بدترین گروه های ابرقهرمانی دنیای کمیک

بدترین گروه های ابرقهرمانی دنیای کمیک

فکر کنم حدس میزدید قراره این مقاله رو کار کنم، درسته؟!

مقدمه: تیم های سوپرهیرویی در تاریخ دنیای کمیک از قدمت بسیاری برخوردار هستند و خوانندگان دنیای کمیک همیشه از دیدن چند ابرقهرمان زن و مرد که در کنار هم و با کار گروهی با تهدیدات بزرگ میجنگند لذت برده اند. من قبلا در این مقاله به برترین تیم های ابرقهرمانی تاریخ کمیک پرداخته بودم و حالا وقتشه برم سراغ بدترین ها!

مقالات زیر را هم بخوانید:

10 گروه ابرقهرمانی برتر دنیای کمیک

معرفی 25 سازمان مخفی برتر در دنیای کمیک

10 گروه ابرخبیث (SUPERVILLAIN TEAMS) برتر دنیای کمیک

بدترین گروه های ابرخبیث دنیای کمیک

مزخرف ترین شخصیت های دنیای کمیک بوک

بی مصرف ترین ابرقهرمانان کمیک بوکی!

معرفی 10 گروه خبیث برتر مارول

10- خیال پردازان (Daydreamers)

خیال پردازان (Daydreamers)

در دهه 90 میلادی مارول رویدادی داشت که در آن موجودی هیولا مانند و بسیار نیرومند به نام «آنسلات» (Onslaught) از ترکیب ذهن «پرفسور اگزاویر» و قدرت های «مگنتو» به وجود آمد و خیلی از قهرمانان را کشت (درباره این رویداد تو این مقاله توضیح داده شده) در واقع تمام اعضای چهار شگفت انگیز و خیلی از اعضای گروه اونجرز کشته شدند. «فرانکلین ریچاردز» (پسر «رید ریچاردز» و «سوزان استورم») بعد از این نبرد در واقع یتیم شده بود. سپس مادربزرگش او را به مدرسه اگزاویر برد تا یکی از اعضای قدیمی ایکس من به نام «بنشی» (Banshee) ازش مراقبت کنه (فرانکلین در واقع یک جهش یافته به حساب میاد). در این مدرسه فرانکلین با دو جهش یافته نوجوان به نام های «آرتی» و «لیچ» ملاقات کرد . سپس اونا تیمی تشکیل دادند به نام "خیال پردازان" که  دیگر اعضای آن «من ثینگ» (Man-Thing) بود و «هاوارد اردکه»!!! (من ثینگ یکی از شخصیت های ترسناک ماروله که اینجا معرفی شده. هاوارد اردکه هم اینجا). واقعا این اعضا چه ربطی به هم دارند و اصلا هدفشون از تشکیل این گروه چی بود؟!

9- راوجرز (Ravagers)

راوجرز (Ravagers)

گروهی از نوجوانان دارای قدرت فوق بشری که از دست سازمانی به نام N.O.W.H.E.R.E. که میخواست از اونا به عنوان سلاح استفاده کنه فرار کردند. در واقع این سازمان این نوجوانان رو میگرفت و مجبورشون میکرد با هم مبارزه کنند و بعد هر کی زنده میموند رو برای انجام ماموریت های خودش انتخاب میکرد! اونایی که موفق شدند از دستش فرار کنند اسم خودشون رو «راوجرز» گذاشتند. مشکل اصلی این گروه در ایده آن نبود بلکه در اجرای آن بود. چون دی سی سعی کرد بود اعضای گروه را جوری درست کند که کپی برداری از گروه دیگر خودش به نام "تایتان های نوجوان" بودند. در نتیجه شکست خوردند و Ravagers یکی از بدترین سری های New 52 لقب گرفت.

8- چمپیونز (Champions)

چمپیونز (Champions)

ایده این گروه مارول که سال 1975 خلق شد عالی بود ولی متاسفانه سردبیرهای مارول خیلی دخالت کردند و گند زدند بهش. اولش نویسنده ای به نام «تونی ایزابلا» (Tony Isabella) میخواست کمیک خلق کنه درباره ماجراجویی های دو تن از اعضای اولیه ایکس من به نام «مرد یخی» و «آنجل» (این شخصیت ها رو اینجا و اینجا) معرفی کرده ایم. واقعا ایده خوبی بود چون این دو شخصیت پتانسیل بالایی دارند. اما مارول اصرار کرد اعضای گروه باید 5 نفر باشند و در بین آنها یک خدا، یک زن و یک شخصیت ماورا الطبیعه هم باشه. بنابراین ایزابلا «هرکول» ، «بلک ویدو» و «گوست رایدر» رو اضافه کرد. در نتیجه تیمی تشکیل شد به نام «چمپیونز» که اعضایش هیچ ربطی به هم نداشتند و اصلا نقطه اشتراکی بین اونا نبود! یعنی هیچ شیمی بین اعضای گروه نبود، هیچ دلیلی برای اینکه در کنار هم باشند نبود و .. فقط یک سری ابرقهرمان که چند شماره ای با هم بودند و تمام! البته در سالهای اخیر مارول یک گروه دیگر هم به نام چمپیونز داشته که هیچ ربطی به اون چمپیونز اریجینال ندارد. اعضای چمپیونز جدید رو قهرمانان نوجوان مارول مثل «مایلز مورالز» ، «نووا» ، «کامالا خان» و .... تشکیل میدهند که واقعا گروه خوبی هم هستند.

7- شرکت ادغامی (Conglomerate)

شرکت ادغامی (Conglomerate)

" شرکت ادغامی " یک تیم ابرقهرمانی مربوط به شرکت دی سی بود که از سوی شرکت های بزرگ تجاری تامین مالی میشد و به عنوان رقیبی برای گروه "جاستیس لیگ بین المللی" (Justice League International) تشکیل شد. اولش رهبر این گروه «بوستر گولد» (Booster Gold) بود که از شخصیت های محبوب من در دنیای دی سی هستش ولی کلا این تیم زیاد دوامی نداشت. "شرکت ادغامی" در واقع توسط خالقین گروه "جاستیس لیگ بین المللی" یعنی «کیث گیفن» و «جی ام دی متیوس» خلق شد. ایده خوبی هم داشت چون جالبه آدم ببینه ابرقهرمان هایی که پولشون رو یک شرکت میده چطور عمل میکنند. «بوستر گولد» هم شخصیت فان و باحالی داره ولی مساله اینه که دیگر اعضای گروه بسیار خسته کننده و بیخود بودند! اکثرشون هم ناشناخته و گمنام بودند و برخی هم مثل «کولی» (Gypsy)  و «مکسی من» (Maxi Man) و ... بی ربط بودن و معلوم نیست برای چی در گروه حضور داشتند!

6- جاستیس افراطی (Extreme Justice)

جاستیس افراطی (Extreme Justice)

دهه 90 میلادی مصادف شد با ظهور یک کمپانی جدید کمیک بوکی به نام "ایمج" (Image) که در واقع توسط شماری از طراحان سوپراستار و محبوب آن زمان مثل «تاد مک فارلین»، «جیم لی»، «راب لیفیلد» و .. تاسیس شد. کمیک ها و شخصیت های Image   یک مشخصه ثابت و اصلی داشتند که اونم "اغراق" بود! یعنی چون کمیک های این شرکت طراح محور بودند، زیاد به داستان اهمیت داده نمیشد و تنها سعی میشد طراحی ها رو اغراق آمیز و خفن و پر زرق و برق کنند تا نظر خواننده جلب بشه. دی سی هم سعی کرد از این سبک و موج پیروی کنه و گروه "جاستیس لیگ بین المللی" خودش را که به اختصار JLI نامیده میشه رو تبدیل کرد به گروهی به نام «جاستیس افراطی»! «کاپیتان اتم» ، «بلو بیتل» و «بوستر گلد» که از اعضای JLI بودند همچنان در تیم باقی ماندند و شخصیت های جدیدی به نام «ماکسیما» (Maxima) و «مرد شگفت انگیز» (Amazing Man) اضافه شدند. کلا سعی شد جاستیس افراطی نوعی نسخه خفن و خشن از جاستیس لیگ باشد .آنها حتی به کشور به نام Bialya تجاوز کردند! همین موقع بود دی سی فهمید این تیم زیاد کارآیی نداره و تنها بعد از یک سال و 16 شماره کمیک های "جاستیس افراطی" را کنسل و گروه رو منحل کرد .

5- اونجرز دریاچه های بزرگ (Great Lakes Avengers)

اونجرز دریا چه های بزرگ (Great Lake Avengers)

گروهی باحال که طرفداران خودش رو داره ولی حیف اعضایش خیلی نالایق و بی عرضه هستند! در واقع شماری از بیخود ترین قهرمانان تاریخ مارول در این گروه حضور دارند. مثلا رهبر گروه «آقای نامیرا» (Mr. Immortal) هستش که در این مقاله گفتم چه قدرت بیخودی داره! یا مثلا «درمن» (Doorman) و «دختر سنجابی» که باز هم تو مقاله "بی مصرف ترین قهرمانان کمیک بوکی" ازشون یاد شد! «گود بوی» (Good Boy) و «برتای گنده» (Big Bertha) هم که تو این مقاله گفتم چه اسم ضایعی دارند! یکی دیگر از اعضای گروه به نام «پسر چرمی» (Leather Boy) هم کلا اشتباهی عضو گروه شد و هدفش اصلا چیز دیگه ای بود! (متاسفانه اینجا نمیتونم دقیقا بهتون بگم هدفش چی بود!!!). «مرد صاف» (Flat Man) هم که یکی از معدود ابرقهرمانان ه.م.ج.ن.س گرای ماروله و ... میگن این گروه (که به اختصار بهش GLA هم گقته میشه) توسط «جان بیرن» و در شماره 46 از کمیک West Coast Avengers خلق شد و قرار شد «هاکای» بهشون تعلیم بده ولی خیلی زود فهمید که مال این حرفا نیستند! بنابراین خودشون رفتند تیم زدند!

4- جاستیس لیگ دیترویت (Justice League Detroit)

جاستیس لیگ دیترویت (Justice League Detroit)

هواداران دی سی از این نسخه از جاستیس لیگ متنفر هستند! کلا دهه 80 میلادی دی سی به سرش زد ترکیب جاستیس لیگ رو عوض کنه و تنوع در اون ایجاد کنه . بنابراین نسخه های دیگری از جاستیس لیگ ایجاد شد که برخی مثل "جاستیس لیگ بین المللی" عالی بودند و محبوب شدند و برخی هم مثل "جاستیس لیگ دیترویت" مزخرف و منفور! اعضای گروه مشکل اصلی بودند. مثلا Vibe رو داشتیم که دوست داشت برقصه! «فرمانده پولادین» رو داشتیم که تو این مقاله گفته بودم تقلیدی بود از روی «کاپیتان آمریکا» . یا مثلا «کولی» (Gypsy) رو از روی «کیتی پراید» مردان ایکس خلق کردند و ... «ویکسن» (Vixen) هم که دی سی خیلی دوست داشت به عنوان کپی «ولورین» به ما قالب کنه ولی هر چی زور بزنه شخصیت درجه یکی از آب در نمیاد. البته «آکوامن»، «مرد دراز شونده» ، «زاتانا» و «مارشن منهانتر» هم عضو گروه بودند ولی اکثرا خیلی زود آن را ترک کردند. جالب اینه که " جاستیس لیگ دیترویت" با دشمنان مزخرفی هم سر و کار داشتند مثل "دار و دسته رویال فلاش" که اینجا به عنوان یکی از بدترین گروه های ابرخبیث معرفی کرده بودم.

3- قهرمانان تلفنی (Hero Hotline)

قهرمانان تلفنی (Hero Hotline)

سال 1989 به ذهن دی سی رسید که این تیم رو خلق کنه. اعضایش از کسانی تشکیل شده بود که قدرت های فوق بشری شون خیلی عالی یا چشمگیر نبود . به عنوان قهرمان تلفنی عمل میکردند . یعنی هر کسی میتونست بهشون زنگ بزنه و برای هر کاری استخدامشون کنه. اکثرا هم کسانی بهشون زنگ میزدند که مثلا گربه شون بالای درخت گیر کرده بود! خودشون ادعا میکنند که شاید بتمن و سوپرمن به صورت شبانه روزی در دسترس نباشند ولی اونا هستند! بنابراین شیفت شب هم دارند! برخی از اعضای گروه عبارت بودند از: «لاک پشت روانی» ، «مرد رنگین کمانی»، «کله تندر»، «اسفنج زنده» ، «آقای عضله»، «مامان مایکرو ویو» و «دراز شونده»! خودتون قطعا با خوندن اسم های اونا حدس زدید چه خل و چل هایی عضو گروه بودند !

2- آلفا فلایت (Alpha Flight)

آلفا فلایت (Alpha Flight)

«آلفا فلایت» سال 1979 و در سری کمیک های Uncanny X-men خلق شد و بعدش در سال 1983 نویسنده/طراحی برجسته به نام «جان بیرن» (John Byrne) سری اختصاصی کمیک های آلفا فلایت را خلق کرد. این سری تا سال 1994 ادامه داشت و بعدشم چند باری "ری لانچ" (Relaunch) شد (یعنی مارول دوباره از شماره 1 شروع به چاپ آن کرد). ولی واقعا خوانندگان چقدر درباره این گروه اطلاعات دارند؟ احتمالا فقط میدونند که یک گروه متشکل از ابرقهرمانان کانادایی است. برخی هم احتمالا این گروه رو به خاطر یکی از اعضای جنجالی آن به نام «نورث استار» (Northstar) میشناسند که در واقع اولین ابرقهرمان کمیک های جریان اصلی در آمریکا بود که رسما معلوم شد یک ه.م.ج.ن.س گرا میباشد. شایدم بعضی ها این گروه رو به خاطر اتفاق تلخی که در شماره 16 از کمیک New Avengers برایشان افتاد بشناسند. پس میبینید تیمی که 150 شماره ازش کمیک چاپ شده چندان شناخته شده نیست و بیشتر به خاطر مسائل حاشیه ای شناخته میشود. این میراث خوبی برای یک گروه ابرقهرمانی نیست. اما چه چیزی باعث شد آلفا فلایت هرگز تیم برجسته ای نشود؟ دلیلش این بوده که مدام سعی داشت از محبوبیت جهش یافته ها و مردان ایکس استفاده کند و خودش رو به آن وصل کند. به عبارت دیگر اعضای گروه برای خود هویت یا جذابیت مستقل نداشتند و خوانندگان هرگز نتوانستند به طور کامل با آنها ارتباط برقرار کنند. مثلا شخصیتی مثل «پاک» (Puck) عضو گروه بود که در این مقاله گفتم چه اسم مسخره ای دارد! یا مثلا «وایلد چایلد» (Wild Child) که در این مقاله گفتم از روی «ولورین» کپی برداری کرده بود و ... کلا فقط به نظر میرسید چون آقای «جان بیرن» اصلیتی کانادایی داشت و میخواست هر طور شده مارول یک تیم ابرقهرمانی کانادایی داشته باشه این گروه رو خلق کرد و سری اختصاصی اش رو ادامه داد! بیرن خیلی وقتا سعی میکرد به خاطر این که ولورین هم اصلیتی کانادایی دارد و بسیار محبوب است، او را به نوعی به داستان های آلفا فلایت ربط دهد یا کاری کند تا ولورین در آنها حضور افتخاری پیدا کند ولی همانطور که گفته شد آلفا فلایت هرگز چیز دندان گیری نشد!

1- لژیون ابر حیوانات خانگی (Legion of Super-Pets)

لژیون ابر حیوانات خانگی (Legion of Super-Pets)

کلا دی سی از اسم "لژیون" خوشش میاد! یک گروه به نام "لژیون ابرقهرمانان" داره که شماری از بیخود ترین ابرقهرمانان تاریخ کمیک عضوش بوده اند! یک گروه خبیث هم داره به نام "لژیون ابرخبیث ها" که اینجا معرفی شدند. پس چرا یه گروه هم نداشته باشه به نام "لژیون حیوانات خانگی"؟! همانطور که اسمش معلومه اعضای این گروه قبلا افتخار این رو داشتند که حیوان دست آموز ابرقهرمانان باشند  و حالا خودشون یک تیم تشکیل داده بودند!!! مثلا Ace the Bat-Hound که سگ بتمن بود، «کریپتو» که سگ سوپرمن بود یا «استریکی» (streaky) و «کامت» (Comet) که به ترتیب گربه و اسب «سوپرگرل» بودند!!! در هر حال، "لژیون حیوانات خانگی" تونستند به گروه لژیون ابرقهرمانان کمک کنند بر موجوداتی به نام Brain Globes غلبه کنند و از اون به بعد تیم شون شکل گرفت!

سگ سوپرمن

مهدی ترابی مهربانی

All rights reserved © Spidey.ir 2024

(هرگونه كپی‌برداری و نقل قول از اخبار و مقالات این سایت تنها با ذكر منبع و نام نویسنده مجاز می‌باشد)

مطالب مرتبط:

10 گروه ابرقهرمانی برتر دنیای کمیک

معرفی 25 سازمان مخفی برتر در دنیای کمیک

10 گروه ابرخبیث (SUPERVILLAIN TEAMS) برتر دنیای کمیک

بدترین گروه های ابرخبیث دنیای کمیک

مزخرف ترین شخصیت های دنیای کمیک بوک

معرفی 10 گروه خبیث برتر مارول

10 ابرشروری که بدترین اریجین (ORIGIN) را دارند!

15 ابرخبیثی که اسم ضایع دارند!

10 ابرقهرمانی كه بدترین اریجین (ORIGIN) را دارند 

10 ابرقهرمانی كه بهترین اریجین (ORIGIN) را دارند + ویدئو

15 دفعه ای که دشمنان مرد عنکبوتی گوشت انسان خوردند!

بیخود ترين دشمنان مرد عنكبوتی !

15 ابرقهرمانی که اسم ضایع دارند!

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

Submit to DeliciousSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

دیدگاه‌ها   

alizbh
#1 alizbh 1397-04-01 12:22
سلام.ممنون از مقاله خوبتون.دستتون درد نکن.من عضو جدیدم و این اولین کامنتمه.
دی سی چقدر گروه مزخرف داشته 《لژیون ابر حیوانات خارجی》 خدایی این دیگه شورشو در اورده.فقط واسم سواله که چجوری یسری حیوون صحبت میکردن؟
نقل قول کردن
spiderpunisher
#2 spiderpunisher 1397-04-01 13:44
:lol: عالی بود.
فقط سخت ترین کار واسه این مقاله رتبه بندی بود. :lol:
نقل قول کردن
The spider
#3 The spider 1397-04-01 14:45
انگار هر جایی سرک بکشی یه سری ابرقهرمان و گروه بیخود میبینی
مخصوصا کمیکهای GLA رو وقتی خوندم به بیخود و بد بودنشون از ته دل پی برم. ولی اول که چمپیونز رو دیدم خیال کردم این ابرقهرمانای جوان (که خیلی کمیکاشون برام جذابیت نداره) هستن ولی بازم فکر نمی کردم چمپیونز اوریجینال جزو این گروه ها باشن
گروهای های دیگه هم از گروه لژیون حیوانات خانگی خوشم میاد برای سرگرمی و از بین بردن بی حالی خیلی خوبن :lol:
استاد ترابی خسته نباشید ;-)
نقل قول کردن
maximum spidey
#4 maximum spidey 1397-04-01 15:19
ممنون واقعا مقاله ی عالیی و درجه یکی بود...
خیلی از گروه ها تلاش داشتند تا "منحصر به فرد" باشند؛ یعنی ایده ی جدیدی داشته باشند تا خواننده از این تنوع خوشش بیاد اما خب فقط ساخت یک ایده مهم نیست بلکه چگونگی استفاده و پرداختن به اون ایده هم خیلی مهمه که اکثر گروه های داخل لیست مشکل بد استفاده کردن از ایده رو داشتند.
راستی استاد من برام یه سوال پیش اومد واقعا مارول لازم بود که همچین داستان هایی از (north star) بنویسه؟
یعنی بنظر شما کارش درست بود که به طور واضح در داستان هاش به این موضوع اشاره بکنه؟
با تشکر
نقل قول کردن
Mdh
#5 Mdh 1397-04-01 18:04
مقاله جالبی بود...ممنون...
نقل قول کردن
mehran spidey
#6 mehran spidey 1397-04-01 20:06
مقاله خیلی خوبی بود و ازش لذت بردم ، خداییش چه گروه های عجیب و غریبی بودن :o الحق که بدترینشون همون شماره یک بودش :-? راستی دقت کردید اکثریت مال دی سی بودند ، خدایی گاهی اوقات چیز های عجیب و غریب به ذهن نویسندگان دی سی میرسه :o
نقل قول کردن
a.v.s
#7 a.v.s 1397-04-01 20:11
من که نتونستم هیچ کدوم از خلقت این تیم هارو بفهمم و نمیتونم درک کنم که اصلا برای چی خلق شدند. صبر کن ببینم . . . اصلا دلیلی برای خلقشون وجود نداشته. همین جوری الکی خلق شدند!
گروه لژیون ابرحیوانات خانگی خیلی عجیب بود!
درضمن این گروه ها یکی از یکی بدتره! مثلا انتقام جویان دریاچه های بزرگ. بعد که به قهرمانان تلفنی رسیدم به گروه GLA امیدوار شدم!
ولی بیایید روراست باشیم. اصلا دی سی دارک نیست! با وجود این گروه ها که اصلا نیست. اون متعصبینی که میگویند دی سی خوبه چون دارکه و لوس بازی توش نیست یه ذره با این مقالات به اطلاعات خودشون بیافزایند که دی سی همچین هم دارک و خفن نیست!
نقل قول کردن
Marc Spector
#8 Marc Spector 1397-04-01 20:46
...
هیچ وقت با این منطق که حیوانات ابر قهرمانا بتونن ابر قهرمان بشن کنار نیومدم حالا چه برسه به اینکه قدرتشونم داشته باشن.
الفا فلایت هم اسم باحالی داره تو دهن خوب میچرخه،اگر یه نویسنده و طراح خلاق بتونن به درستی کمیک هاشو احیا کنن خوب چیزی در میاد.
راستی استاد اون گروه جاستیس افراطی رو اگر موافق هستید معادل فارسیش یعنی عدالت افراطی رو بنویسید(چون مقاله به زبان فارسی هستش میگم)
باز هم سپاس.خسته نباشید استاد.
نقل قول کردن
IRONMAN24
#9 IRONMAN24 1397-04-01 21:22
فقط گزینه ۱ ://////
نقل قول کردن
Remi_GAMBIT
#10 Remi_GAMBIT 1397-04-02 08:18
سلام استاد و بازهم ممنون بابت مقاله خوبتون.
فقط من یادم افتاد شما میتونستین گروه هایی مثل پاور رنجرز رو هم بیارید یا ایکس فکتور
با تشکر.
نقل قول کردن
mtm
#11 mtm 1397-04-02 08:52
به نقل از Remi_GAMBIT:

فقط من یادم افتاد شما میتونستین گروه هایی مثل پاور رنجرز رو هم بیارید یا ایکس فکتور
با تشکر.

پاور رنجرز که اسباب بازی بود! تو دنیای کمیک خلق نشد
ایکس فاکتور؟ ایکس فاکتور برای چی؟ مگه مشکلی داره؟
نقل قول کردن
mtm
#12 mtm 1397-04-02 08:57
به نقل از maximum spidey:

راستی استاد من برام یه سوال پیش اومد واقعا مارول لازم بود که همچین داستان هایی از (north star) بنویسه؟
یعنی بنظر شما کارش درست بود که به طور واضح در داستان هاش به این موضوع اشاره بکنه؟
با تشکر

درست یا غلطش رو نیمدونم ولی این اتفاق یکی از مهم ترین ها تو تاریخ دنیای کمیکه
چون اولین بار بود که تو کمیک های جریان غالب آمریکا همچین اتفاقی افتاد
نقل قول کردن
Mdh
#13 Mdh 1397-04-05 02:22
آقای ترابی مورد شش سطر اول دهه، همچنان دده نوشته شده...
اشاره کرده بودم و کامنتم ادیت شد، اما متن اصلاح نشده...
نقل قول کردن
mtm
#14 mtm 1397-04-05 07:45
به نقل از Mdh:
آقای ترابی مورد شش سطر اول دهه، همچنان دده نوشته شده...
اشاره کرده بودم و کامنتم ادیت شد، اما متن اصلاح نشده...

مرسی. الان دیگه اصلاح شد
نقل قول کردن
Natasha
#15 Natasha 1402-10-23 19:02
Very good site you have here but I was wanting to know if you knew
of any message boards that cover the same topics talked about here?

I'd really like to be a part of community where I can get comments from
other knowledgeable people that share the same interest.

If you have any recommendations , please let me know.

Thanks!
نقل قول کردن
اسپایدی من
#16 اسپایدی من 1402-10-24 00:22
مقالات این سایت گنجینه ای بی بدیل از معلومات و دانش کمیک بوکی ان
نقل قول کردن
Jina
#17 Jina 1403-01-13 11:13
Nice post. I was checking continuously this site and I am impressed!

Extremely helpful information specially the last phase :)
I maintain such info much. I was looking for this particular info for a very
long time. Thanks and good luck.
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

42

مردعنکبوتی سیمبیوتی

کمیک های پادشاه سیاه پوش - فارسی - کامل

پاسخ به سئوالات مردعنکبوتی

مقالات اسپایدرمن راهی به خانه نیست

حقایق کمیک بوکی

گرین گابلین

50

تاپ 20 - سایت spidey.ir

27

کمیک امپراتوری مخفی

توطئه کلونی

دنیای ونومی

41

Telegram     Facebook    Youtube red

Aparat     Instagram     Discord                                                                                   

کمیک بوک های امازینگ اسپایدرمن

نکات جالب مرد عنکبوتی

14

18

26

15

بزرگان تاریخ اسپایدرمن

006

0010

21

31

29