10 حقیقتی که باید درباره سنگ های بینهایت (Infinity Stones) بدانید

10 حقیقتی که باید درباره سنگ های بینهایت (Infinity Stones) بدانید

این مقاله به مناسبت اکران فیلم "انتقام جویان: جنگ بینهایت" تقدیم شما میشود. منتظر مقالات بعدی هم باشید ...

 
نکته مهم: پیشنهاد میکنم همراه با این مقاله، مقاله "10 حقیقتی که باید درباره دستکش بینهایت بدانید" را نیز بخوانید.
برای اشنایی با خصوصیات و قدرت های هر کدام از سنگ ها نیز این مقاله را بخوانید.

 

10- نام های مختلف سنگ های بینهایت!

 نام های مختلف سنگ های بینهایت!

همانطور که میدانید در دنیای سینمایی مارول (MCU) از عبارت "سنگ های بینهایت" (Infinity Stones) استفاده میشه. اما شاید براتون جالب باشه که در دنیای کمیک اونا اولش "جواهرات روح" (Soul Gems) نام داشتند و بعدش اسمشون شد "جواهرات بینهایت" (Infinity Gems). دلیلش هم این بود که هر کدوم از این سنگ ها قدرت خاصی داشتند بنابراین مارول تصمیم گرفت اسمشون رو عوض کنه و در نتیجه فقط یکی از اونا اسم "جواهر روح" رو به خودش اختصاص داد. هنوز هم در دنیای کمیک به اونا جواهرات بی نهایت گفته میشه ولی در این مقاله برای اینکه گیج نشوید همون سنگ بینهایت بهشون میگم. ضمنا، قبل از اینکه رویداد بزرگ "جنگ های پنهان" (Secret Wars) شروع بشه، در کمیک های New Avengers شاهد دنیاهای موازی بودیم و دیدیم که در این دنیاها اسامی دیگری برای این سنگ ها انتخاب شده. به طور مثال در دنیای شماره 4290001 ، این سنگ ها بخشی از 6 گوشه یک شیشه به نام "شیشه ابدی" (Forever Glass) بودند که میتونست وسیله ای نیرومند به نام "مکعب آرزو" (Wishing Cube) رو شکل بده. یا مثلا در دنیای شماره 1365 بهشون میگفتند: Inu Abanayyartu که ترجمه اش میشه "سنگ ها".

 

9- آنها از یک موجود واحد سرچشمه گرفته اند

آنها از یک موجود واحد سرچشمه گرفته اند

سنگ های بینهایت (که گفتم در دنیای کمیک بهشون میگن "جواهرات بی نهایت")، از قدیمی ترین اشیا در عالم هستی هستند . ریشه و اریجین آنها در هاله ای از رمز و راز بود تا اینکه ثانوس کشف کرد از کجا آمده اند. در سال 1990 و در شماره 2 از کمیک Thanos Quest متوجه شدیم که این 6 سنگ در واقع از یک موجود واحد آمده اند. یعنی خیلی خیلی خیلی وقت پیش فقط یک موجود در عالم بود. ثانوس او را خدا خطاب کرد. او بسیار احساس تنهایی میکرد و تصمیم گرفت خودکشی کنه. وقتی مرد، 6 سنگ بینهایت ازش درست شدند که هر کدوم دربرگیرنده یکی از قدرت های عظیم او بودند: روح، زمان، قدرت، واقعیت و ذهن. تا مدتها حتی "ارشدهای عالم" (Elders of the universe) نیز واقعیت رو درباره این سنگ ها نمیدانستند.

 

8- خلقت آنها باعث به وجود آمدن اولین موجودات پلید عالم شد!

خلقت آنها باعث به وجود آمدن اولین موجودات پلید عالم شد!

همانطور که گفتم سنگ های بینهایت از وجود کسی نشات گرفتند که خودش را کشت. اما او قبل از این کار سعی کرد زندگی بیشتری را وارد وجود خودش بکنه. یعنی بخش هایی از خودش رو جدا کرد و بهشون حیات داد. متاسفانه او ایده ای درباره "خوبی" و "بدی" نداشت و نمیدانست که حیات را باید با ایجاد تعادل بین آنها ایجاد کنه. در نتیجه چیزهایی که خلق کرد مطلقا بد و پلید بودند و باید نابود میشدند ولی وقتی او خودکشی کرد این موجودات هم دوباره زنده شدند! معروف ترین اونا کسی نیست جز «مفیستو» (Mephisto) که در واقع شیطان دنیای ماروله و سال 1968 و در شماره 3 از کمیک "موج سوار نقره ای" خلق شد (در این مقاله راجع بهش توضیح داده شده).

 

7- بزرگترین کشتار عالم به خاطر آنها به وجود آمد!

 بزرگترین کشتار عالم به خاطر آنها به وجود آمد!

همانطور که در رویداد "دستکش بینهایت" (که اینجا ترجمه شده) خوندید، وقتی ثانوس فهمید که این سنگ ها چه قدرت های زیادی دارند سعی کرد جمعشون کنه. وقتی به هر 6 تای آنها دست پیدا کرد یکی از قوی ترین موجودات عالم شد. برای تست کردن قدرت خودش نیمی از جمعیت کل عالم را نابود کرد (او این کار رو با یک بشگن انجام داد!) ثانوس این کار رو کرد تا معشوقه خودش یعنی «بانوی مرگ» رو خشنود کنه. اما خوشبختانه قهرمانان زمین به کمک «ادام وارلاک» موفق شدند دستکش بینهایت رو از او بگیرند و همه چیز رو به حالت اول برگردانند.

 

6- بدون دستکش بینهایت هم میتوان از آنها استفاده کرد

سنگ بینهایت

دستکش بینهایت وسیله خوبی هستش برای اینکه سنگ های بینهایت رو به طور احسن ازشون استفاده کرد ولی دلیل نمیشه این سنگ ها بدون آن بی مصرف باشند یا نشه ازشون استفاده کرد. در دنیای کمیک و البته دنیای سینمایی مارول (MCU) بارها شاهد این اتفاق بوده ایم. برای مثال «لوکی» در فیلم "اونجرز" بدون اینکه دستکش بینهایت داشته باشه از قابلیت های سنگ فضا و ذهن استفاده کرد یا «ملکیث» سنگ واقعیت را در فیلم "دنیای تاریک" فعال کرد یا «رونان» در فیلم "نگهبانان کهکشان" اون رو به عنوان سلاح ازش استفاده کرد. یا مثلا «دکتر استرنج» در فیلم خودش از سنگ زمان استفاده کرد و ... ضمن اینکه سنگ ذهن هم در خلق شدن «ویژن» نقش داشت و همچنین در قدرت های «کوئیک سیلور» و «اسکارلت ویچ» (به خاطر همین هم هست که در فیلم "جنگ بینهایت" گفته شد که فقط اسکارلت ویچ میتونه سنگ ذهن رو نابود کنه).

 

5- نیروهای عجیب و مرموز سنگ روح!

 نیروهای عجیب و مرموز سنگ روح!

شش سنگ اصلی بینهایت رو میشه به عنوان سلاح های قدرتمند ازشون استفاده کرد ولی به نظر میرسه همشون دارای حس و ادارک هستند. در این میان ولی یکی از اونا به نام "سنگ روح" یه چیز دیگه است و انگار کاملا عقل و شعور داره! همانطور که گفته شد، این سنگ (که در دنیای کمیک، "جواهر بینهایت" نامیده میشه) در واقع اولین سنگی بینهایتی بود که در دنیای کمیک ظاهر شد و خیلی هم مرموزه. بعدش به پیشانی «آدام وارلاک» چسبید و میتونه روی روح زنده ها و مرده ها تاثیر بگذاره. حتی میتونه روح افراد رو تسخیر بکنه و دیدیم که در شماره 15 از سری سوم کمیک های Silver Surfer روح «سوزان استورم» (زن نامرئی) را به تسخیر خودش درآورد و جالبه که باعث شد نیمه خبیث او (به نام Malice) دوباره ظاهر بشه! پس این سنگ میتونه روی شخصیت افراد هم تاثیر بگذاره. سنگ روح حتی میتونه دیگران را درون خودش اسیر یا جذب کنه (آدام وارلاک ازش استفاده کرد تا «ماگوس» پلید را زندانی کنه). خلاصه اینکه این سنگ واسه خودش دنیایی داره! کلا این سنگ با آدام وارلاک ارتباط تنگاتنگی داره و اصلا برای خلق کردن او بود که مورد استفاده قرار گرفت.

 

4- نمیتونند خودشون رو نابود کنند!

جواهرات بینهایت

سنگ های بینهایت قوی هستند ولی نمیتونند خودشون رو نابود کنند. یعنی کسی که سنگ رو در اختیار داره نمیتونه اونا رو نابود کنه. این رازی بود که در سالهای اخیر در کمیک های مارول بر ملا شده، یعنی در شماره 2 از سری دوم کمیک های The New Avengers: Illuminati . در این کمیک «رید ریچاردز» (رهبر گروه "چهار شگفت انگیز") از خود سنگ های بینهایت استفاده کرد تا اونا رو از عالم هستی محو کنه و همه رو از شرشون راحت کنه (!) ولی جواب نداد. بعدشم هم «واچر» (Watcher) که ناظر بر تمام رخدادهای عالم مارول است، ظاهر شد و تایید کرد که سنگ های بینهایت بخشی از تعادل کیهانی عالم هستند و نمیشه اونا رو نابود کرد چون اگر اینطور بشه عالم دچار هرج و مرج میشه. بنابراین تنها راه برای اینکه اجازه نداد این سنگ ها به دست دیگران بیفتند این است که در مکان های مختلف آنها را مخفی کرد و البته این دقیقا چیزیه که بارها در دنیای کمیک و سینما شاهدش بوده ایم.

 

3- قضیه گالاکتوس و سنگ های بینهایت!

 قضیه گالاکتوس و سنگ های بینهایت!

در شماره 9 از سری جدید کمیک های Silver Surfer که سال 1988 چاپ شد دیدیم که "ارشدهای عالم" سعی کردن با استفاده از سنگ های بینهایت «گالاکتوس» را از بین ببرند. ولی نقشه آنها جواب نداد و گالاکتوس آنها را بلعید (!) و سنگ های بینهایت هم وارد یک سیاه چاله فضایی شدند. ارشدهای عالم در درون گالاکتوس باقی ماندند و باعث شدند او مریض بشه. بنابراین برای نجات او و برگرداندن ارشدهای عالم ، موج سوار نقره ای به همراه رید ریچاردز و سو استورم رفتن دنبال سنگ ها و پیداشون کردن . این عمل باعث شد تا وقایع "دستکش بینهایت" آغاز بشه. چون بازگشت این سنگ ها به عالم باعث شد تا ثانوس دوباره بره دنبالشون و ...

 

2- سنگ روح قوی ترین سنگ بینهایت است!

 سنگ روح قوی ترین سنگ بینهایت است! 

در دنیای سینمایی مارول معلوم شده که سنگ روح قوی ترین است! یعنی این موضوع رو در شماره 2 از کمیک "مقدمه جنگ بینهایت" (که اینجا ترجمه شده) فهمیدیم. یعنی در یک جا «وانگ» به دکتر استرنج توضیح میده که این سنگ قوی ترین سنگ بینهایته و قدرتش از همه بیشتره. در صفحه کتابی هم که ما مشاهده میکنیم،  تصویر سیاره ها مشخصه و سرنخ رو به ما داد که که این سنگ در سیاره ای دیگر است.

 

1- یک سنگ بینهایت هفتم هم هست!

یک سنگ بینهایت هفتم هم هست!

در دنیای کمیک مارول یک سنگ بینهایت هفتم هم وجود داره. اسمش هست "جواهر ایگو" (Ego Gem) که به رنگ نارنجی است و در اون عصاره اون موجودی که نابود شد و دیگر سنگ های بینهایت ازش به وجود آمدند وجود داره (یعنی همونی که در ابتدای این مقاله بهش اشاره شد). این سنگ در کراس اور Avengers/Ultraforce توسط «لوکی» پیدا شد (Ultraforce به دنیایی اطلاق میشه که در آن کمیک های شرکت Malibu که زیر مجموعه مارول بود جریان داشت). بعدش این سنگ با 6 سنگ دیگر بینهایت پیوند خورد و موجودی خبیث و نیرومند به نام "نمیسیس" شکل گرفت. بنابراین قهرمانان مارول و شرکت Malibu با هم بر علیه او متحد شدند و شکستش دادند. در آخر به نظر رسید "جواهر ایگو" هم از بین رفت.

 

 

مهدی ترابی مهربانی

 All rights reserved © Spidey.ir 2018

(هرگونه كپی‌برداری و نقل قول از اخبار و مقالات این سایت تنها با ذكر منبع و نام نویسنده مجاز می‌باشد)

مطالب مرتبط:

10 حقیقتی که باید درباره دستکش بینهایت (INFINITY GAUNTLET) بدانید

معرفی ثانوس

رتبه بندی 15 سلاح قدرتمند دنیای کمیک

شماره آخر كمیك "دستكش بینهایت" (THE INFINITY GAUNTLET) ترجمه شد + لینك دانلود مستقیم

10 چیز مهمی که از کمیک "مقدمه جنگ بینهایت" فهمیدیم

10 حقیقتی که باید درباره ثانوس (THANOS) و خانواده اش بدانید

15 شخصیت گمنام دنیای کمیک که به شهرت دست یافتند!

معرفی 10 دشمن برتر "انتقام جویان" (THE AVENGERS)

5 رویارویی برتر مرد عنکبوتی و ثانوس (THANOS)

15 شخصیتی که می توانند بر سلستیال ها غلبه کنند

معرفي نیروی های کیهانی در دنیای مارول

15 شخصیت خبیث برتر دنیای کیهانی مارول

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

Submit to DeliciousSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

دیدگاه‌ها   

#1 ghasem 1397-02-14 08:12
ممنون آقای ترابی در کل سنگ های بی نهایت خیلی عجیب هستن :lol:
#2 mtm 1397-02-14 08:18
ولی الان که فکرش رو میکنم میبینم از همون کمیک "مقدمه جنگ بینهایت" که ما تو سایت ترجمه کردیم مارول به نوعی بهمون گفته بود سنگ روح تو فضاست!
#3 hassan91 1397-02-14 11:52
واقعا کمیک های سیلور سرفر خیلی در این باره نقش داشتن.
استفاده رد اسکال از سنگ فضا هم جالب بود. انگار اونا را به یه جای دیگه منتقل میکرد. خودشم که منتقل شد. واقعا جالبه که هنوز هم برامون سواله. البته من فیلم اونجرز رو فعلا ندیدم.
#4 a.v.s 1397-02-14 13:01
سلام.
بنده یک چند سوال داشتم درباره سنگ های بینهایت:

1- آیا در کمیک ها اشاره شده که قدرت سنگ نفس (Ego Gem) چگونه است؟

2 - در یکی از مقاله های سایت اشاره شد که قطعا سنگ واقعیت قوی ترین سنگ هست. ولی بنظرم سنگ واقعیت قوی ترینه چون میشه باهاش قوانین جهان رو تغییر داد و طبیعتا قدرتش از سنگ روح بیشتره چون با سنگ روح میشه کنترل زندگانی رو بدست گرفت و تاثیر اونقدری روی قوانین خلقت نداره. پس چطور میگویند که سنگ روح قوی ترینه. اون احتمالا برای دنیای سینمایی مارول بوده.
لینک مقاله : spidey.ir/.../...

مکان سنگ روح باید اولش با H شروع میشد. ولی دراصل مکان سنگ در Vormir بود و اولش هم با H شروع نمیشه. آیا منظور مارول به منظومه Helgentar بوده که سیاره Vormir اونجاست؟ چون حرف اول منظومه Helgentar با H شروع میشه.
#5 mobin.md 1397-02-14 13:52
مقاله عالی بود
ممنون استادبه نقل از a.v.s:
سلام.
بنده یک چند سوال داشتم درباره سنگ های بینهایت:

1- آیا در کمیک ها اشاره شده که قدرت سنگ نفس (Ego Gem) چگونه است؟

2 - در یکی از مقاله های سایت اشاره شد که قطعا سنگ واقعیت قوی ترین سنگ هست. ولی بنظرم سنگ واقعیت قوی ترینه چون میشه باهاش قوانین جهان رو تغییر داد و طبیعتا قدرتش از سنگ روح بیشتره چون با سنگ روح میشه کنترل زندگانی رو بدست گرفت و تاثیر اونقدری روی قوانین خلقت نداره. پس چطور میگویند که سنگ روح قوی ترینه. اون احتمالا برای دنیای سینمایی مارول بوده.
لینک مقاله : spidey.ir/.../...

مکان سنگ روح باید اولش با H شروع میشد. ولی دراصل مکان سنگ در Vormir بود و اولش هم با H شروع نمیشه. آیا منظور مارول به منظومه Helgentar بوده که سیاره Vormir اونجاست؟ چون حرف اول منظومه Helgentar با H شروع میشه.

کسی نگفته حتما با H شروع میشه تا اسم تانوس بشه یه فن تئوری بود ممکن بود درست باشه ممکن بود غلط
فک نکنم مارول بخواد اسم منظومه قرار بده
#6 The spider 1397-02-14 15:20
مقاله کاملا بی نقص بود .واقعا نیروهای علم مارول انقدر پیچیده و جذابن که باید خیلی بهشون فکر کنی تا قشنگ درکشون کنی و باهاشون خو بگیری.حداقل من که اینطوریم. سنگهای بینهایت نقش های خیلی مهمی تو کمیک های مارول داشتن.

یه سوال : یعنی هیچ جایی از اون موجود واحد اطلاعت بیشتری نیومده؟
#7 tab 1397-02-14 19:11
یه سوال آیا به قدرت سنگ هفتم هم اشاره شده؟
#8 A_H_A 1397-02-14 23:51
من تو یه جایی خونده بودم سنگ هفتومی هم هست اونجا گفتن سنگ هفتم تمامی قدرت های شش سنگ رو داره :o
#9 mtm 1397-02-16 07:57
به نقل از tab:
یه سوال آیا به قدرت سنگ هفتم هم اشاره شده؟

نه. فقط گفتن عصاره اون موجود واحد در اون ذخیره شده
#10 mtm 1397-02-16 07:57
به نقل از The spider:


یه سوال : یعنی هیچ جایی از اون موجود واحد اطلاعت بیشتری نیومده؟

اطلاعات هر چی بود تو همین مقاله بهش اشاره شد
#11 a.v.s 1397-02-16 13:12
آقای ترابی بنده یک سوال داشتم.
قبلا میگفتند سنگ حقیقت قوی ترین سنگه. چطور الان میگویند سنگ روح قوی ترین سنگه؟ سنگ حقیقت که باید خیلی خطرناک تر از سنگ روح باشه! چون توی کمیک ها اشاره شده که میتونه روی تمام قوانین خلقت تاثیر بزاره.

توی همین مقاله هم گفته شده که سنگ حقیقت قوی ترین سنگ در میان سنگ های بینهایته:
spidey.ir/.../...

البته مستقیم اشاره نشده فقط گفته شده قطعا قوی ترین سنگ به شمار میاد.

پ.ن: بنده به این هم اشاره کنم که Ego Gem، طلایی هست و اون سنگ زمانه که نارنجیه (البته توی MCU اینجوری نیست) و اینکه قبلا هم اشاره شده که یک سنگ بینهایت هشتم هم وجود داره به نام Rhythm Gem که صورتیه.
#12 Cap-Spider Potter 1397-02-16 13:54
#11

بله بله ...
سنگ حقیقت بین سنگ های بی نهایت قوی ترینه...
منتها توی دنیای کمیک... توی مقاله گفته شده :
" در دنیای سینمایی مارول معلوم شده که سنگ روح قوی ترین است"


البته فک نکنم هیچ وقت به قوی ترین بودن سنگ حقیقت (Reality Gem) به شکل مستقیم اشاره شده باشه اما من قبلا که نظرسنجی ها و عقیده کاربران سایت های خارجی رو که چک کردم، گفته بودن قوی ترینه...


قضیه اون سنگ بی نهایت هشتم هم که توی همون مقاله که آدرس دادی گفته شده...
ولی مگه توی عالم کمیک هم بهش اشاره شده ؟؟ من فقط میدونم توی برنامه تلوزیونی The Superhero squad Show بهش اشاره شده... درباره حضورش توی عالم کمیک اطلاعی ندارم
#13 a.v.s 1397-02-16 16:11
به نقل از Cap-Spider Potter:
#11

بله بله ...
سنگ حقیقت بین سنگ های بی نهایت قوی ترینه...
منتها توی دنیای کمیک... توی مقاله گفته شده :
" در دنیای سینمایی مارول معلوم شده که سنگ روح قوی ترین است"


البته فک نکنم هیچ وقت به قوی ترین بودن سنگ حقیقت (Reality Gem) به شکل مستقیم اشاره شده باشه اما من قبلا که نظرسنجی ها و عقیده کاربران سایت های خارجی رو که چک کردم، گفته بودن قوی ترینه...


قضیه اون سنگ بی نهایت هشتم هم که توی همون مقاله که آدرس دادی گفته شده...
ولی مگه توی عالم کمیک هم بهش اشاره شده ؟؟ من فقط میدونم توی برنامه تلوزیونی The Superhero squad Show بهش اشاره شده... درباره حضورش توی عالم کمیک اطلاعی ندارم

ممنون بابت جوابتون.
ولی خودمم فکر نکنم در کمیک به آن اشاره ای شده باشه و تنها چیزی که دربارش پیدا کردم همینی بود که شما گفتید (اینکه در آن کارتون بهش اشاره شده). ولی نگفتم که در کمیک به آن اشاره شده. فقط گفتم که اشاره شده.

پ.ن: راستی جدیدا در نظرات سایت، نوشته ها Bold نمیشوند. یا این مشکل برای همه هست یا این فقط برای منه؟
#14 Twisto 1397-02-16 16:31
به نقل از a.v.s:
به نقل از Cap-Spider Potter:
#11

بله بله ...
سنگ حقیقت بین سنگ های بی نهایت قوی ترینه...
منتها توی دنیای کمیک... توی مقاله گفته شده :
" در دنیای سینمایی مارول معلوم شده که سنگ روح قوی ترین است"


البته فک نکنم هیچ وقت به قوی ترین بودن سنگ حقیقت (Reality Gem) به شکل مستقیم اشاره شده باشه اما من قبلا که نظرسنجی ها و عقیده کاربران سایت های خارجی رو که چک کردم، گفته بودن قوی ترینه...


قضیه اون سنگ بی نهایت هشتم هم که توی همون مقاله که آدرس دادی گفته شده...
ولی مگه توی عالم کمیک هم بهش اشاره شده ؟؟ من فقط میدونم توی برنامه تلوزیونی The Superhero squad Show بهش اشاره شده... درباره حضورش توی عالم کمیک اطلاعی ندارم

ممنون بابت جوابتون.
ولی خودمم فکر نکنم در کمیک به آن اشاره ای شده باشه و تنها چیزی که دربارش پیدا کردم همینی بود که شما گفتید (اینکه در آن کارتون بهش اشاره شده). ولی نگفتم که در کمیک به آن اشاره شده. فقط گفتم که اشاره شده.

پ.ن: راستی جدیدا در نظرات سایت، نوشته ها Bold نمیشوند. یا این مشکل برای همه هست یا این فقط برای منه؟

بله این سنگ مختص اون کارتون خلق شده تازه جزو سنگ های بی نهایت هم نیست چون یه سنگ فیک بود که توسط لوکی ساخته شده بود
#15 A_H_A 1397-02-22 23:56
شما گفتین که سنگای بینهایت دنیا ها نمی تونن نابود شن اما چطوری وقتی کاپیتان آمریکا سعی داشت از برخود دنیا ها جلو گیری کنه سنگا شکستند :-|
#16 omiDeadpool 1397-02-23 05:39
به نقل از A_H_A:
شما گفتین که سنگای بینهایت دنیا ها نمی تونن نابود شن اما چطوری وقتی کاپیتان آمریکا سعی داشت از برخود دنیا ها جلو گیری کنه سنگا شکستند :-|

عزیزم سنگا نشکستن، دستکش شکست!

برای نظر دادن باید عضو سایت شوید