کمیک کان 2018

مطالب برگزیده

نقد و بررسی فیلم مرد مورچه ای و واسپ  (ANT-MAN And The Wasp)
نقد و بررسی فیلم مرد مورچه ای و واسپ (ANT-MAN And The...
15 شخصیت برتر دنیای کمیک که توسط «استیو دیتکو» (Steve Ditko) خلق شدند
15 شخصیت برتر دنیای کمیک که توسط «استیو دیتکو» (Steve Ditko) خلق شدند...
چند تا مرد مورچه ای داریم؟
چند تا مرد مورچه ای داریم؟
 10 لحظه جنجالی «دن اسلات» در کمیک بوک های مرد عنکبوتی
10 لحظه جنجالی «دن اسلات» در کمیک بوک های مرد عنکبوتی
15 دفعه ای که دی سی از  ایده های داستانی مارول تقلید کرد
15 دفعه ای که دی سی از ایده های داستانی مارول تقلید...
15 حضور مخفیانه شخصیت های مارول و دی سی در کمیک های یکدیگر!
15 حضور مخفیانه شخصیت های مارول و دی سی در کمیک های یکدیگر!...

سوپرمن، امام حسین (ع) و واقعه عاشورا

 

توضیح مهم : این مقاله قصدش این نیست كه خدای ناكرده شخصیت سوپرمن و شخصیت های داستان های او را با امام حسین (ع) و با یارانش مقایسه كند چون قطعا این بزرگواران از نظر شان و منزلت بسیار از سوپرمن بالاتر هستند و اصلا حتی نمیتوان آنها را با هم مقایسه كرد. 

كمیك برتر تاریخ سوپرمن تحت عنوان "چه بر سر مرد فردا آمد؟" (Whatever Happened to Man of Tomorrow) با ترجمه فارسی روی سایت ما قرار گرفته. اگر آن را نخوانده اید پس اینجا را كلیك كنید.

 چند وقت پیش كه داشتم تلفنی با عمو مختار صحبت میكردم یكهو بحث این كمیك مطرح شد. اولا ازم تشكر كرد كه این داستان شگفت انگیز رو بهش معرفی كردم و توصیه كردم كه حتما بخونه. بعدش بهش گفتم كه قراره تو سایت به همراه علی آقا ولورین ترجمه اش كنم. اینجا بود كه بهش پیشنهاد كردم وقتی نسخه ترجمه شده روی سایت قرار گرفت یك نقدی هم براش بنویسه. چون واقعا كمیك خارق العاده ايه. من قبلا خیلی به این داستان فكر كرده بودم. یك نكته و چیز غریبی در آن هست كه آدم رو به خودش جلب میكنه و درست مثل همه كمیك هایی كه «آلن مور» كبیر مینویسه آدم احساس میكنه با داستان های دیگه فرق داره و نكته منحصر به فردی در آن وجود داره. ولی این یكی به نظرم حتی از دیگر داستان های آلن مور هم خاص تره. یه چیزی واقعا ويژه اي توش هست كه خیلی سعی كردم كشف اش كنم و مختار ناگهان جرقه ای در ذهن من زد: تا به حال متوجه شده بودی این داستان چقدر به واقعه عاشورا  شباهت داره؟!!!

ناگهان از تعجب خشكم زد. اون نكته ای كه این همه سال دنبالش بودم همین بود. بیخود نبود اینقدر روی من تاثیر گذاشته بود.  به عمو مختار گفتم بهتره خودش یك مقاله با محوریت عاشورا برای این كمیك بنویسه. اولش گفت باشه مینویسم ولی بعدش گفت ذهنش آشفته است و نمیتونه و بنابراین تصمیم گرفتم خودم این مقاله رو براتون بنویسم ...

 ببینید .. اولا كه این داستان از همون صفحه اولش سعی میكنه از سوپرمن یك شهید بسازه یعنی كسی كه قبلا جونش رو فدا كرده و مجسمه اش رو هم تو شهر ساختن و هنوزم كه هنوزه مردم شهر بهش ادای احترام میكنن و این دقیقا همون چیزیه كه امام حسین (ع) در ذهن ما شیعیان و حتی خیلی دیگر از انسان ها هست.

شهيد سوپرمن 

بعدش در داستان میبنیم كه بسیاری از دشمنان قدیمی سوپرمن فرق كردند و بر خلاف گذشته كه اصلا دنبال آدم كشتن نبودن و به قول سوپرمن "فقط مزاحمت" ایجاد میكردن اما ناگهان قاتل میشوند و تصمیم میگیرند سوپرمن را بكشند. در واقعه كربلا هم همچون چیزی اتفاق افتاد و واقعا چه كسی حتی فكرش را میكرد كه یزید حتی فكر كشتن نوه پیغمبر اسلام را بكند؟ در واقع همانطور كه در این داستان تبدیل شدن دشمنان سوپرمن به قاتلین امری جدید و شوكه آور محسوب میشود، كشتن نوه پیامیر گرامی اسلام و خاندان او توسط یزید نيز واقعا شوكه كننده بود، اين در حاليست كه پدر يزيد بارها به وي گوشزد كرده بود كه همچين كاري نكند.

نقد كميك سوپرمن

متالو - سوپرمن

 و اما میرسیم به جایی كه سوپرمن عزیزان خودش را جمع میكند و به "قلعه تنهایی" خودش میبرد. این هم باز مرا به یاد سفر امام حسین (ع) به كوفه میندازد كه یارانش و اعضای خانواده اش را با خود برد.

 

جالبه كه در قلعه تنهایی، گروه لژیون های ابرقهرمانان از آینده و از قرن 30 به او مراجعه میكنند و بهش خبر میدهند كه نبرد سختی در پیش خواهد داشت  و بهش حالی میكنند كه قراره كشته بشه.

لژيون ابرقهرمانان

شما هم حتما شنیده اید كه پیامبر گرامی اسلام هم از مدتها قبل خبر شهادت امام حسین (ع) را داده بود و ايشان از مدتها قبل  از سرنوشت خويش آگاه بوده چون حتما آن روایت را شنیده اید كه گلوی امام حسین را بوسیده و به مادرش حضرت فاطمه فرموده بود:

"هر آینه ما از آن خداییم و به سوى او باز ميگردیم. دخترم، فاطمه جان! اكنون این برادرم جبرئیل است كه از خداى بزرگوار به من خبر ميدهد؛ حسن (علیه السلام) سرانجام با زهرى كه همسرش، دختر اشعث به او ميخوراند از دنیا رحلت ميكند. از این رو، من لبان او را كه محل تماس با زهر است، بوسیدم و بوییدم. اما حسین (علیه السلام) با شمشیر شمر، سرش از تن جدا ميشود و به شهادت ميرسد؛ از این رو، من گلوى او را كه محل تماس شمشیر است، بوسیدم و بوییدم".

 و اما میرسیم به بیشترین شباهت های این داستان با واقعه كربلا. من هر بار كه مبارزه نهایی سوپرمن با دشمنانش رو میبینم و میخوانم لرزه بر اندامم میفتد و به یاد روز عاشورا میفتم. ببینید كه دشمنان چطور سوپرمن و یارانش را دقیقا مثل امام حسین (ع) و یاران با وفایش، محاصره میكنند؟

وقتی گروه "لژيون تبهكاران" از آینده به زمان حال می آیند تا به لكس لوثر/برینیاك در كشتن سپورمن كمك كنند آدم بار دیگر یاد روز عاشورا و پیوستن افراد مختلف از جاهای مختلف به لشگر عمر سعد می افتد:

شب قبل از نبرد با دشمنان و آنجایی كه سوپرمن گریه میكند و یارانش را میبنیم كه با هم درد و دل میكنند و نوعی جو حزن انگیز داستان را فرا گرفته دقیقا آدم را یاد روز تاسوعا و شب قبل از عاشورا میندازد:

لانا لانگ

گريه سوپرمن

ميبينيد دوستان سوپرمن و حتی سگ باوفایش (كریپتو) چطور تك تك از قلعه تنهایی بیرون می آیند و عزم خودشون رو جزم میكنند تا با دشمنانش بجنگند؟

وفاداری آنها به سوپرمن شما را یاد یاران امام حسین (ع) نمی اندازد؟ آیا كشته شدن آنها شما را به یاد شهادت حضرت علی اكبر و دیگر یاران امام حسین (ع) نمی اندازد؟

 

 

یك نكته بسیار جالب دیگر این است كه در برخی از روایات هم بیان شده است که فرشتگانی برای کمک به امام حسین (ع) آمدند، در مرتبۀ اول اجازه جنگیدن به آنها داده نشد، ولی در مرتبه دوم وقتی آمدند که امام حسین (ع) شهید شده بود؛ مانند این روایت از امام صادق (ع): "چهار هزار فرشته نازل شدند تا همراه امام حسین (ع) بجنگند، ولی به آنان اجازه جنگیدن داده نشد. دوباره اذن گرفتند و فرود آمدند و این وقتی بود که حسین (ع) کشته شده بود...".

در این داستان هم میبنیم كه گروه جاستیس لیگ به كمك سوپرمن آمدند تا بهش كمك كنند ولی به خاطر آن حبابی كه برینیاك درست كرده بود نتوانستند وارد میدان شوند:

و وقتی هم كه حباب برداشته شد، متوجه شدند كه سوپرمن و اطرافیان او كشته شده اند:

 

و درست همچون واقعه كربلا كه حضرت زینب زنده ماند تا مظلومیت امام حسین (ع) را روایت كند، در پایان این داستان هم دیدیم كه چطور لوئیز لین زنده میماند تا داستان نبرد آخر سوپرمن را تعریف كند ...

 لوئيز لين

و در آخر اینكه شخصیت خبیث اصلی این داستان یعنی «مكسپزپتلك» من رو یاد یزید میندازه چون او هم اهل خوشگذرانی بوده (برای هزاران سال) و الان چون حوصله اش سر رفته میگه میخوام آدم بكشم و جالبه كه میگه شاید بعدا توبه كردم چون گفته میشه یزید بعدا توبه كرده :

 

البته قطعا توفیق توبه که از جانب خداوند متعال است به امثال یزید ملعون، عنایت نمی شود. بلکه بالاتر از این، از آیات و روایات شریفه به خوبی استنباط می شود که گناه اینگونه افراد، معصیت نابخشودنی (ذنب لایغفَر) است و زمینه برای ترحم و جلب رحمت خداوند رحمان و رحیم را از دست می دهند؛ و به بیان عبرت انگیز قرآن کریم، این گونه افراد نه تنها اهل جهنم بلکه تبدیل به هیزم جهنم شده اند و اتفاقی كه در پایان داستان برای مكسپزپتلك افتاد دست كمی از تبديل شدن به هیزم جهان نداشت ...

 

مهدی ترابی مهربانی

All rights reserved © Spidey.ir 2016

     (هرگونه كپی‌برداری و نقل قول از اخبار و مقالات این سایت تنها با ذكر منبع و نام نویسنده مجاز می‌باشد)

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

Submit to DeliciousSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

دیدگاه‌ها   

#1 Count Dracula 1395-04-12 18:07
واقعا تحلیل و برداشت جالبی بود :cry:
واقعا لقب کبیر برازنده آلن مور و داستان هاشه 8)
#2 mokhtar 1395-04-12 18:08
به نقل از Count Dracula:
واقعا تحلیل و برداشت جالبی بود :cry:
واقعا لقب کبیر برازنده آلن مور و داستان هاشه 8)

ولي پيشنهاد ميكنم اول داستان رو به زبان فارسي بخونيد و بعد اين مقاله رو بخونيد تا واقعا مغزتون منفجر بشه
#3 beast boy 1395-04-12 18:11
وای آقای ترابی :eek:
هیچ کلمه یا جملاتی برای توصیف مقالتون ندارم.
انقدر که این مقاله فوق العاده، قشنگ، عبرت آمیز و احساسی بود.
هر متن از مقاله که را می خواندم مو به تنم سیخ شده بود و واقعا حیرت زده شده بودم که چقدر عالی شباهت ها را پیدا کردید و انقدر خوب به توصیف اون پرداختید حالا که می فهمم شما بزرگترین فن کامیکی هستید که می شناسم و افتخار می کنم که عضو سایتی هستم که شما مدیر و مدبر آن هستید
اما متوجه شدم که اطلاعات تاریخی و مذهبی که دارید هم مثل اطلاعات کامیکیتون بالا و شگفت انگیز است.
واقعا دست مریزاد آقای ترابی حتی خیلی از دی سی فن های بزرگ هم نمی توانند همچین مقاله را بنویسند اما شما آقای ترابی توانستید و واقعا واقعا توی این زمینه خیلی خیلی موفق بودید و توانستید این کار سخت را به خوبی انجام بدهید شاید هرکس دیگه ای که بود نمی توانست انقدر صحنه به صحنه ، واقعه به واقعه را آنقدر خوب توضیح بده این مقالتون بهترین مقاله ای بود
که خواندم و مطمئن هستم این مقاله نه تنها توی سایت بلکه در کل زمینه کامیک جاودانه خواهد شد
واقعا خسته نباشید آقای ترابی ;-)
!Very very nice
#4 Armin 1395-04-12 18:12
مقاله عالی بود مرسی اقای ترابی
#5 Count Dracula 1395-04-12 18:34
به نقل از mokhtar:
به نقل از Count Dracula:
واقعا تحلیل و برداشت جالبی بود :cry:
واقعا لقب کبیر برازنده آلن مور و داستان هاشه 8)

ولي پيشنهاد ميكنم اول داستان رو به زبان فارسي بخونيد و بعد اين مقاله رو بخونيد تا واقعا مغزتون منفجر بشه

چشم ;-)
کاپتان مارول 4 هم مونده
ولی بدون خوندن هم قضیه رو گرفتم
عکس ها به جا بودند
#6 The spider 1395-04-12 18:37
هیچ کلمه ای برای توصیفش وجود نداره چه دیدگاهی چه ذکاوتی واقعا به عقل کسی که سر سری کمیک رو خونده نمیرسه چون برای این نوع دقت باید وقف کمیک شد و ساعت ها فکر کرد
برای فهمیدن مقاله هم دو سه بود خوندمش بهترین و جامع و کاملترین دیدگاه و مقاله ای بود که خوندم و مطمئن هستم که هر بنی بشری اینو بخونه پی میبره که این سایت بهترینا رو داره
واقعا واقعا واقعا عالی، حیرت انگیز،احساسی و کامل بود
و خسته نباشی استاد ترابی
#7 Hobbit 1395-04-12 18:39
واقعا خیلی ذهن بازی میخواد تا به رابطه این دو پی ببره و بینشون شباهتو نشون بده من وقتی این کمیکو میخوندم مدام یه احساس سنگین از غم منو اذیت میکرد ولی با خوندن آخرش فهمیدم همیشه طرف حق پیروزه...

بازم به خاطر این کمیک فوق العاده و از اون بهتر این مقاله ی بی نظیر متشکرم
#8 Odyssey 1395-04-12 18:43
واقعا تحلیل عالی ای بود !
من وقتی بخش اول داستان رو میخوندم یاد صحنه اول فیلم سوپرمن یک افتادم ، اونجایی که یهه توضیحی درباره دیلی پلنت میده و از ناامیدی در شهر موج میزنه بعدش میره به سمت فضا تا برسه به کریپتون !
این جمله هم درباره سوپرمن جالبه که تو کیل بیل بود :
سوپرمن فرق اساسی اش با قهرمانای دیگه اینه که اون خودش سوپرمن بدنیا اومده! حتی وقتی نوزاده رو حوله دورش علامت اس داره ...
#9 MohammadDeadpool 1395-04-12 18:59
آقای ترابی واقعا مقاله عالی بود
منم زمانی که این کمیک رو خوندم حسی داشتم که این داستانو قبلا شنیده بودم و با این مقاله عالی متوجه رابطه این کمیک با داستان عاشورا شدم
#10 god of thunder 1395-04-12 19:22
خیلی خیلی غم انگیز بود.اشکم در امد :cry:
#11 ADC 1395-04-12 19:25
ماشالا به این دقتتون
کشف جالبی بود !
عالی بود
#12 j.jonah jameson 1395-04-12 20:03
والا از نویسندگان این سایت هیچ چیزی بعید نیست ! از دل هر کمیکی نکته درمیارند !
واقعا عالی بود !
میگم آقای ترابی شما فکر کنم باید با عمو مختار همیشه راجب کمیک بحث کنید چون هم به خوبی حرف همدیگرو میفهمید و هم افکارتون به هم نزدیکه ...... واقعا کیف کردم !
دست هر دوی شما درد نکنه !
#13 RED VENOM 1395-04-12 20:16
شباهت ها جالب بود،ولی من زیاد فکر نمی کنم که آلن مور حادثه کربلا رو گذاشته باشه جلوی چشمش و از این طریق داستان نوشته باشه،فکر می کنم شباهت ها تصادفی بودند
#14 captain bat 1395-04-12 20:19
به نقل از RED VENOM:
شباهت ها جالب بود،ولی من زیاد فکر نمی کنم که آلن مور حادثه کربلا رو گذاشته باشه جلوی چشمش و از این طریق داستان نوشته باشه،فکر می کنم شباهت ها تصادفی بودند

اره برای منم غیرقابل باور که همچین کاری کرده باشه
#15 amir a. ghaderi 1395-04-12 20:23
#13 و #14:
اساتید عزیز و محترم مگه کسی گفت الن مور همچین کاری کرده؟ کجای مقاله همچین چیزی نوشته؟ حالتون خوبه؟
#16 Bruce Wayne 1395-04-12 20:23
عجیب ولی واقعی...
:-|
#17 parker 1395-04-12 20:39
مقاله عالیه استاد . ولی راستش پشت اون حباب موندن جاستیس لیگ من رو یاد مختار میندازه ( ثقفی، نه عمو :lol: )
اونا هم میخواستن به امام کمک کنن ولی دشمن جلوشون رو گرفت .
#18 parker 1395-04-12 20:46
راستی مثل اینکه کم کم باید منتظر قسمت جدید تن تن باشیم !!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
اسپیلبرگ گفته همراه پیتر جکسون دارن برنامه های قسمت جدید رو میریزن !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
من از خوشحالی خوابم نمی بره . تا یه مدت دیگه کم کم باید منتظر خبر ها باشیم !!!!!!
#19 Reverse Spidey 1395-04-12 21:03
به نقل از parker:
راستی مثل اینکه کم کم باید منتظر قسمت جدید تن تن باشیم !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
اسپیلبرگ گفته همراه پیتر جکسون دارن برنامه های قسمت جدید رو میریزن !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
من از خوشحالی خوابم نمی بره . تا یه مدت دیگه کم کم باید منتظر خبر ها باشیم !!!!!!

عالیه!!!!!! من به شدت عاشق کاپیتان هادوک و دوپون و دوپونه هستم!
برای این انیمیشن لحظه شماری میکنم! ولی نمیبینمش تا نسخه دوبله فارسیش بیاد،کلا تمام خاطرات ما با دوبله بی نقص این انیمیشن هست!
img07.deviantart.net/.../...
#20 magnus 1395-04-12 21:16
مقاله فوق العاده بود ممنون. من همیشه ابهت سوپرمن رو در قدرتش میدیدم ولی الان در از خودگذشتگیش و فداکاریش میبینم. در اخلاق و رفتارش. خیلی غمناک بود. واقعا لذت بردم.
#21 aquaman-ali 1395-04-12 21:52
نظرات من مشکلی داشت که حذف شد؟
#22 mokhtar 1395-04-12 21:55
به نقل از aquaman-ali:
نظرات من مشکلی داشت که حذف شد؟

اره
مشکل داشت
#23 Spidey 1395-04-12 22:00
خیلی مقاله ی خوبی بود واقعا بهترین کمیک سوپرمن بود اشکم در اومد :cry:
#24 Count Dracula 1395-04-12 22:01
کار سوپرمن خودکشی نبود :-*
#25 amir a. ghaderi 1395-04-12 22:03
به نقل از Count Dracula:
کار سوپرمن خودکشی نبود :-*

سوپرمن نمرده. داستان رو با دقت نخوندی
اون شوهر جدید لوییز، همون سوپرمنه.
#26 The spider 1395-04-12 22:06
یه سوال :مگه سوپرمن به کرپتونایت سبز حساس نیست پس چرا اینجا کریپتونایت زرد است به اون هم حساسه؟؟
#27 CAPTAIN SPIDER 1395-04-12 22:09
عجب شباهتی
عجب مقاله ای
خسته نباشید آقای ترابی
#28 Count Dracula 1395-04-12 22:11
به نقل از amir a. ghaderi:
به نقل از Count Dracula:
کار سوپرمن خودکشی نبود :-*

سوپرمن نمرده. داستان رو با دقت نخوندی
اون شوهر جدید لوییز، همون سوپرمنه.

اون رو متوجه شدم
یعنی قصد ابتدایی سوپرمن خودکشی بوده یا این که میخواسته خودش رو مرده جلوه بده؟
#29 Count Dracula 1395-04-12 22:12
چیزی که تو انیمیشن Migamebd هم دیدیم
#30 Doc Strange 1395-04-12 22:19
به نقل از The spider:
یه سوال :مگه سوپرمن به کرپتونایت سبز حساس نیست پس چرا اینجا کریپتونایت زرد است به اون هم حساسه؟؟

این مقاله رو بخون:
spidey.ir/.../...
#31 CAPTAIN SPIDER 1395-04-12 22:21
ببخشید بابت اسپم
من چرا اینجا دوتام ؟!
s7.picofile.com/.../sdsad.png
#32 The spider 1395-04-12 22:34
به نقل از Doc Strange:
به نقل از The spider:
یه سوال :مگه سوپرمن به کرپتونایت سبز حساس نیست پس چرا اینجا کریپتونایت زرد است به اون هم حساسه؟؟

این مقاله رو بخون:
spidey.ir/.../...

اینو خونده بودم ولی ممنون
من سوال برای خودم نپرسیده بودم پرسیدم ببینم کی یادشه ولی بازم ممنون
#33 amir a. ghaderi 1395-04-12 22:46
به نقل از Count Dracula:
به نقل از amir a. ghaderi:
به نقل از Count Dracula:
کار سوپرمن خودکشی نبود :-*

سوپرمن نمرده. داستان رو با دقت نخوندی
اون شوهر جدید لوییز، همون سوپرمنه.

اون رو متوجه شدم
یعنی قصد ابتدایی سوپرمن خودکشی بوده یا این که میخواسته خودش رو مرده جلوه بده؟

اینجوری خواسته خودش رو بازنشسته کنه و کسی نفهمه
#34 Spidey Reigns 1395-04-12 23:52
خیلی عالی بود...

ولی بهتر بود اسم اقتباس رو بهش میدادیم تا مقایسه...

چون این اتفاق هایی که برای سوپرمن افتاد،یک هزارم بلاهایی که سر امام حسین(ع) هم اومد،نیستن...

آقای ترابی!اطلاعات مذهبیتون فوق العاده اس...

وقتی خوندم که گفتین معاویه هم به یزید گوشزد کرده بود که این کار رو نکنه،کف کردم! :lol:

چون طبق این روایته:

معاویه وقتی داره میمیره،یزید رو فرا میخونه و در مورد سه نفر از کسانی که با یزید مخالفت خواهند کرد،باهاش حرف میزنه...

1.در مورد عبدا... بن عمر که میگه اون با توئه پس رهاش نکن...

2.عبدا... بن زبیر:(حاکم مکه که تو مختارنامه دیدیم!)

میگه آدم نیرنگ بازیه!گرفتی تیکه تیکه اش کن!

3.امام حسین(ع):(کپی روایت رو مینویسم!)

اما حسین(ع)!میدانی که چه بهره ای از پیامبر دارد و پاره ای

از گوشت و خون رسول خدا(ص) است و میدانی که عراقیان

سرانجام او را به سوی خود فرا خواهند خواند و سپس یاری

نمی کنند و تباهش می سازند!اگر بر او دست یافتی،حق و

جایگاهش را نسبت به رسول خدا(ص) بشناس و به

کارهایش او را مواخذه نکن.علاوه بر این ما با او خویشاوندی

داریم.مبادا که با او بدی کنی و از تو رفتار ناشایستی ببیند!

///////////////////////////////////////////////////

میبینید؟معاویه که کلی بلا سر امام علی(ع) و امام حسن(ع)

آورد،به یزید گفت که با امام حسین(ع)چطور رفتار کنه ولی

دیگه دیگه یزید ژنش خراب بوده! :-* :lol:
#35 amir a. ghaderi 1395-04-13 00:06
#34:
استاد که ابتدای مقاله گفتن اصلا بحث مقایسه مطرح نیست :-*
#36 Spidey Reigns 1395-04-13 00:57
به نقل از amir a. ghaderi:
#34:
استاد که ابتدای مقاله گفتن اصلا بحث مقایسه مطرح نیست :-*


i know
#37 RED VENOM 1395-04-13 01:48
به نقل از amir a. ghaderi:
#13 و #14:
اساتید عزیز و محترم مگه کسی گفت الن مور همچین کاری کرده؟ کجای مقاله همچین چیزی نوشته؟ حالتون خوبه؟

استاد عزیز و محترم من هم کی گفتم که توی مطلب این حرف گفته شده؟ من نظر خودمو گفتم و فکر کردم که این شباهت ها به احتمال زیاد تصادفی بودن
#38 beast boy 1395-04-13 01:54
به نقل از tezar:
مقاله عالی بود.
فقط یک نکته رو بگم در مورد یکی از مقایسه ها
سوپرمن خانوادش رو برای محافظت از اونها جمع کرد و به قلعه برد
در حالی که امام حسین اگر می خواست از خانواده اش محافظت کند باید آنها در مدینه می گذاشت و فقط با افراد جنگی به سفر می آمد. امام حسین به دستور خداوند خانواده اش رو به سمت خطر برد.


اصلا امام حسین علیه‌السلام برای جنگ نرفته بود
به درخواست های زیاد مردم کوفه یا مردم عراق به سمت کوفه حرکت کرد که یزید جلوش‌ را گرفت
لعنت بر یزید و خاندانش
#39 2m-had 1395-04-13 02:07
مقاله که عالی بود!
کسانی هم که مشکل داشتن تا اینجایی که من از نظرات خوندم زیاد با تاریخ نینوا آشنا نیستن!
به نقل از tezar:
مقاله عالی بود.
فقط یک نکته رو بگم در مورد یکی از مقایسه ها
سوپرمن خانوادش رو برای محافظت از اونها جمع کرد و به قلعه برد
در حالی که امام حسین اگر می خواست از خانواده اش محافظت کند باید آنها در مدینه می گذاشت و فقط با افراد جنگی به سفر می آمد. امام حسین به دستور خداوند خانواده اش رو به سمت خطر برد.

گلم امام حسین به جنگ نرفت ! عزیزم امام که بـ.. جنگ نرفتن!
به دستور خداوند هم نبردند!امام میدونستن که شهید میشن حتی روایت داریم که تو این مسئله ، اما بنا بـ.. خواهش مردم کوفه راهی اونجا شدن.

به نقل از amir a. ghaderi:
#13 و #14:
اساتید عزیز و محترم مگه کسی گفت الن مور همچین کاری کرده؟ کجای مقاله همچین چیزی نوشته؟ حالتون خوبه؟


قسمتی گفته شده که شاید از این واقعه الهام گرفته ...

اما از طرفی اطلاعات تاریخ برخی از اعضا همچنین استاد توپه توپه!
فقط کاپیتان امریکا یا سوپر گرل همچین داستانی ندارن؟؟؟ :P
#40 fe 1395-04-13 02:47
آقای ترابی. شما به شکل عجیبی خیلی آقایی، مراقب خودتون باشید.
بعد از خوندن مقاله فکم چسبید کف زمین. کف کردم. هنگ کردم. مُخم سوتید! (سوت کشید) و...
الآنم میخوام برم تو افق محو شم.
بازم ممنون بابت مقاله و اینکه خــــــیلی آقایی
#41 New Goblin 1395-04-13 03:59
من چیزی نمیتونم درباره واقعه عاشورا بگم چون اصلا نمیتونم در قالب کلمات بیارمش چون احساس میکنم هرچقدرم خوب بنویسم از ارزشش کم بشه ولی این مقاله جدا عالی بود.خیلی خوب و دقیق و موشکافانه مقایسه شده بود برم هرچه سریعتر این کمیکو بخونم دانلودش کردم دست نزدم بهش هنوز!

آقای ترابی شما واقعا یه استادید.من واقعا به شما غبطه میخورم که چقدر با اطلاعات هستید.
#42 ariyarz81 1395-04-13 04:53
وقعا خیلی قشنگبود آقای ترابی :-)
از کجا معلوم نویسنده این کمیک از شیعیان ما نباشه ;-)
#43 Mohammad 1395-04-13 17:49
وای چه مقاله ای عجب شباهاتی
مقالتون مثل همیشه عالی
#44 Mohammad 1395-04-13 17:50
عجب قافیه ای :o
#45 کیفردهنده 1395-04-14 14:04
ممنون اقای ترابی خیلی جالب بود.
راستش توی داستانهای مختلف یک سری از این ارتباط ها وجود داره که بعضی هاشون اتفاقی اند ولی توی این داستان قضیه فرق میکنه .
#46 amir a. ghaderi 1395-04-14 14:17
به نقل از کیفردهنده:
ممنون اقای ترابی خیلی جالب بود.
راستش توی داستانهای مختلف یک سری از این ارتباط ها وجود داره که بعضی هاشون اتفاقی اند ولی توی این داستان قضیه فرق میکنه .

يعني به نظرت اتفاقي نيستن؟
البته من يادمه تو فيلم v for vendetta كه از اثر الن مور اقتباس شده هم چند بار صحبت از قرآن ميشه. نميدونم آلن مور قرآن رو باهاش آشنايي داره يا نه؟
#47 StarLord 1395-04-14 14:26
وای! این مطلب فوق العاده بود!
می دوند این یعنی چی؟یعنی آمریکای هاهم به ذات موضوع فداکاری و مضلومیت پی برده اند! اما داوما باخودشون لج می کنند و شیعه هارو بد نشون می دهند و روز وشب مارو آزار میدن و هیچوقت دست برنمی دارند,شاید به قدرت و توانایی اینگونه نهضت ها پی برده اند!
#48 کیفردهنده 1395-04-14 14:32
به نقل از amir a. ghaderi:
به نقل از کیفردهنده:
ممنون اقای ترابی خیلی جالب بود.
راستش توی داستانهای مختلف یک سری از این ارتباط ها وجود داره که بعضی هاشون اتفاقی اند ولی توی این داستان قضیه فرق میکنه .

يعني به نظرت اتفاقي نيستن؟
البته من يادمه تو فيلم v for vendetta كه از اثر الن مور اقتباس شده هم چند بار صحبت از قرآن ميشه. نميدونم آلن مور قرآن رو باهاش آشنايي داره يا نه؟


تو این داستان شباهت های زیادی وجود داره ولی داستانهای زیادی هستند که توش از این سری اتفاقهای تراژدی مثل از دست دادن نزدیکان . متحد شدن نیروهای دشمن . سیاه تر شدن قلب دشمنان دیروز و دیر رسیدن دوستان برای کمک
ولی از اونجا که نویسنده بزرگی پشت این داستانه و به قول
دوستمون که در فیلم v for vendetta هم یکی از شخصیت های مخالف حکومت یه نسخه از قران رو تو خونش مخفی کرده که همون هم باعث اعدامش میشه این ارتباط ها بی ربط نیستند و نویسنده از واقعه عاشورا به طور نا محسوسی اقتباس گرفته.
#49 arkham knight 1395-04-14 15:30
این مقاله واقعا حرفی برای گفتن باقی نمیزاره... شباهتاش واقعا خیلی زیادن و کاملا هم شبیه به عاشورا به نظر میاد...
کمیکای اینجوری زیاد هستن که بشه تحلیلای این مدلی ازشون در آورد...

#48:

آلن مور خیلی فرد با اطلاعاتیه... ولی فکر نکنم اسمی از قرآن تو کتابش برده باشه، چون فیلم یه سری فرق ها داشت با کمیک ها..
+1 #50 Captain deadpool 1395-04-20 15:56
به نظرم این مقاله میتونه جزو ۱۰ مقاله برتر سایت باشه این مقاله و این داستان عالین انقد عالی که نمیشه با کلمات توصیفش کرد واقعا استاد آلن مور بهترین الگو رو برای نوشتن یه داستان عالی انتخاب کردند و استاد ترابی هم شباهت ها رو مو به مو نوشتن کارتون واقعا حرف نداره.
#51 ali.spidey 1395-04-24 16:47
واقعا عاالییی بود :sad:
#52 agh 1395-06-16 18:23
من این کمیک رو بعد از این همه وقت خوندم چون واقعا یادم رفته بود اما چه شباهتی داشت!
اون لحظه ای که اعضای جاستس لیگ بیرون حباب بوده اند و نمیتونستن وارد بشن خیلی ناراحت کننده بود چون بر طبق روایتی قرار بود انسان هایی برای کمک نزد امام حسین(ع) بروند اما دیر رسیده بودند و منطقه محاصره شده بود
شب قبل از نبرد هم واقعا شبیه بود چون دیگه همه ناامید بودن و هیچ کس هیچ حال خوشی نداشت و غم انگیز ترین صحنه ی این شماره بود یا حتی زمانی که لانا و اولسون به جنگ دشمنان هم رفتند واقعا شبیه به زمانی بود که یاران امام به جنگ میرفتند.
#53 arian spider 151 1395-07-21 09:46
عاشورای حسینی بر همه اعزای سایت تسلیت :cry: ببخشید که همین قدر می تونم بنویسم چون تو عزادایم ببخشید
ولی خدایی خیلی خوب و خیلی به موقع این مطلب رو نوشتی دستت درد نکنه توب به هم ربط دادی :cry:
یا حسیییین ای خداااا هی خیلی دلم پر برم گریه کنم
#54 Cap-Spider Potter 1395-07-21 10:13
روز بزرگ عاشورا رو بر تمام عزاداران امام حسین تسلیت عرض میکنم...

این مقاله واقعا عالیه
و دقیقا به موقع دوباره رو سایت قرارش دادین
نشستم و یک بار دیگه خوندمش

واقعا هر وقت این مقاله رو میخونم میگم که واقعا به درستی هر چه تمام تر به هم این دو اتفاق ربط داده شده
و اینکه دقیقا وقتی اول مقالرو میخونم جایی که ربطش رو با حادثه عاشورا قراره بگین با خودم میگم دقیقا ! کاملا این کمیک مانند الهامی از اون روز است و تا به حال از دونستنش غافل بودم...

هر چیزی از یه جنبه ای باعث جلب ما به خودش میشه ماهم فقط ازش لذت میبریم و معمولا دنبال دلیلش نیستیم
دلیل زیبایی این کمیک ربطش با حادثه عاشورا است که چقد خلاقانه در این مقاله شباهت هاش گفته شده ...

خیلی ممنون بابت این مقاله فوق العاده...

میشد به شهادت رسیدن امام حسین (ع) رو به مرگ سوپرمن ربط داد و اینکه بعد از مردن سوپرمن او در بین ما زندگی میکرد و هنوز زنده بود رو به همچنان موندن یاد و خاطر امام حسین (ع) و زنده بودن روح او در بین ما تشبیه کرد...
#55 S.T.A.R.K 1395-07-21 15:15
این ایام رو به تمام اعضای محترم تسلیت میگم راستش من هنوز این داستان رو نخوندم بعد از خوندنش (وبعدش هم خوندن این مقاله) به تحلیل براش مینویسم
مورگان فریمن هم رفته هیءت:
8pic.ir/.../...
+1 #56 Ice Man 1395-07-21 17:19
عجب مقاله اى بود ، ممنون آقاى ترابى
واقعا حادثه عاشورا اينقدر عميق و تأثير گذاره که حتى وقتى ازش اقتباس بشه يا الهام گرفته بشه بازم تأثير گذار و غم انگيزه
حالا ديگه به اين که برترين کميک سوپرمنه با تمام وجود پى بردم و حتما بعدا ميخونمش
اما اينقدر از اين شباهت ها به طور مخفى استفاده شده که فقط افراد بزرگى مثل آقاى ترابى ، عمو مختار و... متوجه ميشن و مقاله عالى اى مثل اين رو مينويسن تا ما هم در جريان باشيم
وقتى نويسنده کميک هم آلن موره پس حتما اتفاقى نبوده چون که تو داستان هاى آلن مور هميشه يک نکته و مفهوم خاصى وجود داره و حتما همين که از حادثه عاشورا استفاده کردن يا الهام گرفتن اينقدر اين کميک رو خاص کرده و همه اتفاقات هم با هم همخوانى دارند
فقط من قبلا اين کميک نخونده بودم و مقاله رو خوندم اما مطمئنم که امکان نداشت که اگه اول کميک ميخوندم متوجه ميشدم
و بخاطر معرفى ، ترجمه اين کميک و همچنين اين مقاله عالى ازتون سپاسگذارم
در آخر روز عاشورا و شهادت امام حسين رو به همه تسليت ميگم
#57 hesam Spidey 1395-07-22 10:11
مقاله کاملی بود و چه چیزایی که از تو کمیک در اومد بیرون نویسنده که الن مور کبیر باشه همین میشه :o
#58 parsa999 1395-08-30 11:13
جالب بود
#59 A,morradi 1395-08-30 15:40
عالی بود !!!!!!
#60 A,morradi 1395-08-30 15:55
همچنین میتونید یه مقاله ای اینطوری برای اسپایدرمن هم بنویسید چون واقعا به دین هم خیلی ربط داره
بازم ممنون
#61 Richard Grayson 1395-08-30 17:20
به نقل از A,morradi:
همچنین میتونید یه مقاله ای اینطوری برای اسپایدرمن هم بنویسید چون واقعا به دین هم خیلی ربط داره
بازم ممنون

spidey.ir/.../...
#62 Mg.sp 1395-08-30 22:17
یه نکته ی جالب هم این که بزرگترین دشمن سوپرمن خودش(هوای نفسش) بود که زمانی که قتل انجام داد گفت در واقع دونفر رو کشتم (که یعنی خودش) فکر کنم توی یکی احادیث بود که گفته شده بود دشمنی ترین دشمن تو همان نفس توست
#63 winter-soldier-911 1396-07-09 10:29
یه نکته :به امام زمان هر دوره ای میشه گفت ابر مرد که همون سوپرمن میشه
#64 Cap-Spider Potter 1396-07-09 12:34
ساده ، روان ، زیبا ، مفهومی ...
اولین بار که این مقاله رو خوندم به معنای واقعی کلمه منفجر شدم ! :D الانم دوباره یه همچین حسی بهم دست داد !

عجب !
همین دیروز داشتم با خودم میگفتم کاش فردا به مناسبت روز عاشورا، این مقاله رو سایت قرار بگیره !
این مقاله بهترین مطلب تاریخ سایته ! جدی میگما ! تا حالا هیچ مقاله یا مطلبی رو سایت قرار نگرفته که در حد این یکی باشه... از نظر من برترین مقاله سایت همینه و هر کی نخونش واقعا نصف عمرش بر فناست ! اخه مگه موضوع بهتر از اینم داریم ؟ چقد قشنگ با دلیل و مدرک شباهت های داستان برتر و نمادین سوپرمن و روز بزرگ عاشورا رو بیان میکنه...
همچین مقالاتی ماندگار میشن و برای همیشه توی ذهن ها میمونن... از آقای ترابی هم نهایت تشکر رو میکنم که چنین مقاله ای برای ما ها نوشت و جدا از اینکه جریان روز عاشورا رو برای ماها بیشتر شفاف سازی کرد، نشون داد دنیای کمیک فقط اون عالم تخیلی ای نیست که خیلیا فکر میکنن و درس ها و مفاهیم زیادی درش نهفته...
راستش مقالات اینجوری رو که میخونم روحیم برا مقاله نوشتن خیلی تضعیف میشه ! به قول عمو مختار با خودم میگم اگر این مقاله ءس پس مقاله هایی که من مینویسم چیه ! :o

بازم ممنون بابت مقاله...
#65 proti 1396-07-11 10:19
جدا دقت بالایی دارید در تحلیل بدون شک نمیشه همه اینا تصادفی باشه اما یک مسئله هست در اکثر داستانهای اسطوره ای قهرمان داستان آماده فدا کردن خودشه برای خانواده و برای دوستانش و به طبع دوستانش هم همون کار رو برای اون میکنن بدون شک عاشورا یک حادثۀ تاثیرگذار توی تاریخ بوده و هست اما صرفا نمیشه گفت که تکیه این داستان بر این واقعه بوده
اگرچه شباهت هاش رو هم نمیشه منکر شد.
خوشمون بیاد یا نه نفوذ فرهنگی وجود داره و دوست داشته باشیم یا نه قهرمانهای محبوبمون با هدفهایی ساخته شدن.مخصوصا این مسئله تو سوپرمن اونم ورژن قدیمیش بیشتر نمود پیدا میکنه شاید چون جزو اولینهاست.
ممنون از مقالۀ زیباتون و دقتی که دارید

برای نظر دادن باید عضو سایت شوید

پروفایل کاربر

افراد آنلاین

We have 373 guests and 2 members online

  • Captain The Brave
  • Ice Man

آخرین نظرات

Telegram    Facebook 

GooglePlus   Instagram 

    Aparat