها غلبه میکنند و خیلی از ان ها کشته میشوند و بسیاری زخمی و حتی موگو که میتوان گفت قدرتمند ترین گرین لنترن هست هم نتوانست مانع نقشه های پلید سینیستریو شود.

سینیستریو،کوارد، گرین لنترن

سینیستریو برای اثبات قدرتش به زادگاهش ( که الان در آرامش بود) حمله میکند و با همنژادانش و یکی از گرین لنترن های قدرتمند به نام "نتو" رو به رو میشود. در حالی که گرین لنترن نتو به اهالی سیاره اشقول محافظت از سیاره در مقابل سینیستریو دیگر تجاوزگران و استعمارگران سیاره شان را داده بود به راحتی از سینیستریو شکست میخورد و سینیستریو قدرت خود را به رخ میکشد.. 

طراحی های داستان و جلوه ها و رنگ هایی که در آن به کار رفته نبردهای این داستان را از همیشه بهتر و حماسی تر میکند تا خواننده از آن بیشترین لذت را ببرد.

برخلاف انتظار خواننده هال جوردن در آن حد هم نقش اول نیست و تمرکز بر روی نقش های اصلی کمتر شده و سعی داشته به تک تک جزئیات داستان به طور متفاوت و بادیدی گسترده تر خیره شود.

گرین لنترن، آنتی مانیتور، سینیستریو

سپاه سینیستریو پس از سرکوب کردن گرین لنترن ها و برتری نسبی که نسبت به آن ها داشتند پایشان را فراتر میگذارند و به زمین هجوم می آورند و در این راه از فردی بسیار قدرتمند به نام سوپرمن پرایم استفاده میکنند که بسیاری از اعضای لیگ عدالت را هم کشت ولی در نهایت از هدفش باز ماند.

داستان از ضرب آهنگی سریع و فوق العاده برخورده و 16 شماره برای این اثر فوق العاده مناسب بود که تا 14 شماره داستان به سرانجام میرسد و دو شماره بعدی رویداد های پس از داستان است.

هال جوردن، کایل راینر،  سینیستریو

هال جوردن در یکی از نبردها موفق به شکست پارالاکس میشود و کایل راینر را از این حالت نجات میدهد در حالی که همه چیز به نظر روبه راه است سینیستریو بزگترین برگ برنده اش یعنی آنتی مانیتور را رو میکند تا به این جنگ خاتمه دهد در حالی که همه اعضای لیگ عدالت ، جامعه عدالت آمریکا و خلاصه تمام قهرمانان دی سی با آنتی مانیتور فانی و شکست ناپذیر دست و پنجه نرم میکنند هال جوردن و کایل راینر که نقش های اصلی داستان هستند بالاخره با سینیستریو رو به رو میشوند و در نبردی بسیار سخت و نفس گیر با تیم آپی به یاد ماندنی سینسیتریو را شکست میدهند. (توجه : این رویداد ها در شماره 14 اتفاق افتادند).  در نهایت بقیه قهرمانان دی سی نیز انتی مانیتور را شکست میدهند و باری دیگر ناجی دنیا میشوند.

مانگول، سینیستریو، گرین لنترن

در دو شماره بعدی نیز به رویدادها و تعاملات گرین لنترن ها پس از نبردهایشان میپردازد و در آخر با یک continuous  معرکه و تمام عیار به پایان میرسد که مانگول (یکی از دشمنان گرین لنترن) به یکی از حلقه های زرد دست پیدا میکند! ادامه ماجرا نیز مربوط به داستان سینیتریو نمیشود اما در سری کمیک های Tales of the green lanterns میتوانید آن را دنبال کنید.

نمره و امتیاز : 9/10

نویسنده : پویا صدیف

(Magnus )


All rights reserved © Spidey.ir 2016

 (هرگونه كپی‌برداری و نقل قول از اخبار و مقالات این سایت تنها با ذكر منبع و نام نویسنده مجاز می باشد)

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

Submit to DeliciousSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

دیدگاه‌ها   

#1 kia spider 1395-06-07 14:02
وای من همین الان داشتم تو یه سایت دیگه درباره لنترن ها می خوندم،بعد اومدم تو سایت دیدم یه همچین مقاله ای اومده جا خوردم :o
واقعا خسته نباشید(متلک ننداختما دارم بابت مقاله تشکر می کنم)
#2 Nightwatcher 1395-06-07 14:11
آقا پویا خیلی خوب بود. ممنون
متاسفانه این کامیکو نخوندم.
#3 kia spider 1395-06-07 14:27
ببخشید فقط برای منه یا برای بیقه هم مطلب رو صفحه اول سایت نیست؟
#4 magnus 1395-06-07 14:32
به نقل از kia spider:
ببخشید فقط برای منه یا برای بیقه هم مطلب رو صفحه اول سایت نیست؟

بله مشکل همست چون باید از سوی مدیریت سایت مطلب تایید بشه. هر وقت تایید شد میاد صفحه اول.
#5 captain bat 1395-06-07 14:32
به نقل از kia spider:
ببخشید فقط برای منه یا برای بیقه هم مطلب رو صفحه اول سایت نیست؟

نه برای من هم نیست
عجب داستانی خیلی خوب میشه اگر دوستان مترجم و دوستانی که توانایی ادیت دارن این کمیک رو ترجمه کنن
دیگه به هر حال جف جانز دیگه نمیشه کاریش کرد 8)
#6 Hobbit 1395-06-07 18:22
متاسفانه من زمان زیادی نیست که رفتم تو نخ دنیای کمیک و جالبه از همون اوایل برای کمیک های گرین لنترن هم احترام خاصی قائلم(کلا بگم روش تعصب پیدا کردم!)و متاسفانه این مقاله رو هم نخوندم چون نمیخواستم همچین شاهکاری برام اسپویل بشه ولی ندید از آقای صدیف ممنونم...این مدت اینقدر مقاله های با کیفیت از شما خوندم که دیگه به این موضوع باور دارم مقاله هات ندید 20اند...کلا ماشالا دستت تو همه ی دنیای کمیک هست اصلا کمپانی نمیشناسی :lol: ...دستت درد نکنه ;-)

*آقای مهری و آقای آصفی ما همیشه میگیم بازم میگیم :sad: ما به یه سری مقاله از شما هم درباره ی دنیای لنترن ها نیاز داریم...به خدا حیفه شما هم یه آستینی بالا بزنید...تا حالا کم مقاله خارجی درموردشون نخوندم ولی مال شما و دیدگاهتون برام جالبتره :sigh:
#7 Scarlet 3pidey 1395-06-07 20:21
مقاله عالی و فوق العاده ای بود.خیلی علاقه دارم در مورد کمیک سیاه ترین شب (blackest night) مقاله بخونم .امیدوارم اونم مقاله بنویسید یا ترجمه کنید ;-) ;-)
#8 magnus 1395-06-07 20:32
#6
والا مقالات ما که چندان هم تعریفی نداره ولی ممنون از نظراتتون و قوت قلب همیشگتون و اینکه حتما این شاهکار رو از دست ندید.
#7
سعی میکنیم تو برنامه نقد قرار بدیم. ممنون.
#9 Marvel khafan 1395-06-07 21:36
دستت درد نکنه خیلی جالب بود مشتاق شدم این کمیکو بخونم و بیشتر با شخصیت سینسترو اشنا بشم ولی کلا نمدونم چرا با لنترنا حال نمیکنم ولی خیلی دوس دارم با بلک لنترن و وایت لنتر اشنا به هر روی دمت گرم امیدوارم همیجور مثل بوگاتی بری جلو و مقاله بنویسی باقلوا[به نقل از magnus:
#6
والا مقالات ما که چندان هم تعریفی نداره .


ا کفر نگو ای جوان
#10 arkham knight 1395-06-08 03:05
عجیباً عجیبا... خسته نباشی برادر صدیف، مقاله خیلی خوبی بود :-)

فقط یه چیزی، لطفا قبل از کلا نوشتن اینجور مقالات یه هماهنگی هم با بنده بکنید جهت برخورد نکردن کارها... برای مثال ایونت سینسترو کورپز وار جزو اون داستان های ماندگار دیسی بود که بخاطر این اتفاقات فعلی پیرامون من و از اونطرف فیلترینگ پیشین سایت کلا عقب افتاد. هرچند من که از خدامه یه بار از رو دوشم برداشته شد :))
اگه آدرس ایمیلی دارید ممنون میشم بدید به من برای هماهنگی...

6#
ما هم میگیم حتما، بعدا در افق غیب میشیم :))
تابستونه دیگه، یا بد شانسیت نتت قطع میشه، یا از یه طرف هاردت خراب میشه، بعضی مواقع هم کلاس اجباری میزارن :))
هر چند اکثرا بخاطر تنبلی خودمه، ولی خب قول دادیم، بازم قول میدیم تا حداقل یه انگیزه ای باشه :-)
#11 magnus 1395-06-08 09:15
به نقل از arkham knight:
عجیباً عجیبا... خسته نباشی برادر صدیف، مقاله خیلی خوبی بود :-)

فقط یه چیزی، لطفا قبل از کلا نوشتن اینجور مقالات یه هماهنگی هم با بنده بکنید جهت برخورد نکردن کارها... برای مثال ایونت سینسترو کورپز وار جزو اون داستان های ماندگار دیسی بود که بخاطر این اتفاقات فعلی پیرامون من و از اونطرف فیلترینگ پیشین سایت کلا عقب افتاد. هرچند من که از خدامه یه بار از رو دوشم برداشته شد :))
اگه آدرس ایمیلی دارید ممنون میشم بدید به من برای هماهنگی...

6#
ما هم میگیم حتما، بعدا در افق غیب میشیم :))
تابستونه دیگه، یا بد شانسیت نتت قطع میشه، یا از یه طرف هاردت خراب میشه، بعضی مواقع هم کلاس اجباری میزارن :))
هر چند اکثرا بخاطر تنبلی خودمه، ولی خب قول دادیم، بازم قول میدیم تا حداقل یه انگیزه ای باشه :-)

ممنون جناب مهری و ببخشید اگه تداخل پیدا کرد. امروز حتما با شما هماهنگ میکنم و بهتون ایمیل میزنم .

برای نظر دادن باید عضو سایت شوید