15 کمیک بوک فانتزی برتر تاریخ

15 کمیک بوک فانتزی برتر تاریخ

این مقاله به مناسبت خبر بازگشت رایت کمیک های "کونان" به مارول تقدیم شما میشود.

مقدمه: از وقتی «جی آر آر تولکین» سری کتاب های "ارباب حلقه ها" را نوشت،  فانتزی (Fantasy) هم به عنوان ژانری مهم وارد عرصه کمیک بوک گردید. بنباراین دهه های طولانی است که شاهد حضور غول ، ارک (orc)، اژدها، جادوگر، بربر و خانم های شمشیر به دست و ... در دنیای کمیک بوک بوده ایم که  باعث شگفتی و سرگرمی خواننده ها شده اند.

در این مقاله به معرفی 15 عنوان برتر فانتزی در دنیای کمیک میپردازیم.

 

- شش میلیارد شیطان را بکش ((Kill Six Billion Demons

شش میلیارد شیطان را بکش ((Kill Six Billion Demons 

یک کمیک اینترنتی که شرکت Image آن را جمع آوری کرده. داستانش بسیار سرگرم کننده و مجذوب کننده و در عین حال عجیب است درباره یک دختری به نام آلیسون است که عضو فرقه خاصی است و درگیر یک جنگ کیهانی میشود. یعنی او درگیر نجات دنیای مختلف از دست یک سری اربابان شرور کیهانی میشود. البته ابتدا دوست پسر او توسط شیاطین و دیوها ربوده میشود و بعد یک کلید کیهانی به دستش داده میشود و بعد داستان رفته رفته اوج میگیرد. نقطه قوت این کمیک این است که خالقش آقای «تام پارکینسون مورگان» دنیای جالبی را حول و حوش مفاهیمی همچون مذهب و کیهان شناسی ایجاد کرده . طراحی ها هم درست مثل داستان این کمیک جذاب است. این کمیک رو میشه به صورت رایگان از اینترنت تهیه کرد. ولی مراقب باشید چون ساعتها شما رو درگیر خودش میکنه. البته شرکت Image اخیرا نخستین آرک این کمیک رو به صورت فیزیکی هم منتشر کرده است.

 

 

15- شوالیه های شیطانی (Demon Knights)

 شوالیه های شیطانی (Demon Knights)

وقتی سال 2011 شاهد ریبوت جدیدی در دی سی بودیم به نام New 52، سردبیران به این نتیجه رسیدند که بهتره المان فانتزی را کاملا در دل داستان ها جای دهند و به همین دلیل کمیک "شوالیه های شیطانی" منتشر شد که به گذشته دی سی هم دقیقا مربوط بود و پر بود از اژدها، شوالیه، جادو و شوالیه. در واقع ترکیبی بود از تاریخچه قبلی دی سی در ژانر فانتزی با پیشینه شخصیت «واندرومن» و همچنین افسانه های شاه آرتور! نویسنده این کمیک آقای «پل کورنل» بود که یکی از بهتری عناوین New 52 را خلق کرد. "شوالیه های شیطانی" ارتباط خوبی با خواننده ها برقرار کرد. در میان شخصیت های جذاب این کمیک، Horsewoman یه چیز دیگه بود! او زنی بود که قادر نبود  به تنهایی راه بره ولی وقتی روی اسب مینشست به قدرت های فوق بشری دست پیدا میکرد! در مجموع کورنل خیلی خوب المان های فانتزی را در دل ژانر ابرقهرمانی جای داد. متاسفانه بعد از 15 شماره از این کمیک رفت (با خاطر اختلاف نظر با سردبیر دی سی) . سپس نویسنده دیگری جای او را گرفت ولی این کمیک در نهایت بعد از 23 شماره کنسل شد. اگر دی سی عاقل باشه این سری رو دوباره احیا میکنه.

 

14- خانم هیولا (Monstress)

خانم هیولا (Monstress)

این کمیک از ماه نوامبر سال 2015 توسط Marjorie Liu در حال نوشته شدن است و طراحش هم Sana Takada است. "خانم هیولا" از المان های جادویی و ترسناک استفاده میکند تا به تم های فمنیستی بپردازد. دنیا در این کمیک بین دو جناح تقسیم بندی شده: Arcanics (یک نژاد باستانی که نیمه انسان و حیوان هستند و قدرت جادویی دارند) و انسان ها . جادوگرانی قدرتمندی هم هستند به نام Cumaea که بر انسان ها حکمرانی میکنند. پس از اینکه Cumaea ها فهمیدند که میتوانند از بدن Arcanic    ها ماده ای جادویی استخراج  کنند به جنگ آنها رفتند ولی سپس یک شهر به شکل اسرار آمیزی نابود شد و آنها با هم صلح کردند. با این حال وقتی یک Arcanic جوان به نام «ماکیا» به قلب قلمرو Cumaea میرود تا توضیحی برای نیروی قدرتمندی که درونش در حال رشد کردن است، پیدا کند صلح بین آنها تهدید میشود. بعد میبینیم که هم Cumaea ها و هم Arcanic به دنبال ماکیا می افتند تا از راز قدرتی که درونش هست، سر دربیاورند. کمیک "خانم هیولا" بسیار قدرتمند است و به تم هایی نظیر دوستی، آسیب های ذهنی و رفتارهای غیر انسانی میپردازد. طراحی های این کمیک هم از مانگا الهام گرفته ولی به نظر شبیه به وسترن های کلاسیک غربی می آید! اگه از Lovecraft، مانگا، هیولا و داستان های ترسناک خوشتون میاد این کمیک براتون عالیه.

 

 

 

13- کال فاتح (Kull The Conqueror)

کال فاتح (Kull The Conqueror)

«رابرت ای هاوارد» (Robert E. Howard) را میتوان در کنار «تولکین»، Ursula Le Guin و «جورج آر آر مارتین» یکی از بهترین نویسندگان کتاب های فانتزی دانست. او استاد نوشتن داستان های عجیب و غریب است که قهرمان های قوی هیکل و عضلانی داشتند. شخصیت های او شرافت ، غرور، قوانین اخلاقی و اراده خاصی داشتند که در سرزمین های وحشی و بدوی میزیستند. «کال» (Kull) یکی از این شخصیت هاست که شباهت زیادی به دیگر مخلوق هاوارد یعنی «کونان» (Conan) داره ولی مسلمه که کونان خیلی محبوب تر و شناخته شده تر هستش. البته کال از کونان زودتر خلق شد و او هم یک "بربر" (Barbarian) است. کال اولش یک برده بود و بعدش دزد دریایی و گلادیتور شد و آخرش هم پادشاه! وقتی مارول با انتشار کمیک بوک های کونان به موفقیت زیادی رسید تصمیم گرفت کمیک های این شخصیت را هم چاپ کنه. اولین حضور کال در کمیک های مارول سال 1971 و در شماره 10 از کمیک Creatures on the Loose بود که به دست «روی توماس» و «برنی رایتسون» خلق شد. از اون موقع به بعد این شخصیت حضور چشمگیری در کمیک هایی که مارول در دهه های 70 و 80 میلادی چاپ میکرد، داشت. او حتی در شماره 112 از کمیک Marvel Team-Up  به نوعی با اسپایدرمن همکاری کرد! کمیک بوک های کال حس و حالی شبیه به داستان های " اچ. پی. لاوکرفت"  (H.P. Lovecraft) و هیولاهای باستانی و شرارت های ناشناخته داشتند. درسته که او از نظر ظاهری خیلی با کونان شباهت داشت ولی شخصیت پردازی اش متفاوت بود . کال مردی بود که باید دنیایی را که هنوز آمادگی تمدن و بشریت را نداشت رام میکرد. بعد از مارول رایت چاپ کمیک های کال فاتح به دست شرکت "دارک هورس" افتاد.

 

12- حق طبیعی (Birthright)

حق طبیعی (Birthright) 

"حق طبیعی" کمیکی است که از سال 2014  تا به حال توسط انتشارات Image چاپ  شده است. نویسنده اش آقای جاشوا ویلیامسون و طراحش نیز آندره برسن است. این کمیک کلیشه های رایج در ژانر فانتزی را در هم میشکند و به فرمول جدید و جالبی میرسد. خلاصه داستان این کمیک از این قرار است: پسری به نام مایکی کالینز وقتی دارد با پدرش بازی میکند در جنگل گم میشود . بعدش خانواده مایکی به خاطر حس گناه، مقصر دانستن دیگران و شک و سوظن از هم متلاشی میشود. سالها بعد مایکی از جنگل بیرون می آید و در حالی که یک شمشیر آتشین دارد ، ادعا میکند که همه این سالها را در یک سرزمین فانتزی عجیب و غریب به نام Terrenos بوده. بعد به صورت فلش بک نشان داده میشود که قرار بوده مایکی قهرمان این سرزمین باشد. بعدش معلوم میشه که مایکی با جادوگر ستمگر این سرزمین همدست شده تا بتونه به دنیای خودش برگرده. سپس مشخص میشه مایکی داره به دلایل مرموزی جادوگران دنیای ما رو شکار میکنه. این کمیک همه المان های جذاب فانتزی رو داره ولی بیشتر درباره اینه که بعد از این که فانتزی تموم شد، چی میشه؟ این کمیک درباره خانواده ، مواجه شدن با تراژدی و اینکه توقعات دیگران میتونه چه تبعات شومی داشته باشه، میباشد. اگه از کتاب های Wheel of Time  یا شمشیر بازی خوشتون میاد، عاشق این کمیک میشید.

 

11- سیاه چال و اژدها (Dungeons & Dragons)

 سیاه چال و اژدها (Dungeons & Dragons)

"سیاه چال و اژدها" (Dungeons & Dragons) که به طور اختصاری D&D یا DnD نامیده میشود، نام یک سری بازی های نقش آفرینی هستش که سال 1974 چاپ شد و از اون موقع تا به حال تعدادی فیلم و انیمیشن و گیم از روی آن ساخته شده و البته کمیک بوک! سال 1988 دی سی کمیک های سیاه چال و اژدها را منتشر ساخت. یک سری از این کمیک ها، Advanced Dungeons and Dragons نام داشت و برخی هم Dragonlance یا Forgotten Realms و ... نباید تصور کرد که این کمیک ها خیلی جدی گرفته نمیشدند و فقط سفارشی بودند . نخیر! برخی از نویسندگان و طراحان مستعد دنیای کمیک آنها را خلق کردند. کلا دی سی حدود چهار سال این کمیک ها را چاپ کرد که واقعا به حال و هوای داستان های سیاه چال و اژدها وفادار بودند. در مجموع داستان های Fun  ای بودند . الان هم که چند ساله شرکت IDW روی کمیک های سیاه چال و اژدها کار میکنه که اونا هم خواندنی و جذاب هستند.

 

 

10- جنگ سالار (Warlord)

 جنگ سالار (Warlord)

در اواسط دهه 70 میلادی انتشارات دی سی که دیده بود مارول چقدر با کمیک بوک های کونان به موفقیت دست پیدا کرده،  سعی کرد شخصیت های فانتزی خاص خودش رو خلق کنه. راستش اکثر آنها خیلی زود به دست فراموشی سپرده شدند ولی برخی شون ایده های جالب و باحالی داشتند. به طور مثال شخصیت هایی همچون Claw، Tor، Satrfire ، Beowulf و Stalker خلق شدند و خیلی هم زود از یادها رفتند. اما در بین آنها «جنگ سالار» فرق داشت. او سال 1975 به دست «مایک گرل» (Mike Grell) خلق شد. جنگ سالار قصه  مردی است به نام «تراویس مورگان» که در جنگ ویتنام شرکت کرده بود ولی سر از دنیای بدوی "اسکارتاریس" درآورد.  این دنیا آدم را یاد دنیای گمشده Pellucidar که توسط نویسنده ای بزرگی به نام «ادگار رایس باروز» (خالق شخصیت «تارزان») خلق شده، می انداخت. در طی شماره های مختلف، تراویس مورگان به متحدین قوی و دشمنانی سرسخت دست یافت و در عین حال سعی میکرد راهی برای بازگشت به دنیای خودش پیدا کنه.  بخشی از موفقیت این کمیک را باید مدیون خالق آن بود چون به زیبایی هر چه تمام آن را طراحی میکرد و طراحی هایش بسیار جزئیات داشتند. دی سی سه بار سعی کرده که این کمیک و این شخصیت را احیا کنه. یک بار در سال 1992 و دو بار هم در سالهای 2008 که هیچ کدام زیاد دوامی نداشتند.

 

9- سونیای قرمز (Red Sonja)

 سونیای قرمز (Red Sonja)

«سونیای قرمز» یک جنگجوی باستانی هستش که از سال 1973 حضور چشمگیر و مداومی در دنیای كمیك داشته و خیلی از ناشرین از جمله مارول از رویش كمیك چاپ كرده اند. سال 1985 هم یک فیلم بیخود از روی او و با شرکت «آرنولد شوارتزنگر» ساخته شد. گفته میشه اون سونیای قرمزی که ما الان شاهدش هستیم اولین بار در کمیک های مارول خلق شد (شماره 23 از کمیک "کونان بربر") ولی ایده اصلیش رو از دو شخصیت مشابه که در کتاب های «رابرت ای. هاوارد» (خالق کونان) وجود داشتند، گرفته اند در هر حال باید اعتراف کرد که مارول  با کمیک های کونان، نمادین ترین و معروف ترین شخصیت کمیک بوک های فانتزی را خلق کرد و البته با سونیای قرمز هم نمادین ترین شخصیت مونث فانتزی !  سونیای قرمز در ضمن ماندگارترین قهرمان زن فانتزی دنیای کمیک است.  او قبل از اینکه صاحب کمیک اختصاصی خودش بشه، در بخش دوم از کمیک های سیاه و سفید و تحسین شده کونان حضور داشت. همچنین حضور افتخاری داشت در کمیک بوک های کال (Kull). سرگذشت و اریجین او بسیار تلخ و تراژیک و سیاه است که باعث شده سونیای قرمز به یک شخصیت جسور و خطرناک تبدیل شود. او در واقع یک سلاح زنده است که خشونت زیادی هم در داستان های او به چشم میخورد. کمیک بوک های او  اخیرا توسط ناشری دیگر به نام Dynamite Entertainment چاپ میشوند که انصافا هم داستان های خوبی دارند. در ضمن، همانطور که در این مقاله گفته شده، سونیای قرمز حداقل دو بار با مرد عنکبوتی کمیک مشترک داشته است!

 

 

8- گروی بیابان گرد (Groo The Wanderer)

 گروی بیابان گرد (Groo The Wanderer)

این یکی از اون کمیک های فوق العاده ای است که سال 1982 توسط اسطوره مجله Mad یعنی «سرجیو آراگونس» (Sergio Aragones) خلق شد (البته «مارک اوانیر» هم نویسنده کمکی برخی از شماره ها بود)  این کمیک بامزه یکی از اولین و موفق ترین نمونه های شخصیت هایی هستش که رایتش در دست خالقش است نه دست ناشر (به این نوع شخصیت ها creator-owned گفته میشود) . البته کمیک های او توسط مارول و Image یا Pacific هم منتشر شده اند.  "گروی بیابان گرد" در واقع با داستان های معروف ژانر شمشیری/ جادوگری که کمیک های "کونان بربر" (Conan the Barbarian) آنها را محبوب کردند، شوخی میکند و آنها را به هجو میکشد. «گرو» یک جنگجو بزرگ است که گفته میشود به عنوان مزدور به خیلی از جاها سفر کرده و با خیلی ها هم دچار مشکل شده است. با وجود اینکه در شمشیر بازی خیلی وارد است اما یک احمق است و اکثر ماجراهای او نیز با شکست و آبروریزی به پایان میرسد!  اخیرا هم در Groo: Fray of the Gods، گرو وسط جنگی بین خدایان گیر کرده که احتمالا نتیج اسفناکی برای خدایان و بشریت خواهد داشت. اگه دنبال کمیکی بامزه و کارتونی در ژانر فانتزی هستید ، گرو قطعا شما رو سرگرم خواهد کرد.

 

7- تلوس (Tellos)

تلوس (Tellos)

"تلوس" یک کمیک بوک در سبک فانتزی است که توسط «تاد دیزاگو» و «مایک ویرنگو» برای انتشارات Image در سال 1991 چاپ شد. بعدش البته به کمپانی Gorilla Comics رفت ولی وقتی ورشکسته شد دوباره به Image برگشت. متاسفانه اقای ویرنگو به عنوان یکی از خلاق ترین طراحان کمیک بوکی، سال 2007 فوت کرد و بنابراین  این کمیک هم متوقف شده است ولی دیزاگو گفته شاید در آینده آن را ادامه دهد. داستان کمیک درباره پسری است به نام «جارک» (Jarek)  و دوست ببرش به نام Koj. آنها سپس با دزدی دریایی به نام Serra و روباهی سارق به نام Rikk آشنا میشوند. بعدش هم سر و کله شخصیت های دیگری مثل Hawke، «براد اژدها» ، تام (که یک جادوگر شبیه لاک پشت است) و  بسیاری دیگر از کاراکترهای مرموز پیدا میشود. قهرمانان داستان به دنبال این هستند که سرگذشت اسرار آمیز جارک را کشف کنند در حالی که پسرک جادوگری به نام Malesur کمر به نابودی او بسته است. دشمنان دیگر آنها نیز یک سری قورباغه پلید نینجا هستند! در هر حال، تلوس یک سری فانتزی شگفت انگیز بوده که داستان های fun و در عین حال پیچیده ای هم داشته است.

 

6- حکایت ها (Fables)

 حکایت ها (Fables)

ایده سری کمیک هایFables واقعا جالب بوده و هست. در این کمیک که سال 2002 توسط «بیل ویلینگهام» برای انتشارات "ورتیگو" خلق شده شخصیت هایی معروفی از افسانه های پریان میبینیم که دور هم جمع شده و جماعتی را به صورت مخفیانه و دور از چشم انسان ها برای خود تشکیل داده اند. این سری واقعا تحسین برانگیز بود و جوایز متعددی هم کسب کرده و براساس ایده ایFun بنا نهاده شده است. در واقع خالقین این کمیک سعی کردند قصه های پریانی را در فضای امروزی نقل کنند. ضمن اینکه مایه های ترسناک، فانتزی شهری، دارک فانتزی، علمی – تخیلی، جاسوسی و رومانتیک و خیلی چیزهای دیگر نیز در آن پیدا میشود! پیچش های جالب و غیر منتظره ای هم در آن است. مثلا ازدواج گرگ بد گنده (Big Bad Wolf) و سفید برفی (!) یا مثلا تبدیل کردن کاراکتر Prince Charming به یک آدم کثیف و منحرف یا تبدیل کردن سیندرلا به یک جاسوسه شبیبه به «جیمز باند»!!! کمیک انشعابی آن هم به نام Fairest منتشر میشود . ضمنا در این مقاله هم گفته بودیم که چطور سریال تلویزیونی "روزی روزگاری" (Once Upon a Time) از روی کمیک های Fables تقلید کرده است.

 

 

5- موش های محافظ (Mouse Guard)

 موش های محافظ (Mouse Guard) 

موش های محافظ هم مثل سری Watership Down  یا Redwall ، از موش ها و دیگر جانوران مشابه، جنگجویان شمشیر به دست میسازد. در این کمیک که بین سالهای 2006 و 2008 به بازار آمد و قطع و فرمتی متفاوت با دیگر کمیک های آمریکایی داشت، با گروهی از موش ها مواجه میشویم که خودشان را وقف محافظت از موش های مظلوم در دنیایی سخت و ظالمانه و قرون وسطایی کرده اند. تفاوت این کمیک این است که در دنیایی رخ میدهد که عمدا کوچک است. تهدیداتی که موش های محافظ با آن روبرو میشوند به نظر ساده می آیند ولی در واقع بسیار خطرناک هستند. مثلا یک جغد میتواند چندین جنگجو را بکشد و حتی از ارتشی از خفاش ها یا راسو ها خطرناک تر باشد. اما این سادگی باعث میشود خصایصی همچون شجاعت و اخلاق گرایی در این سری موج بزند. سری اصلی موش های محافظ توسط دیوید پترسون نوشته شده اما یک سری دیگر هم منتشر شده به نام "افسانه موش های محافظ" (Legends of the Mouse Guard) که افراد دیگری آن را طراحی و نویسندگی کرده اند.

 

 

4- بون (Bone)

 بون (Bone)

کمیک تحسین شده Bone سال 1994 توسط «جف اسمیت» خلق شد و ترکیبی دلپذیر از دنیای کارتونی، کمدی و فانتزی بوده. جف اسمیت این کمیک را ابتدا به صورت مستقل چاپ کرد ولی برخی شماره های آن توسط Image Comics نیز منتشر شده است. خود اسمیت گفته که سبک سیاه و سفید کمیک خودش رو از انیمیشن های قدیمی و کمیک استریپ های روزنامه ای الهام گرفته است، به خصوص از کمیک های Pogo (اثر جاودان «والت کلی»). خیلی هم عاشق کمیک هایی بوده که «کارل بارکس» برای شخصیت های دیزنی خلق میکرده. ماجراهای این کمیک حول و خوش خانواده Bone میچرخه. سه پسر عمو را میبینیم که باید به سفر پرماجرایی بروند و در این راه با موش های صحرایی پلید روبرو شوند. سپس سر از دره ای ناشناخته در می آورند و با انسان ها و موجودات دیگری آشنا میشوند که در معرض تهدید یک لرد سیاه قرار دارند . بعد سعی میکنند قهرمان باشند و دنیا را نجات دهند. نشریه Time در نقد خود بر این کمیک نوشته: "به وسعت ارباب حلقه ها ولی خنده دار تر!". این سری تا به حال جوایز متعددی برده (مثلا 10 جایزه آیزنر!). همانطور که قبلا در این مقاله گفته بودم، یک بازی رایانه ای هم براساس این کمیک ساخته شده است. 

 

3- سفر اجنه (Elf Quest)

جستجوی اجنه (Elf Quest)

"سفر اجنه" یک کمیک شگفت انگیز و مستقل است که سال 1978 توسط وندی و ریچارد پینی خلق شد. درباره جامعه ای از موجودات افسانه ای به نام Elves هستش که در دنیایی زندگی میکنند که دو کره ماه دارد و باید در کنار دیگر موجودات افسانه ای همزیستی مسالمت آمیزی را داشته باشند. در واقع رئیس قبیله elf ها به نام Cutter Kinseeker ، سفری پرماجرا از میان بیابان و غار و کوهستان آغاز میکنه تا بین همنوعان خودش اتحاد ایجاد کرده و در نهایت بتوانند کاخ "عالی رتبه ها" (The High-Ones) را پیدا کنند. خالقین این اثر سعی کردند یکی از بهترین و زیباترین و حماسی ترین کمیک بوک های تاریخ را خلق کنند . این کمیک در زمان خودش واقعا بدیع و خلاقانه بود و دنیای پیچیده ای را در جلوی دیدگان خواننده ها قرار میداد که هنوز هم تازگی دارد. گفته شده که سفر اجنه در ضمن یکی از اولین های تاریخ است که از همان ابتدا پایانش توسط خالقین آن تعیین شده است و به زودی این اتفاق خواهد افتاد. لازم به ذکره که مارول و دی سی و اخیرا دارک هورس نیز ناشر کمیک های Elfquest بوده اند. ضمن اینکه کلیه شماره های این کمیک که تا قبل از سال 2013 چاپ شده اند به طور رایگان در اینترنت قرار داده شده و هر کسی میتواند با دانلود آنها ازشون لذت ببره! جالبه که تا الان بارها خواسته اند تا از روی این کمیک انیمیشن و فیلم بسازند ولی به دلایلی نشده که ساخته بشه!

 

2- کونان بربر (Conan the Barbarian)

 کونان بربر (Conan the Barbarian) 

بدون هیچ اغراقی اگر کتاب های "کونان" نبودند الان چیزی به نام کمیک فانتزی وجود نداشت. این شخصیت سال 1932 و در قصه های بازاری (Pulp Fiction)  آن دوران به دست «رابرت ای هاوارد» خلق شد. قبل از او ژانر فانتزی فقط به سرزمین ها و موجودات فانتزی خلاصه میشد. ولی با ظهور کونان نوعی واقع گرایی و عمل گرایی سرد (cold pragmatism) وارد سبک فانتزی شد که الان نمونه اش را سریال "بازی تاج و تخت" میبینیم. خود کونان نیز شخصیت پردازی بسیار پیچیده و جذابی داشت و نمونه کامل یک ضد قهرمان (anti-hero) که البته به شرافت اعتقاد خاصی داشت ، به  شمار میاد. رابرت ای هاوارد  قبل از اینکه خودکشی کنه، 15 داستان برای کونان نوشت (بین سالهای 1932 تا 1936) . او نویسنده ای بود که به شدت قوه تخیل قدرتمندی داشت و دنیایی کاملا وحشی و بدوی خلق کرد که در آن فقط میشد متصور بود که کسی مثل کونان میتواند آن را رام کند. این دنیا مختصات خاص خودش رو داشت و ترکیبی بود از المان های آثار  «لاوکرفت» و تاریخ واقعی بشر. فضای داستان ها جوری بود که انعطاف داشت و کونان میتوانست مثلا یک سارق باشد یا یک سرباز یا قهرمان و حتی پادشاه! این مارول بود که در دهه 1970 برای اولین بار در تاریخ پای مخلوق جاودانه آقای هاوارد را به دنیای کمیک باز کرد. در واقع مارول برخی از بهترین کمیک های کونان را با بهترین طراحی های موجود خلق کرد به طوری که شماری از بهترین طراحان تاریخ همچون «جان بیوسما» و «بری وینزور اسمیت» روی آن کار کردند. کمیک های کونان خیلی هم پرفروش و موفق بودند. و خیلی از ناشرین کمیک بوکی مثل دی سی هم به این فکر افتادند که کمیک بوک های فانتزی چاپ کنند. گفته میشه آقای «روی توماس» که نویسنده اولین کمیک های کونان برای مارول بود، برای اینکه استن لی را قانع کنه تا رایت چاپ کمیک این شخصیت رو به دست بیاره خیلی سختی کشید. ولی همانطور که گفته شد نتیجه کار بسیار درخشان شد. ادعا میشه در مقطعی کونان به اندازه اسپایدرمن شهرت و محبوبیت داشت و باعث شد تا مارول یک سری کمیک هایی زیبایی هم  چاپ کنه به صورت سیاه و سفید که تم های بزرگسالانه داشتند و بسیار هم موفق از آب درآمدند چون شماری  بهترین ها روی آنها کار میکردند. مارول تا سال 2000 کمیک های کونان را چاپ میکرد.  تا اینکه  شرکت "دارک هورس" (Dark Horse) سال 2003 رایت چاپ کمیک براساس شخصیت کونان را به دست آورد و عناوینی همچون King Conan و Conan The Cimmerian را منتشر ساخت. اما چند وقت پیش  مارول دوباره در اینجا اعلام کرد که از ماه ژانویه 2019 مارول دوباره کمیک ها جدید کونان رو خلق و همچنین اون کمیک های قدیمی خودش رو نیز تجدید چاپ میکنه.

 

1- سندمن (Sandman)

 سندمن (Sandman)

"سندمن" شاهکاری است که توسط «نیل گیمن» ، «سم کیث» و «مایک درینگنبرگ» در سال 1989 برای انتشارات "ورتیگو" (متعلق به دی سی) خلق شد. این سری تحسین شده و جایزه گرفته درباره بازگشت شخصیتی است به نام «رویا» (Dream) که سمبل امیدواری و رویاپردازی است و بعد از اینکه 70 سال در اسارت بود به قلمرو خودش برمیگردد. البته او نام های دیگری مثل «مورفئوس» نیز دارد.  او در جستجوی این است که قدرتی که سابقا در دست داشته را دوباره به دست بیاورد. داستان ها درباره خانواده او نیز هست که بهشون "ناپایان ها" (The Endless) گفته میشود. دیگر اعضای خانواده اش عبارتند از: دستینی (سرنوشت)، دث (مرگ)، دیستراکشن (نابودی)، دیزایر (آرزو)، دیسپر (نومیدی) و دلریئم (دیوانگی).  نیل گیمن با این شاهکار نوعی فضای جدید برای ژانر دارک فانتزی در دنیای کمیک پدید آورد که بیشتر برای خوانندگان بزرگسال مناسب بود . فضای داستان هم جوری بود که میشد هر نوع داستان یا تمی را در هر مکانی روایت کرد. بنابراین مایه های فانتزی کلاسیک، فانتزی شهری، فانتزی متافیزیکی، وقایع تاریخی و ... در آن یافت میشد. ضمنا همانطور که در این مقاله هم گفته بودم، سندمن را میتوان یکی از بهترین کمیک بوک های سبک ترسناک نیز به حساب آورد . سندمن باعث شد انتشارات ورتیگو خودش رو مطرح کنه و نیل گیمن را به اوج شهرت و موفقیت رساند و با جسارت بی نظبر خودش به تاریخ پیوست.

 

 مهدی ترابی مهربانی

All rights reserved © Spidey.ir 2018

     (هرگونه كپی‌برداری و نقل قول از اخبار و مقالات این سایت تنها با ذكر منبع و نام نویسنده مجاز می‌باشد)

 

مطالب مرتبط:

20 كمیك برتر ترسناك (HORROR COMICS)

5 پدر بزرگ و مادر بزرگ خبیث دنیای كمیك!

5 كمیك برتر زامبی (ZOMBIE COMICS)

20 هیولای برتر مارول (TOP 20 MARVEL MONSTERS)

برترین سریال های سال 2014 در ژانر های کمیک بوکی، علمی تخیلی، فانتزی و یا ترسناک

15 شخصیت برتر کمیک های ترسناک مارول

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

Submit to DeliciousSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

دیدگاه‌ها   

#1 Emerald Archer 1395-07-05 16:24
از رتبه 5 میشه یک انیمیشن موفق ساخت!
#2 Nightwatcher 1395-07-05 17:03
استاد ترابی خیلی عالی بود.
واقعا جالب بود.من از حق طبیعی و موشهای محافظ خیلی خوشم اومد.

ممنون و خسته نباشید


#1
دقیقا
البته یه انیمیشن شبیه به این داریم. اسمش یادم نیست. درباره یه موش بود در دوران قدیم که گوشهای بزرگی هم داشت.

کلا کامیکهای مدرن و ساختارشکن که بیشترشون توسط image چاپ میشه گزینه های خیلی مناسبی هستن برای اقتباس یک انیمیشن یا فیلم موفق.
مخصوصا الان که یه داستان تازه با موضوع جدید و غیر کلیشه ای برای کمپانی های فیلمسازی مثل طلا میمونه.
#3 Spidey Reigns 1395-07-05 18:12
مرسی استاد...

مقاله ی خوبی بود... ;-)
#4 Spidey Reigns 1395-07-05 18:38
سلام آقای ترابی...
دو تا سوال ازتون داشتم...

1. من به تازگی فهمیدم که ظاهر یکی از شخصیت های ورزش مورد علاقه ام ( کشتی کج ) از ظاهر یه شخصیت کمیک بوکی به نام the crow ، الهام گرفته شده...
میشه یه توضیح کوتاهی در مورد این شخصیت بدین ؟
و کمیک هاش ابرقهرمانین یا فانتزی ؟

2.اون کمیک مهم رو من ادیت میکنم ؟ :-*
همونی که اسمش رو برام ایمیل کردین...
#5 j.jonah jameson 1395-07-05 19:53
به نقل از Spidey Reigns:
سلام آقای ترابی...
1. من به تازگی فهمیدم که ظاهر یکی از شخصیت های ورزش مورد علاقه ام ( کشتی کج ) از ظاهر یه شخصیت کمیک بوکی به نام the crow ، الهام گرفته شده...
میشه یه توضیح کوتاهی در مورد این شخصیت بدین ؟
و کمیک هاش ابرقهرمانین یا فانتزی ؟

سلام پسر
شخصیتی که میگی احتمالا «استینگ» نیست ؟
برای آشنایی با THE CROW بنظرم فیلم اش رو ببینی هم خوب باشه !
این مقاله رو بخون :
spidey.ir/.../...
اینم برای کسی مثل شما که علاقه به کشتی کج داره باید جالب باشه :
spidey.ir/.../...
#6 Spidey Reigns 1395-07-05 20:20
به نقل از j.jonah jameson:
به نقل از Spidey Reigns:
سلام آقای ترابی...
1. من به تازگی فهمیدم که ظاهر یکی از شخصیت های ورزش مورد علاقه ام ( کشتی کج ) از ظاهر یه شخصیت کمیک بوکی به نام the crow ، الهام گرفته شده...
میشه یه توضیح کوتاهی در مورد این شخصیت بدین ؟
و کمیک هاش ابرقهرمانین یا فانتزی ؟

سلام پسر
شخصیتی که میگی احتمالا «استینگ» نیست ؟
برای آشنایی با THE CROW بنظرم فیلم اش رو ببینی هم خوب باشه !
این مقاله رو بخون :
spidey.ir/.../...
اینم برای کسی مثل شما که علاقه به کشتی کج داره باید جالب باشه :
spidey.ir/.../...


سلام جیمسون جان...

1. بله...
منظورم استینگ بود ولی چون سایت ، سایت کمیکیه ازش اسمی نبردم...
مثل اینه بری تو سایت کشتی کج بگی کلارک کنت... :lol:
میگن داری فحش میدی ؟ :D

2. واقعا نمیدونستم فیلمی از روش ساخته شده باشه...

3. مقاله 10 شباهت رو خونده بودم ولی اون یکی رو نخوندم...
میرم سراغش الان...

4. ممنونم بابت کمک و امیدوارم شیرینی ما همچنان محفوظ باشه... ;-) :lol:
#7 Ar_Nemati 1395-07-05 20:23
سلام استاد ترابی من یه بار دیگه اینو گفتم ولی دیدم آنلاین هستید خواستم دوباره بگم. حوزه هنری لرستان آرشیو سال اول و دوم نشریه پیل بان رو داره منم میرفتم اونجا میخوندمشون.
تو این دو دوره که هست کلی مقاله از شما چاپ شده توش مثل تاریخچه کمیک استریپ، کمیک نخستین حضور مولان، نقد فیلم ها و ... هست. خلاصه خیلی زیاده. منم میخوام ازشون براتون اسکن بگیرم بفرستم. بیزحمت اگه میشه ایمیلتون رو بدید.
#8 Ice Man 1395-07-06 07:06
مقاله جالبى بود
این مقاله نشون میده خب فقط طراحى نيست که از مانگا ها الهام گرفته شده ، معلومه در داستان و نوع روايت و...هم بى تأثير نبوده


-----------------------
#2
البته اون انيميشنى که شما ميگى يکم با اين کميک فرق داره و اين کميک خيلى داستان جالب ترى داره
#9 mtm 1395-07-07 13:53
نقل قول:
پسری به نام مایکی کالینز وقتی دارد با پدرش بازی میکند در جنگل گم میشود . بعدش خانواده مایکی به خاطر حس گناه، مقصر دانستن دیگران و شک و سوظن از هم متلاشی میشود. سالها بعد مایکی از جنگل بیرون می آید و در حالی که یک شمشیر آتشین دارد ، ادعا میکند که همه این سالها را در یک سرزمین فانتزی عجیب و غریب به نام Terrenos بوده.
کی میتونه بگه این خلاصه داستان شبیه به کدوم فیلم معروفه؟
#10 Ar_Nemati 1395-07-07 14:33
استاد ترابی میشه ایمیلتونو بدید؟
#11 mtm 1395-07-07 15:08
به نقل از Ar_Nemati:
استاد ترابی میشه ایمیلتونو بدید؟

شرمنده. نمیشه. کاری دارید به ایمیل سایت بدید
#12 amir a. ghaderi 1395-07-07 16:20
به نقل از mtm:
نقل قول:
پسری به نام مایکی کالینز وقتی دارد با پدرش بازی میکند در جنگل گم میشود . بعدش خانواده مایکی به خاطر حس گناه، مقصر دانستن دیگران و شک و سوظن از هم متلاشی میشود. سالها بعد مایکی از جنگل بیرون می آید و در حالی که یک شمشیر آتشین دارد ، ادعا میکند که همه این سالها را در یک سرزمین فانتزی عجیب و غریب به نام Terrenos بوده.

کی میتونه بگه این خلاصه داستان شبیه به کدوم فیلم معروفه؟
اتفاقا استاد وقتی داشتم مقاله رو میخوندم به نظرم این داستان خیلی اشنا اومد. ولی هر چی فکر کردم چیزی یادم نیومد. میشه راهنمایی کنید لطفا؟
#13 Ice Man 1395-07-07 16:39
منم وقتى فکر کردم به خيلى فيلم ها شباهت داشت اما بازم نتونستم بفهمم که شبيه چه فيلميه
#14 Spidey Reigns 1395-07-07 16:43
سرزمین فانتزی عجیب و غریب ، من رو یاد فیلم آلیس در سرزمین عجایب انداخت ...

ولی فکر نکنم جواب سوال آقای ترابی این باشه ...
#15 S.T.A.R.K 1395-07-07 16:53
به نقل از mtm:
نقل قول:
پسری به نام مایکی کالینز وقتی دارد با پدرش بازی میکند در جنگل گم میشود . بعدش خانواده مایکی به خاطر حس گناه، مقصر دانستن دیگران و شک و سوظن از هم متلاشی میشود. سالها بعد مایکی از جنگل بیرون می آید و در حالی که یک شمشیر آتشین دارد ، ادعا میکند که همه این سالها را در یک سرزمین فانتزی عجیب و غریب به نام Terrenos بوده.

کی میتونه بگه این خلاصه داستان شبیه به کدوم فیلم معروفه؟
من رو یاد Lion King میندازه :-*
#16 mokhtar 1395-07-07 19:35
12, 13, 14 و 15:
اشتباهه! این داستان با داستان فیلم جومانجی شباهت داره
یادتونه اون پسره تو دوران نوجوانی میره تو اون سرزمین بعد برمیگرده میبینه پدر و مادرش مردن و خانواده اش متلاشی شده
حتی به پدرش شک کرده بودن که خودش پسرش رو کشته
#17 tab 1396-11-02 19:49
واقعا این top های سایت عالین.آقای ترابی بنظرم بیشتر از این ها توی سایت بزارید،می شه توشون کمیک های خوبی برای خوندن پیدا کرد
#18 mtm 1396-11-02 19:52
به نقل از tab:
واقعا این top های سایت عالین.آقای ترابی بنظرم بیشتر از این ها توی سایت بزارید،می شه توشون کمیک های خوبی برای خوندن پیدا کرد

والا فکر نمیکنم هیچ سایتی تو قاره اسیا باشه که اینقدر top لیست های متنوع داشته باشه
#19 Richard Grayson 1396-11-02 20:09
انقدری مقاله های تاپ سایت زیاد شده که فکرکنم دیگ موضوعات باید خیلی محدود تر بشند تا بشه یه تاپ نوشت وگرنه قبلش اون موضوعو مقاله داشتیم تو سایت.

َ#9
تو فصل 3 ریک و مورتیم همچین داستانی در قسمت 9 بود.
#20 tab 1396-11-02 20:17
به نقل از mtm:
به نقل از tab:
واقعا این top های سایت عالین.آقای ترابی بنظرم بیشتر از این ها توی سایت بزارید،می شه توشون کمیک های خوبی برای خوندن پیدا کرد

والا فکر نمیکنم هیچ سایتی تو قاره اسیا باشه که اینقدر top لیست های متنوع داشته باشه

مطمئنا هم نداره چون spidey جامع ترین سایت کمیک بوک تو قاره آسیاست و جا شاید در برخی قاره های دیگه.
#21 Huto 1396-11-03 12:00
با درود و سپاس از این مقاله جالب
بسیار لذت بردم چون دنیای فانتزی رو همیشه دوست داشتم و از حال و هوای داستانهاش لذت میبرم اما دو تا داستان فانتزی رو که تازگیها خوندم که به نظرم اونا هم میتونستن تو این لیست باشن
اولین داستان به نام birdboy هست که نوشته Anne Szabla هست و در سال ۲۰۱۷ برنده جایزه آیزنر بهترین وب کمیک شد و نویسندش هم یک جایزه دیگه آیزنر هم به خاطر خلاقیت و استعدادی آینده دار گرفت و در مجموع ایده ای تا حدودی شبیه به شماره 12 داره اما با این تفاوت که پسری بعد از پیدا کردن شمشیری جادویی در جنگل دنیای فانتزی داستان را گسترش میدهد. داستان نیروهای خیر و شر جالبی دارد. طراحی داستان بسیار ساده است اما زیبا و چشمگیر ولی در کل به نظرم داستان خوب حساب شده ایه و فاکتورهای جذب خواننده را به خوبی رعایت کرده ضمنا شرکت دارک هورس هم تا حال دوکتاب از این کمیک رو به صورت فیزیکی منتشر کرده
داستان دوم هم lackadeisy هست که تقریبا شبیه به شماره ۵ این لیسته با این تفاوت که به جای موشها گربه ها هستند اما دشمنی جز خودشون در داستان نیست یعنی گربه های بد
داستان حال و هوایی گانگستری شبیه دوران مافیایی دهه ۲۰ و ۳۰ میلادی در آمریکا در این داستان تعقیب و گریز و درگیری باندهای خلاف گربه ها به دفعات هست البته کامل نخوندمش چون همونطور که توضیح دادم به جز جایگزینی گربه ها جای انسانها و چند نکته ریز دیگر چندان حال و هوای فانتزی نداره اما جالبترین نکته این داستان قدمت انتشارش از طریق نت هست که اگه اشتباه نکنم از سال ۲۰۰۳ یا ۲۰۰۴ تا الان داره از طریق نت پخش میشه و یکبار هم کاندید جایزه آیزنز شده ولی به نظر من کاملترین بخش این داستان طراحی منحصر به فرد اونه که واقعا چشمگیر و جذاب و با جزئیاته دقیقا مثل همان عکسهایی که از اون دوران باقی مونه این کمیک رو درست کردن
#22 hassan91 1396-11-03 15:14
واوو! چه داستانهایی!
مخصوصا این دوتای اولی خیلی به دلم نشست، کونان بربر و سند من.
خوب که میشه همه ی اینا رو تو اینترنت خوند، همه چی عیارن و همه چی توشو هست.
سپاس آقای ترابی!
یه نکته هم بگم فک کنم فقط تاپ لیست های غیر کمیک بوکی جاشون تو سایت خالیه ;-) ینی واقعا همه چی از تاپ لیست کمیک داریم 8)
#23 spidey noir 1396-11-05 09:37
  • واقعا مقاله جالب و فوق العاده ای بود و به شخصه خیلی خوشم اومد.دیروز یه فیلم از کونان داشت پخش میشد؛منکه ناقص دیدمش.ولی ببشتر از کمیک موش های محافظ خوشم میاد.مخصوصا اینکه در سری موش های محافظ:افسانه ها ؛ طراحان دارای سبک منحصر به فرد و مشهوری مثل اسکاتی یانگ و جیک پارکر در ان همکاری داشتند.
#24 Remi_GAMBIT 1396-11-12 08:01
ب نظر من سند من واقعا در جایگاه اول می‌درخشه راستی دی سی قرار بود سریال sandman بسازه چی شد

برای نظر دادن باید عضو سایت شوید