رتبه بندی دشمنان مرد عنکبوتی در فیلم های سینمایی

رتبه بندی دشمنان مرد عنکبوتی در فیلم های سینمایی

تصمیم گرفتم به مناسبت انتشار نسخه بلوری مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه این مقاله را تقدیم شما کنم.

مقدمه: "مرد عنکبوتی : بازگشت به خانه" هفتمین فیلمی است که مرد عنکبوتی در آن حضور یافته است. یعنی ما از سال 2002 که نخستین فیلم سینمایی اسپایدرمن به کارگردانی «سم ریمی» ساخته شد، تا به حال 7 بار اسپایدرمن را در فیلم های سینمایی دیده ایم. ضمن اینکه این فیلم آغازی است بر سومین فرنچایز سینمایی مرد عنکبوتی و این یعنی ما زیاد مرد عنکبوتی دیده ایم و خواهیم دید! بسیاری از شخصیت های خبیث و دشمنان کلاسیک مرد عنکبوتی در دنیای کمیک در فیلم های سم ریمی، مارک وب و جان واتس مورد استفاده و اقتباس قرار گرفته اند و در آینده نیز قطعا دشمنان دیگری را بر پرده عریض سینما خواهیم دید. برخی از این شخصیت ها به طور وفادارانه ای به تصویر کشیده شده اند و ماندگار و قدرتمند بوده اند برخی هم به معنای واقعی کلمه گند بودند (حداقل میشه این عبارت رو برای اون شخصیتی که «توفر گریس» نقشش رو بازی کرد، به کار برد!).

در کل مجموعه دشمنان مرد عنکبوتی (Spider-Man’s rogues gallery) بسیار درخشان هستش و برخی از بهترین و نمادین ترین شخصیت ها را شامل میشود. برخی از مهم ترین و بزرگترین دشمنان مرد عنکبوتی تا به حال در فیلم های ظاهر شده اند (حتی بیش از یک بار) و این سئوال مطرح میشه که دیگه کی مونده ازش استفاده بشه؟ اما همانطور که در بازگشت به خانه دیدیم و در این مقاله خواندیم مرد عنکبوتی اونقدر دشمن جذاب داره که حالا حالا ها میتونند در سینما بدرخشند. در هر حال این مقاله را شما میکنیم که در آن ویلن های سینمایی اسپایدرمن رتبه بندی شده اند.

نکته مهم: این مقاله را با کمک گرفتن از مقالات استاد ترابی نوشته ام.

 

15- ونوم (Venom)

 ونوم (Venom)

آه .. مرد عنکبوتی 3. واقعا حیف که فرنچایز شگفت انگیز استاد ریمی باید با چنین فیلمی خاتمه پیدا میکرد. اشتباهات زیادی در این فیلم رخ داد. شاید مهم ترین اشتباه این بود که «توفر گریس» برای نقش «ونوم/ادی براک» برگزیده شد. این در حالیه که این فیلم دو شخصیت منفی دیگر نیز داره و همچنین یک عشق دوم برای پیتر پارکر و البته یک سکانس زجر آور از پیتر emo که در خیابان های نیویورک میرقصه! ونوم را به زور در یک سوم نهایی داستان چپانده اند؛ داستانی که همین جوری هم خیلی شلوغه. او کار و انگیزه خاصی هم نداره جز اینکه از پیتر متنفر باشه. سونی واقعا ریمی را مجبور کرد از ونوم استفاده کنه (ریمی بارها اعلام کرده بود که از این شخصیت تنفر داره). البته ریمی سعی کرد که از ادی براک یک شخصیت قابل قبول بسازه تا به قول خودش نقطه مقابل اسپایدرمن یا anti-spiderman باشه ولی این مساله هم به مذاق تماشاچی ها خوش نیامد.

 

14- گرین گابلین در فیلم مرد عنکبوتی شگفت انگیز 2

 گرین گابلین در فیلم مرد عنکبوتی شگفت انگیز 2

در فیلم مرد عنکبوتی شگفت انگیز 2 شاهد بودیم که هری آزبورن به عنوان بهترین دوست پیتر پارکر، وارد زندگی اش شد. هری برگشت به منهتن نیویورک و دید که پدرش، نورمن، به خاطر یک بیماری ژنتیکی داره میمیره. این بیماری به سرعت در هری هم  بروز کرد. بعدش او به این نتیجه میرسه که فقط خون اسپایدرمن میتونه جونش رو نجات بده. ولی وقتی اسپایدرمن میگه نه، هری ازش متنفر میشه! بعدشم به سرعت میره زره نورمن رو پیدا میکنه، گرین گابلین میشه، گوئن رو میدزده و زندگی پیتر را کاملا نابود میکنه و آخر فیلم هم معلوم میشه برای اینده هم نقشه داره. مرد عنکبوتی شگفت انگیز 2 نیز یکی دیگر از فیلم هایی بود که از تکثر شخصیت های خبیث رنج میبرد. ضمن اینکه بر خلاف فیلم های قبلی که اختلاف پیتر و هری ظرف سه فیلم به اوج خودش رسید ولی اینجا در طول فقط یک فیلم همه چیز به سرانجام میرسه. یعنی "دنیا سازی" (world building) یا بهتره بگیم فرنچایز سازی سونی از درام و قصه پیشی میگیره. و البته شخصیت پردازی هری از بیخ و بن غلطه. چون او هرگز در دنیای کمیک چنین شخصیت خبیث و بدذاتی نبود که گوئن رو بکشه.

 

13- راینو (The Rhino)

راینو (The Rhino)

راینو یا کرگدن با اسم اصلی «الکسی سیستوویچ» که نقشش را «پل جیاماتی» در فیلم مرد عنکبوتی شگفت انگیز 2 بازی کرد، تقریبا فقط حضور داره تا داد و فریاد بزنه و نابود کنه و البته اسپایدرمن هم ضایعش بکنه! فقط همین. خود بازیگرش در مصاحبه ها گفته بود که از بچه گی عاشق این شخصیت بوده ولی نقش رو قبول کرده تا اینکه فرصت بکنه تا جای ممکنه به صورت اغراق آمیز و بامزه راینو را به تصویر بکشه. به همین خاطره که یک بار هر دو دستش رو از فرمان کامیونش برمیداره تا با مسلسل به اسپایدرمن شلیک کنه! مبارزات مرد عنکبوتی در ابتدا و انتهای فیلم بسیار فان و جالب هستند ولی داستان را پیش نمیبرند یا باعث رشد شخصیت نمیشوند. برای فیلمی که خبیث زیاد داشت به نظر میرسه راینو دیگه واقعا زیادی بود. ولی در عین حال ایده وصل كردن او به پایان فیلم در قالب راینو را تحسین كردم. او كاملا مختصر و مفید است و همان كاركردی را دارد كه  «مترسك» در فیلم "شوالیه تاریكی" داشت یا «لیپر» در فیلم "كاپیتان آمریكا: سرباز زمستانی". «جیاماتی» هم نقش راینو رو همانطوری بازی میكند كه باید بازی كند. کلا زیاد نباید راینو را جدی گرفت و جیاماتی هم دقیقا همین کار را کرده!

 

12- شوکر (The Shocker)

 شوکر (The Shocker)

در واقع "مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه" دو تا شوکر داره که نقش آنها را لوگان مارشال گرین و بوکیم وودباین بازی میکنند. والچر میزنه و اولین شوکر رو که «جکسون برایس» نام داره میکشه (البته به نظر نمیاد واقعا میخواست این کار رو بکنه) چون وقتی به برایس گفت از گروه اخراجه، تهدید کرد میره لوش میده. بعدش تجهیزات شوکر به هرمان شولتز سیاه پوست میرسه و شوکر جدید میشه. شولتز و اسپایدی با هم نبرد میکنند . مثلا در انتهای فیلم که آخرش اسپایدی او را به اتوبوس مدرسه تارمالی میکنه. این در حالی هستش که شوکر نزدیک بود مرد عنکبوتی رو بکشه و اگه «ند» به موقع نرسیده بود شاید این کار رو میکرد. در مجموع شوکر به هدفی که سازندگان این فیلم برایش در نظر داشتند میرسه. واقعا جالب بود که خبیث هایی مثل آدریان تومز، هرمان شولتز و مک گارگن رو به صورت خلافکاران خیابانی (street-level criminals) به تصویر کشیدند چون با دنیای جدید این فرنچایز کاملا همخوانی داره.

 

11- بون سا مک گرا (Bone Saw McGraw)

بون سا مک گرا (Bone Saw McGraw)

«رندی ساوج» ملقب به Macho Man از بزرگترین کشتی کج کاران تاریخ است که یک نقش آفرینی ماندگار در قالب حریف پیتر پارکر در مرد عنکبوتی 1 به نام «بون سا مک گرا» از خودش به یادگار گذاشت. خدا رحمتش کند ... انگیزه او مشخصه. کسی هستش که به خاطر پول در مسابقات احتمالا غیر قانونی کشتی کج شرکت میکنه و همه حریفان خودش رو هم لت و پار کرده تا اینکه این پسر از راه  میرسه و باعث میشه خجالت بکشه. حضور این شخصیت اولا دقیقا با اریجین مرد عنکبوتی مطابقت داره (چون او در اولین کمیک خودش با کشتی گیری به نام «کراشر هوگان» مبارزه کرد) . ضمن اینکه  به ما به عنوان تماشاچی نشون میده مرد عنکبوتی چه قدرت هایی داره. صحنه هایی که مک گرا در آن هست ساده و موثر هستند و نوعی تنش دراماتیک در حال افزایش هم در آنها هستند. و البته خود اسپایدرمن فکر میکنه مثل اب خوردن میمونه ولی ناگهان میترسه چون باید در مسابقه قفس (cage match) حاضر بشه. بون سا مک گرا یک حریف fun و موثره که دشمن خوبی برای قهرمان ماست چون هم اریجین او را پیش میبره و هم اینکه باعث بلوغ شخصیتی او میشه.

 

10-   قاتل عمو بن (Uncle Ben’s Killer)

   قاتل عمو بن (Uncle Ben’s Killer)

قاتل عمو بن در دنیای کمیک اسمش هست «دنیس کارادین» که اینجا میتونید راجع بهش اطلاعات کسب کنید. او در سه گانه مرد عنکبوتی ساخته سم ریمی هم قاتل عمو بن بود البته تا مرد عنکبوتی 3! چون تو اون فیلم معلوم شد در واقع مرد شنی قاتل عمو بنه (البته به طور غیر عمدی). در هر حال این شخصیت همیشه نقش کوچک ولی بزرگی در دنیای مرد عنکبوتی داره چون باعث میشه پیتر پارکر به یک قهرمان تبدیل بشه. بعد از اینکه پیتر مسابقه خودش رو با «مک گرا» برنده میشه،  متوجه میشه که مدیر این مسابقات نمیخواد بهش پولی که وعده داده بود رو بده.  پس برای تلافی وقتی دزد میاد اونجا جلویش را نمیگیرد و همین اقا هم باعث مرگ عمویش میشود. پیتر رفت دنبالش و تا مرز کشتنش هم پیش رفت ولی او خودش سقوط کرد از ارتفاع و مرد . در نتیجه این اتفاقات، پیتر باارزش ترین درس خودش می آموزد: قدرت زیاد مسئولیت زیادی به همراه دارد. این لحظه و همچنین لحظه مرگ عمو بن از قدرتمند ترین و عاطفی ترین لحظات در فیلم های مرد عنکبوتی هستند.

 

9- لیزارد (The Lizard)

 لیزارد (The Lizard)

دکتر «کرتیس کانرز» ملقب به «لیزادر» به عنوان خبیث اصلی فیلم مرد عنکبوتی شگفت انگیز برگزیده شد. درست مثل دنیای کمیک، لیزارد که نقشش رو «ریس ایفانز» بازی میکرد، به نوعی پدر یا بهتره بگیم مرشد برای پیتر پارکر تبدیل میشه. ضمن اینکه یک دست هم بیشتر نداشت و روی باز رشد اعضای بدن ازمایش و تحقیقات انجام میداد و ... ولی ایندفعه این کارها رو برای شرکت "آزکورپ" میکرد. متاسفانه به جز چند صحنه نبرد هیجان انگیز بین مرد عنکبوتی و لیزارد ، مواد و خوراک زیادی برای ساختن یک ویلن عالی در شخصیت لیزارد یافت نمیشود و به همین دلیل او رتبه بهتری ندارد. آرک کانرز و شخصیت او به نظر خیلی شبیه به نورمن ازبورن در فیلم مرد عنکبوتی 1 است . او هم مثل نورمن، آزمایشات عجله ای و خطرناک انجام میده در حالی که تحت فشاره تا زودتر به نتیجه برسه. و درست مثل نورمن روی خودش امتحان میکنه و تبدیل به شخصیت خبیثی میشه و البته سعی داره برای پیتر هم الگو باشه. بنابراین او نسخه کم رمق نورمن آزبورن است. استاد ترابی هم در نقد خود برای فیلم مرد عنکبوتی شگفت انگیز درباره لیزارد چنین نوشت:

همانطور كه حدس می‌زدم «لیزارد» نتوانسته دشمنی تمام عیار برای اسپایدرمن باشد و به یكی از نقاط ضعف فیلم تبدیل شده. البته خدا وكیلی «ریس آیفنز» بازیگر خوبی است ولی نقشی كه به او سپرده شده به قدر كافی عمق و كشش ندارد. در واقع لیزارد هرگز یكی از دشمنان درجه یك اسپایدرمن در كمیك استریپ هایش نبوده و در فیلم هم به نظر می‌رسد به محض آنكه دكتر كانرز به لیزارد تبدیل می‌شود دیگر از انگیزه كافی و جالبی برای خبیث بودن برخوردار نیست. نكته دیگر این است كه از آنجائیكه لیزارد كاملاً توسط رایانه و CGI خلق شده، در تضادی آشكار با محیط جدی و واقع گرایانه فیلم قرار می‌گیرد.

8- الکترو (Electro)

 الکترو (Electro)

خیلی از منتقدین او را كاراكتری ضعیف با انگیزه هایی كلیشه ای در فیلم مرد عنکبوتی شگفت انگیز 2 نامیدند و با شخصیت هایی مثل «ریدلر» در فیلم "بتمن برای همیشه" و ... مقایسه اش میکنند. خیلی ها هم میگویند كه او فقط چون مرد عنكبوتی اسمش را در میدان تایمز فراموش كرد، دشمنش شد! در حالیكه اصلا اینطور نیست و برای من الكترو و انگیزه هایش برای خباثت كاملاً منطقی و باور پذیر هستند چون مكس یك آدم سرخورده و به قول  معروف "عقده ای" است. كاملاً معلومه مکس از كمبود محبت رنج میبرد و هیچ کس آدم حسابش نمیکند. كافی است به صحنه برداشتن كیك از داخل یخچال و حرف زدن های او با خودش توجه كنید تا متوجه عمق مشکلات روحی - روانی او بشوید. ولی مساله اینه که به مرد عنکبوتی امیدوار میشود اما بعدش حس میکنه بهش خیانت کرده. با این حال فكر میكنم حضور الكترو در فیلم اضافی است و ای كاش فقط «گرین گابلین» را به عنوان شخصیت خبیث داشتیم. دیالوگ هایی كه هم از زبان الكترو میشنویم عمدتاً كلیشه ای و کارتونی هستند . انصافا «جیمی فاكس» خیلی سعی كرده از الكترو یك خبیث قابل ترحم بسازد ولی او هرگز از سطح یک ویلن متوسط فراتر نمیرود.

 

7- کامئوهای بروس کمبل (Bruce Campbell Cameos)

 کامئوهای بروس کمبل (Bruce Campbell Cameos)

رفیق فابریک سم ریمی کسی نیست جز بروس کمبل بزرگ که با سری فیلم های Evil Dead ریمی مشهور شد  و از آن موقع به حالتی مقدس و Cult در بین علاقمندان به آثار ترسناک و فانتزی  دست یافته. پس دلیلی نداشت ریمی از او برای فیلم های مرد عنکبوتی استفاده نکنه. بروس در مرد عنکبوتی 1 نقش اون جارچی مسابقه کشتی کج رو بازی کرد که اتفاقا خودش هم بود که نام مرد عنکبوتی شگفت انگیز رو به پیتر پارکر داد و گرنه ممکن بود تا آخر عمر Human Fly نامیده میشد! در قسمت دوم هم که در نقش آن  دربان اعصاب خرد کن،  پدر پیتر را درآورد! و در قسمت سوم هم که مسئول اون رستورانی بود که پیتر داخلش از مری جین میخواست خواستگاری کنه. چیزی که مهمه اینه که تک تک این کامئو ها واقعا لذت بخش و fun بود.حالا چرا من ایشون را وارد این لیست کردم؟ چون به نظرم در کل پیتر را اذیت کرد و دوما به خاطر اینکه این کامئو ها قرار بود در مرد عنکبوتی 4 به این نتیجه برسه که بروس کمبل در تمام این مدت یکی از دشمنان معروف مرد عنکبوتی به نام  «میستریو» بوده!

 

6- جیمز جونا جیمسون (J. Jonah Jameson)

جیمز جونا جیمسون jjj

«جی کی سیمونز» در نقش سردبیر بداخلاق و خسیس دیلی بیوگل که البته رئیس پیتر پارکر هم هست واقعا perfect بود. او بهترین و کامل ترین نمونه اقتباس از یک شخصیت کمیک بوکی به شمار می آید. در طول فیلم های سم ریمی ، جیمسون مانع اصلی بر سر وجهه مثبت مرد عنکبوتی در جامعه و همچنین موفقیت های پیتر پارکر است. هر چی اسپایدی کار خوب میکنه ولی باز فایده نداره و او مقالات انتقادی بیشتری راجع بهش مینویسه. فقط کاش درست مثل دنیای کمیک شاهد بودیم که جیمسون در خلق شخصیت «عقرب» یا روبات های "قاتل عنکبوت" هم دست دارد! درسته که او لحظه های شاد و کمدی زیادی خلق میکند ولی همیشه زندگی پیتر را زهر مار کرده.

 

5- مرد شنی (The Sandman)

سندمن - مرد شنی - مرد عنکبوتی 3

فیلم مرد عنکبوتی 3 با اون تصمیمی که گرفت تا مرد شنی رو به عنوان قاتل اصلی عمو بن معرفی کنه واقعا گند زد . درسته که این تصمیم باعث شد تا پیتر پارکر ازش متنفر بشه و دلیلی برای مبارزه باهاش پیدا کنه ولی آیا نمیشد دلیل دیگری برای این موضوع انتخاب کرد؟ اونا این همه سال تو دنیای کمیک واسه چی دارند با هم میجنگند؟! ولی از این مساله که بگذریم باید قبول کرد که مرد شنی با بازی «کریس هیدن چرچ» یک خبیث عالی بود. قدرت های شگفت انگیزی داره و با توجه به بودجه بالا و زحمت های فراوانی که برای ساخت جلوه های ویژه این فیلم کشیده شد، واقعا صحنه های شگفت انگیزی با حضور مرد شنی خلق شد. ضمن اینکه شخصیت او هم  مثلا با دکتر اختاپوس یا گرین گابلین که بیشتر به سمت تکنولوژی تمایل داشتند فرق داشت. داستان غم انگیز تبدیل شدن او به شخصیتی خبیث و عشقی که به دخترش بیمارش داشت نیز باعث شد خبیث ماندگاری بشه. البته کاش در پایان فیلم به اون هیولای بزرگ تبدیل نمیشد!

 

 4- هری آزبورن (Harry Osborn)

هری آزبورن (Harry Osborn)

«جیمز فرانکو» بازیگر بزرگیه ولی وقتی در فیلم های مرد عنکبوتی نقش «هری آزبورن» را بازی میکرد چندان شناخته شده نبود. شخصیت پردازی کارکتر هری ازبورن بسیار دقیق و وفادار به دنیای کمیک بود. او اسپایدرمن رو به خاطر مرگ پدرش ملامت میکنه و از پیتر هم دلخور میشه چون هویت اسپایدرمن رو بهش لو نمیده و ازش محافظت میکنه. و در نهایت وقتی میفهمه پدرش گرین گابلین بوده، خودش هم خبیث میشه و با اسپایدرمن میجنگه. البته انصافا لباسی که در مرد عنکبوتی 3 بر تن کرد و باهاش به اسپایدرمن حمله کرد واقعا بیخود بود (درست مثل لباس پدرش). اما تصمیمی که در پایان فیلم میگیره و به یاری پیتر میاد تا با ونوم و مرد شنی بجنگه بسیار درسته . و البته  مرگ او نه تنها بسیار سوزناك است (به خصوص به لطف موسیقی معركه اقای «كریستوفر یانگ») بلكه به بهترین شكل به كمیك های  مرد عنكبوتی هم وفادار است (به عبارتی دیگر، هری در نتیجه عملی فداکارانه جان خود را از دست میدهد) . بدون شک پایانی كه برای هری ازبورن در سه گانه ریمی در نظر گرفته شد، با وجود اینكه قابل پیش بینی بودن ، اما منطقی ترین و بهترین پایان ممكن برای این شخصیت مهم است.

 

3- والچر (The Vulture)

 والچر (The Vulture)

مرد عنکبوتی : بازگشت به خانه دو مشکل رو به طور همزمان حل میکنه. یعنی نه تنها برای دنیای سینمایی مارول (MCU) یک خبیث عالی که میشه باهاش ارتباط برقرار کرد، خلق میکنه بلکه  یکی از دشمنان کلاسیک مرد عنکبوتی را که سالها بود زمزمه حضورش را در دنیای سینمایی میشندیم را وارد عرصه میکنه. این شخصیت را که نقشش را «مایکل کیتون» بازی میکنه بر خلاف خیلی از دشمنان MCU قصد حکومت بر جهان یا تسخیر آن را ندارد. او یک مرد دوستدار خانواده است که به خاطر بی عدالتی اجتماعی به یک خبیث تبدیل میشود. به قول خودش دنیا دیگه عوض شده و او هم باید عوض میشد. خبیث شدن او از یک منظر دیگر نیز منطقی است چون واقعا آدم از خودش میپرسه وقتی اونجرز یا دیگر قهرمانان مارول با دشمنان خودشون جنگ میکنند، چه بر سر تجهیزات بر جای مانده میاد؟ واقعا کسی نیست پیداشون کنه و ازشون سلاح درست کنه؟ همچنین والچر به قدر کافی قوی، تهدید آمیز و خطرناک است که برای مرد عنکبوتی نوجوان ما دشمنی قابل توجه باشد. با این حال او هنوز هم به یک سری اصول عقیده دارد و با اینکه میتونست مرد عنکبوتی رو در چندین مورد بکشه ولی چون جون دخترش رو نجات داده بود از این کار صرف نظر کرد یا در زندان هویتش رو لو نداد. همه اینها باعث شده خبیثی جذاب از والچر در فیلم بازگشت به خانه ببینیم که حتی از دنیای کمیک هم پیشی میگیره.

 

 

2- گرین گابلین (Green Goblin)

 گرین گابلین (Green Goblin)

هر چند برخی از دیالوگ هایی كه از زبان گرین گابلین به گوش میرسند تا حدی كلیشه ای و كارتونی هستند اما نقش آفرینی «ویلم دفو» استثنایی است. صدا، نحوه بازی، زبان بدن (body language) و حضور قدرتمندانه دفو در جلد گرین گابلین باعث میشود تا لباس مسخره ای كه بر تن دارد فراموش كنیم. قطعاً اوج هنرنمایی او در صحنه ای متجلی میشود كه روبروی آینه با خودش حرف میزند و به بهترین شكل ممكن شخصیت دوگانه اش را به نمایش میگذارد. در حقیقت، او كاری كرده تا این صحنه كه میتوانست به راحتی مضحك از آب در بیاید، فراموش نشدنی و حتی ترسناك شود. در کل در فیلم نخست سم ریمی تعادل مناسبی بین پیچیدگی ها و انگیزه های نورمن آزبورن و سقوط او به ورطه جنون و خشونت مشاهده میکنیم. و البته رابطه اش با پسرش هری هم از نقاط قوت اصلی شخصیت پردازی اوست. کلا او یک چالش همه جانبه برای اسپایدرمن بود: فیزیکی، عاطفی و ذهنی.

این فیلم به طور موثری سقوط، مرگ و میراث نورمن آزبورن را که در تاریخ کمیک های مرد عنکبوتی بسیار غنی و عمیق هستند مورد اقتباس قرار  میدهد و در داخل یک فیلم جذاب جا میدهد و در عین حال پایه و اساس دنیای مرد عنکبوتی را هم بنا میکند چون گرین گابلین به پیتر درس باارزشی میدهد و آن درس این است که اگه همینطور به مرد عنکبوتی بودن ادامه بدهد عزیزانش ممکن است آسیب ببینند. و این اساس و شالوده مرد عنکبوتی است.

 

1- دکتر اختاپوس (Dr. Octopus)

دکتر اختاپوس (Dr. Octopus)

همه می دانند مرد عنکبوتی 2 بهترین فیلم های کمیک بوکی است . فیل پر بود از نقاط قوت ، بازی های خوب ، اکشن فوق العاده ، دیالوگ های قوی ، موسیقی عالی ، شخصیت و پردازی عالی و مثال های فراوان دیگر . اما قسمت بزرگی از موفقیت فیلم زیر سایه شرور فیلم شکل می گیرد که آن کسی نیست جز دکتر اختاپوس . شخصیت او بسیار عالی به تصویر کشیده شد(طوری که در بیشتر مواقع حتی از کمیک ها بهتر بود) و تبدیل شدنش از آن دکتر آرام به یک خبیث تمام عیار کاملا قوی دیده شد .  بازی خوب آلفرد مولینا و صحنه های اکشنی که در آن ها حضور داشت و سکانس پایانی حضورش ، همه و همه باعث شدند که بتوان به جرات گقت :"این همون چیزی هست که می خواستم".

«آلفرد مولینا» با تمام قدرت به این كاراكتر جان بخشیده. او دكتر اختاپوسی را تحویلمان میدهد كه ابتدا یك مرد حرفه ای مصصم و همچنین یك همسر مهربان است. واكنش او نسبت به شور و شوق پیتر كاملاً حقیقی جلوه میكند زیرا پیتر او را یاد جوانی های خودش میاندازد. در ضمن، او نوعی رابطه استاد شاگردی میان خود و پیتر ایجاد میكند كه در نوع خود بسیار جالب است (اين رابطه بعداً روی رابطه اش با اسپایدرمن تاثیر میگذارد و دشمنی اش را با او عمیق تر، شخصی تر و ملموس تر میكند). سپس وقتی اكتاویس دچار حادثه میشود و تحت كنترل آن بازوهای مكانیكی قرار میگیرد، مولینا همان هیولایی میشود كه در كمیك های اسپایدرمن از دكتر اختاپوس سراغ داریم. همین تضاد شخصیتی باعث شده تا دكتر اختاپوس در دام كلیشه هاي مرسوم هاليوودي نیافتد و شخصیتي خبیث جذاب و باورپذیری در طول فیلم باشد.

نظر شما چیست؟ با این رتبه بندی موافق هستید؟

سارا عفتی

سارا عفتی

All rights reserved © Spidey.ir 2017

(هرگونه كپی‌برداری و نقل قول از اخبار و مقالات این سایت تنها با ذكر منبع و نام نویسنده مجاز می‌باشد) 

مطالب مرتبط:

نقد و بررسی فیلم های سینمایی مرد عنكبوتی

سنجش ویلین های قبلی آثار مرد عنکبوتی - آیا والچر میتواند بهترین شود ؟

10 دشمن برتر مرد عنکبوتی

برترین خبیثان فیلم های کمیک بوکی

معرفی معروفترین دشمنان مرد عنکبوتی

5 مبارزه برتر مرد عنكبوتی با دكتر اختاپوس

معرفی دشمنان اصلي مرد عنكبوتی: دكتر اختاپوس (DOCTOR OCTOPUS)

بیخود ترين دشمنان مرد عنكبوتی !

15 شخصیت مارول که توسط دیگر استودیوهای هالیوودی نابود شدند!

30 صحنه برتر فیلم های مرد عنكبوتی- قسمت اول

30 صحنه برتر فیلم های مرد عنكبوتی- قسمت دوم

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

Submit to DeliciousSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

دیدگاه‌ها   

#1 Ultimate Comic Fan 1396-07-14 15:44
اولش بگم که من امروز Homecoming رو دیدم، باید بگم عالی بود! نقش آفرینی همه ی بازیگرا عالی بود، مخصوصا جیکوب باتالون و مایکل کیتون که من خیلی خوشم اومد ازشون. (مگه میشه از کیتون خوشم نیاد؟!)
خب حالا بریم سر مقاله...
قطعا که داک آک بهترین ویلن اسپایدی توی سینما بوده و احتمالا حالا حالا ها کسی قرار نیست جاشو بگیره؛ گرین گابلین هم خوب بود ولی از نظر من والچر بهتر بود، به هرحال هر دو خوب بودن؛ با هری و سندمن هم موافقم مخصوصا سندمن که بیشتر به خاطر نقش آفرینی خود توماس چرچ خوشم میاد ازش؛ جیمز جونا جیمسون...مرد بدخلاق مورد علاقه همه!‌ نقش آفرینی سیمونز هم حرف نداشت و انگار خود جیمسون بود که از پانل یه کمیک اسپایدرمن زده بود بیرون! واقعا امید وارم در نقش کمیسر گوردون توی جاستیس لیگ هم بدرخشه؛ الکترو و لیزارد هم در نوع خودشون خوب بودن مخصوصا لیزارد، البته من واقعا با شکل و قیافه لیزارد مشکل داشتم ولی به هرحال خوب بود؛ شوکر یا بهتره بگم شوکر ها هم توی Homecoming خوب بودن و من یکی که راضی بودم، البته لوگان مارشال گرین شوکر بهتری بود؛ سه ویلن آخر هم که...اصلا بیخیالشون!
#2 Captain Steve Lover 1396-07-14 16:10
مقاله كامل و عالى ...اين مقاله رو انگار جايي خونده بودم و شما ترجمه كرديد...
بهرحال هركس نظرى داره به شخصه ادريان تومز رو بيشتر از نورمن ازبورن دوست داشتم چون ادريان تومز "هيچ ايرادى نداشت" ولى نورمن ازبورن "كاستومش" افتضاح بود...ولى بقيه مواردش عالى بود...
داك آك هم كه بهترينه...جاي بحث نداره...در مورد الكترو و ونوم هم كه واقعاً حيف شدن...چه لحظاتى ميشد با اينا خلق كرد اگر درست و به وقتش ازشون اقتباس ميشد...
ليزارد هم بد نبود ولى بنظرم پتانسيل اينو نداشت كه ويلين اصلى يك فيلم اختصاصى مرد عنكبوتى باشه...هرى ازبورن تو فيلم tasm عالى بود ولى گرين گابلينى كه ارائه داده شد بد بود...
مرد شنى هم بخاطر بازيگر فوقالعادش واقعاً عالى بود...ولى برخى ايرادات در فيلمنامه ي مَرد عنكبوتى ٣ روش تاثير گذاشت...
.......
فقط اون قسمت مقاله كه گفت ((مشكل ويلين Mcu رو حل كرد...))
راستش اصلاً فاز بعضيا كه ميگن Mcuمشكل ويلين داره رو درك نميكنم...
همونطور كه
Mandarin
Ronan
Ultron
Whiplash
Malekith
رو ميبينيد بايد
Ego
Vulture
Loki
Zemo
Winter Soldier
Red Skull
Alexander Pierce
Iron Monger
رو هم ببينيد لطفاً...بعضيا واقعا از بي ايراد بودن Mcuرنج ميبرن...يه طورى ميگن Mcuمشكل ويلين داره انگار همه بدن...از ١٦ فيلم شايد ٦ فيلم ويلين بد داشته باشن...همه يا عالى يا خوب و قانع كننده بودن...

(خانم عفتى در جمله ي بالا اصلاً منظورم شما نبوديد چون ميدونم شما اين مقاله رو ترجمه كرديد)
#3 m.k.t 1396-07-14 16:13
دکتر اختاپوس بهترین خبیث مرد عنکبوتی بوده و هست
با ۱تا۹موافقم ولی نمیشد به جای قاتل عمو بن مخترع مخوف بیارید بهتر نمیشد
#4 mehran spidey 1396-07-14 16:20
مقاله ی خیلی خوبی بود ، حدس میزدم که دکتر اختاپوس رتبه ی اول رو داشته باشه چون واقعا بازی آقاب مولینا خیلی خوب بود در اون نقش مخصوصا جایی که دکتر اختاپوس میگه :( من به عنوان یک هیولا نمیمیرم ) واقعا دیالوگ خوبی بود ، من بیشتر علاقم به کمیک رو مدیون مرد عنکبوتی ۱ و ۲ استاد ریمی هستم حتی این دو تا فیلم رو بهتر از Homecoming میدونم . باید بگم از والچر هم خیلی خوشم اومد یه جورایی خبیث سمپاتیک بود .
#5 hassan91 1396-07-14 16:41
ویلین های مرد عنکبوتی شگفت انگیز واقن خیلی بد بودن، منم اون موقع دقیقا همین سوال رو میکردم که چرا لیزارد به یک شرور تبدیل شد. یا همون الکترو یا هری آزبورن :-x
گرین گابلین و دکتر اختاپوس واقعا عالی بودن، هم با پیتر ارتباط داشتن و هم با اسپایدرمن محشر بود.
والچر هم ویلن خوبی بود واقن درست یه ساعت پیش فیلمش رو دیدم :lol: ولی واقعا کف کردم وقتی دیدم پدر لیز هم هس :eek:
#6 a.v.s 1396-07-14 17:01
ممنونم از شما
من که خودم از اسپایدرمن های سم ریمی لذت بردم (البته مرد عنکبوتی 3 رو نه چون واقعا از ضعف های زیادی رنج می برد)
مرد عنکبوتی بازگشت به خانه هم که واقعا عالی بود. ولی خب بنظرم والچر ذاتا خبیث نبود و برای اینکه زن و بچه اش رو تامین کنه و جلوشون سرافکنده نشه دست به این خباثت ها میزد ولی خب به هر حال بعدها ذاتش خبیث تر شد
لباس گرین گابلین هم از یه نظر بهش دقت میکنم انگار از لاستیک و تایر ساخته شده. البته ماسکش یه ذره آبرومندانه است. ونوم هم که هیچی نداشت. ولی مرد شنی از ونوم بهتر ظاهر شد و بهتر میشد باهاش همزاد پنداری کرد (مردی که بخاطر عشق به دخترش دست به خباثت میزنه چون مجبوره)
دکتر اختاپوس که عالی بود. خودش غیر مستقیم باعث خلق لحظه های نابی میشد (مثلا باعث شد که ترمز اون قطار خراب بشه و مرد عنکبوتی بخواد سعی کنه با تمام نیروش اون قطار رو نگه داره)
مقاله بسیار خوبی بود. ممنونم از شما
#7 Twisto 1396-07-14 17:03
ممنون بابت مقاله.شخصیت های خبیث ریمی کبیر خیلی
به دل می نشست چون به نظر من خیلی خوب به
زندگی شخصی و همچنین هدف آنها در فیلم پرداخته می شد
و نبردهای پایانی حماسه ای داشتند که نسبت به فیلمهای دیگه اسپایدی جالبتر بودند.(مثل ربودن عشق پیتر یعنی مری جین)

خیلی دلم میخواست دکتر کانرز این سه گانه تبدیل به لیزارد
بشه چون در طی فیلمهای گذشته ما خوب باهاش آشنا شدیم
و کاملا قابل درک بود ولی متاسفانه اون دکتر کانرز tasm
اصلا خوب نبود و انگار کلا از اول انگار با یه دکتر متخلف و
بد ذات طرف بودیم و فقط لحظات پایانی فیلم خیلی کم
ذات مثبت خودشو به نمایش گذاشت.

اون گرین گابلین sm1 هم اگه الان با توجه به امکانات و پیشرفت
تکنولوژی ساخته می شد از اینی هم که بود بهتر میشد ولی
کاملا منو یاد حال و هوای کمیک ها می انداخت کلا
اسپایدرمن1 به نظرم بیشترین حال و هوای کمیک بوکی رو بین فیلم های قرن بیست و یکم داره.
#8 T.H.O.R 1396-07-14 20:02
مقاله بسیار زیبا و جذابی بود
در بازگشت به خانه والچر نقش آفرینی بسیار زیبایی داشت
شخصیت های خوبی درون مقاله حضور داشتن مثل گرین گابلین(نورمن ازبورن) یا والچر یا دکتر اختاپوس کلا شخصیت هایی که سم ریمی خلق کرد خیلی خوب بودن ولی من با والچر بیشتر از همشون تو فیلم هایی مرد عنکبوتی حال میکنم
مرسی بابت مقاله
#9 Jordan 1396-07-14 20:37
با تشكر از خانم عفتي بابت تهيه مقاله
جالب بود بنده در مورد بروس كمبل و ميستريو بودنش چيزي نميدونستم.
من هم به شخصه نتونستم خيلي با ويلين هاي سري tasm ارتباط برقرار كنم.
ولي گرين گابلين و دكتر اختاپوس در سري اسپايدرمن سم ريمي و همينطور والچر در هومكامينگ رو واقعا دوست داشتم.
گابلين و دكتر اختاپوس كه جدا از شخصيت پردازي عاليشون هميشه حس نوستالژي خاصي برام داشتن و والچر هم يكي از معدود ويلين هاي MCU بود كه واقعا در حد و اندازه ي فيلم و ابرقهرمانش بود و همينطور دو دليلي كه در مقاله بهشون اشاره شد هم تاثير زيادي داشتن.
#10 j.jonah jameson 1396-07-14 20:46
مقاله ی خوبی بود،خانم عفتی !
به تمام جزئیات اشاره شد و دلایل قابل قبولی هم براش آورده شد.فقط نکته ای که هست اینه که ......جیمسون اصلا و ابدا جزو دشمنان مردعنکبوتی نیست! بیشتر حکم یه «ترمز» برای مردعنکبوتیه! اون تا میاد در دل مردم جا باز کنه جیمسون نمیذاره.بنظرم طولانی ترین کل کل در دوران کمیک های مارول بین این دونفره! چون تا آلان باوجود محبوبیت فراوان مردعنکبوتی بین مردم شهر ولی همچنان حرف جیمسون برو داره. و یه جورایی این دو مثل دو سر همنام آهن ربا میمونند که مدام دارند همدیگه رو دفع میکنند.
اینکه بخوایم این شخصیت رو جزو گروه شرور ها یا ویلن ها قرار دهیم چندان جایز نیست!
درسته باباش رو آورده جلوی چشش! و باعث شده دو تا دشمن برای مرعنکبوتی درست بشه ( الیستر اسمایت و عقرب ) ولی بار ها هم دیده شده که از کارهای خودش پشیمون شده و به این نتیجه رسیده که مردعنکبوتی شخصیت مهمی برای نیویورک هست ولی همچنان به کار هاش ادامه میده. ( بلاخره مطبوعات خرج داره )
از این رو شاید بگید خب مردشنی هم هیمنطوریه که ! بله ولی مردشنی بارها و بارها در تیم آپ هایی با دیگر شرور ها برای کشتن مردعنکبوتی تلاش کرده اما این بنده خدا ( جیمسون ) چند بار اومد یه حرکت بزنه کل زندگیش از این رو به اون رو شد و تهش هم به هیچ نتیجه ای نرسید .
خلاصه اینکه شخصیت کار درستیه ! هواش رو داشته باشید.
#11 a.v.s 1396-07-14 21:15
10#
به به آقای جی جونا جیمسون چند مدت بود که نبودید
میبینم که مثل همیشه از جی جونا جیمسون دفاع میکنید (خب بالاخره هر چی باشه شما خودتون هم جی جونا جیمسون هستید)
ولی خب شما به نوعی راست میگید، جیمسون بیشتر حکم یک ترمز رو داره تا دشمن. ولی خب کلی بلا سر مرد عنکبوتی آورده پس بنابراین میتونه دشمن به حساب بیاد ولی نه یک به عنوان شخصیت خبیث یا یک حریف برای نبرد بلکه به عنوان یک کسی که میخواد خرابش کنه چون به قول خودش خدا میدونه که چقدر بهش حسودیش میشه
ولی به هر حال هم آدم دلش برای جیمسون میسوزه چون هرچی باشه ولی از درون بامعرفته و شریف
#12 agh 1396-07-14 22:37
ممنون بابت مقاله فوق العاده و مواردی رو در این مقاله دیدم که خیلی برام عجیب بود و توقع نداشتم امثال جیمسون یا بروس کمبل تو لیست باشن ولی باز جالب بود.
راجع به حضور جیمسون هم تو این لیست مخالفم ولی اقای مسیح نیا به اندازه کافی توضیح دادن و احتیاجی به حرف های من نیست.
دکتر اختاپوس هم همه میدونن که تو فیلم شاهکار مردعنکبوتی 2 چقدر خوب بود و همه ازش راضی بودن و بدون شک بهترین ویلن فیلم های مردعنکبوتیه و جذاب ترین سکانس دکتر اختاپوس مال قسمت بیمارستان بود که چقدر ترسناک درستش کردن و خیلی خیلی به یاد ماندنی بود.
به نظر من والچر از گرین گابلین ویلیام دفو بهتر بود و هم لباس قشنگی داشت و همینطور انگیزه های خوبی برای خبیث شدن و با خودم فکر کردم و به این نتیجه رسیدم که اگه جای ادریان تومز بودم شاید من هم ادم بدی میشدم اگه اون اتفاقات برام می افتاد و به نظرم قشنگترین سکانس والچر تو فیلم مال زمانی بود که میخواست پیتر و لیز رو به مهمونی ببره و خیلی خوب شد که به این نتیجه رسید که پیتر مردعنکبوتیه چون تمام مدارک رو داشت و به قول استاد ترابی باید به شعور تماشاچی احترام گذاشت!!
بازم ممنون به خاطر مقاله واقعا لذت بخش بود.
#13 agh 1396-07-14 22:42
#11
البته شما هم خیلی وقت بود خبری ازتون تو سایت نبود و تا دو سه سال پیش شما هم خیلی تو سایت فعال بودید و کامنت میزاشتید ولی الان دیگه خیلی خوب شدید و نظراتتون خیلی تخصصیه و مثل اون قدیما فقط اسپم نمیدید.
در کل باید بگم خیلی خوشحال میشم وقتی کاربرهای قدیمی سایت رو میبینم و من خودم هم سرم با دانشگاه و ترجمه شلوغه وگرنه بیشتر از این کامنت میزاشتم.
#14 a.v.s 1396-07-14 23:22
به نقل از agh:
#11
البته شما هم خیلی وقت بود خبری ازتون تو سایت نبود و تا دو سه سال پیش شما هم خیلی تو سایت فعال بودید و کامنت میزاشتید ولی الان دیگه خیلی خوب شدید و نظراتتون خیلی تخصصیه و مثل اون قدیما فقط اسپم نمیدید.
در کل باید بگم خیلی خوشحال میشم وقتی کاربرهای قدیمی سایت رو میبینم و من خودم هم سرم با دانشگاه و ترجمه شلوغه وگرنه بیشتر از این کامنت میزاشتم.

نمیخوام اسپم بدم ولی شما لطف دارید جناب آقای غفاری
من کامنت نمیذاشتم چون خجالت میکشیدم ولی با خودم گفتم که گذشته دیگه مرده و من باید برگردم و جبران کنم که الان در خدمت شما عزیزان دل هستم. من زندگیمو مدیون شما دوستان هستم
راستی شما قبلا با نام کاربری agent marvel توی سایت فعالیت نمیکردید؟
#15 agh 1396-07-15 09:47
#14
اخه برای چی خجالت میکشیدید و کامنت نمیزاشتید؟!
باید زودتر از این ها برمیگشتید و کامنت میزاشتید. مرتکب قتل که نشده بودید که خجالت میکشیدید :-)
راجع به سوالتون هم باید بگم که نه, اسم کاربری من همیشه agh بوده و اون عزیزی که گفتید ارشیا حبیب زادگانه ولی من ارشیا غفاری ام.(کلا ارشیاهای کمیک فن زیادن :-* )
#16 Unknown 1396-07-15 17:32
خیلی خیلی عالی بود دستتون درد نکنه واقعا اما چرا جیمسون و بروس کمبل ؟؟اونا که دشمنه مرد عنکبوتی نبودند که تو این لیست باشن؟
بعد به نظرم مقام الکترو یکم مقامش بالاتره(یعنی به یک نزدیک تره و به نظرم یکم باید بالاتر بود) چون به نظرم قاتل عمو بن میتونست مقامش بالاتر از الکترو باشه .
#17 j.jonah jameson 1396-07-15 17:34
#11
سلام عزیز!
والا از کم سعادتی ماست که شما رو نتونستیم زیارت کنیم!
ولی واقعا از اینکه میبینم فعالیتتون توی سایت کم شده واقعا ناراحت شدم!شما از کاربرای خیلی خوب اسپایدی هستی.یادت میاد یه داستانی توی چنتا کامنت نوشتی ؟ از همونجا بود که فهمیدم کارت درسته! آلان هم که دیدم بعد از مدت ها برگشتی خیلی خوشحالم. البته ایندفعه حضور خودم خیلی کم رنگ تر شده توی نظرات ولی هرجا سخن از جیمسون باید منم نیز همچون سیمرغ بر فراز این پست های گران، فرا خواهم رسید همی و سخن حق بر زبان خواهم آورد که جیمسون تو عشق منی . ( از تاثیرات تست های زبان فارسی)
#12
ممنون از شما.
:lol:
#18 a.v.s 1396-07-16 20:45
به نقل از j.jonah jameson:
#11
سلام عزیز!
والا از کم سعادتی ماست که شما رو نتونستیم زیارت کنیم!
ولی واقعا از اینکه میبینم فعالیتتون توی سایت کم شده واقعا ناراحت شدم!شما از کاربرای خیلی خوب اسپایدی هستی.یادت میاد یه داستانی توی چنتا کامنت نوشتی ؟ از همونجا بود که فهمیدم کارت درسته! آلان هم که دیدم بعد از مدت ها برگشتی خیلی خوشحالم. البته ایندفعه حضور خودم خیلی کم رنگ تر شده توی نظرات ولی هرجا سخن از جیمسون باید منم نیز همچون سیمرغ بر فراز این پست های گران، فرا خواهم رسید همی و سخن حق بر زبان خواهم آورد که جیمسون تو عشق منی . ( از تاثیرات تست های زبان فارسی)
#12
ممنون از شما.
:lol:

ممنون آقای مسیح نیا. شما لطف دارید
میدونید من در اون لحظه ها که تازه عضو سایت شده بودم و حتی لحظه های بعد از اون که در سایت فعال بودم توی خودم کمبودی میدیدم، خواستم مثل بقیه بچه های سایت نظر بدم و سرسری حرفای چرت و پرتی که پدرم درباره ابرقهرمان هارو میزد رو توی سایت مینوشتم (مثلا هی اندرو گارفیلد رو میکوبیدم) اون موقع ها هم بود که مدیران سایت بهم گیر میدادند. من توی سایت فعال نبودم چون میترسیدم دوباره اخراج بشم (نمیدونم میدونی یا نه ولی دوبار از سایت اخراج شدم). ترس داشتم. چیزی من رو همیشه اذیت میکرد
بعد دیدم که باید کار خودمو بکنم، هرحرفی که بقیه درباره من میزنند و عیبی که روی من میزارند برای خودشون میگن
بعد یه حسی به من گفت که باید به سایت برگردم. این حس در من ایجاد شد که باید نظر بقیه رو در مورد خودم تغییر بدم ولی الان دارم میبینم که انگار کسی اونقدر از من ناراضی نیست و انگار الکی خودمو ناراحت میکردم. حتی دوست خوبمون آقای صادقی (Doc Strange) میگفت که علی آقا دلش برای من تنگ شده بود (یادش بخیر وقتایی که علی آقا توی سایت بود)
فکر کنم دلیلی هم که اونقدر کامنت راضی کننده نمیذاشتم این بوده: الکی ناراحت بودم
ممنونم از آقای ترابی که مرد بودن رو به ما یاد دادی. اگه به چیزی به اسم کمیک بوک جذب نمیشدم از زندگیم لذت نمی بردم با تمام داشته ها و نداشته هایی که دارم. اگه به چیزی به اسم کمیک بوک جذب نمیشدم الان توی این دنیا حضور نداشتم. آقای ترابی تو از ما مردتری و مردترین در بین همه خواهی بود. این کامنت رو با عشق تقدیم شما و بقیه دوستان میکنم و اگر هم دوست داشتید که این کامنت رو پاک کنید من مشکلی ندارم (به هر حال این کامنت نوعی اسپم محسوب میشه) اگرهم قدیما کامنتی دادم که شمارو آزرده خاطر کرد منو ببخشید. من این کامنت رو دادم که با خیلی ها چه از من ناراضی بودند و چه راضی، درد و دل کنم چون اینجا مثل خانواده من میمونه
#19 a.v.s 1396-07-16 22:02
به نقل از j.jonah jameson:

یادت میاد یه داستانی توی چنتا کامنت نوشتی ؟ از همونجا بود که فهمیدم کارت درسته!

آره توی این مقاله بود (کامنت های 67# و 76# و 77#)
spidey.ir/.../...
چند دقیقه پیش خوندمش. جالبه خودم خوندمش ازت لذت بردم
یادش بخیر
تازه دارم می فهمم که چه دوران خوشی بود
الان که یادش میوفتم میخوام گریه کنم
اون موقع ها الکی خودم رو ناراحت می کردم
الان تازه دارم می فهمم که بخشی از میراث سایت، منم. چون نیمی از شخصیتم رو spidey.ir ساخت. تازه دارم می فهمم که spidey.ir برای من پدر بوده و به قول استارلرد پدر باحالی داشتم (البته دارم، و بهش افتخار میکنم)

برای نظر دادن باید عضو سایت شوید